Izba Administracji Skarbowej otrzymała zgłoszenie o podejrzanych wiadomościach odnoszących się do egzekucji długu. SMS-y wyglądają profesjonalnie i podają nawet numer sprawy, do której się odnoszą. Podejrzenia mogą jednak wzbudzać błędy w wiadomościach, które są pozbawione polskich znaków. Ponadto kwota do spłaty jest niska, więc oszuści łatwo mogą zachęcić do spłaty niewielkiego zobowiązania. Wiadomość proponuje polubowną spłatę i załącza link.
Pełna treść wiadomości (oryginalna pisownia zachowana):
W dn. 10.10.19 zostaje wszczeta egzekucja skarbowa dotyczaca sprawy 72812/19 w kwocie 4.31 PLN. Istnieje mozliwosc polubownej splaty
Opolski fiskus apeluje, by nie otwierać odnośników z wiadomości oraz by na nie odpisywać. Nie są to wiadomości od urzędu i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej. Skarbówka podkreśla również, że kontakt z klientem odbywa się dwoma kanałami. Pierwszy z nich to oczywiście Poczta Polska. Drugi to elektroniczna platforma ePUAP, czyli elektroniczna skrzynka podawcza. Można ją aktywować poprzez założenie profilu zaufanego, co najłatwiej wykonać z pośrednictwem banku. Logowanie do ePUAP może odbyć się także z użyciem elektronicznego dowodu osobistego.
To kolejne próby oszustwa, w których hakerzy podszywają się pod rządowe instytucje. Ministerstwo Finansów pod koniec sierpnia informowało o naciągaczach udających Krajową Administrację Sądową. Oszuści mieli wysyłać wiadomości, w których informowali o decyzji nałożenia blokady na rachunek bankowy przedsiębiorstwa.