Chińczycy pokazali futurystyczny projekt helikoptera. "Wielki Biały Rekin" wygląda jak latający spodek

Chiny w ostatnim czasie przedstawiają wiele nowych rodzajów broni. Ostatni prototyp helikoptera może jednak zaskakiwać wyglądem, gdyż maszyna przypomina UFO.
Zobacz wideo

Na razie nie wiadomo zbyt wiele na temat najnowszego projektu chińskich inżynierów. Helikopter określany przez media jako "Wielki Biały Rekin" został zaprezentowany na ostatnim pokazie lotniczym w mieście Tianjin. Mimo że wyglądem przypomina latające spodki ze starych filmów, to jest wyposażony w najnowszą technologię. Chińczycy nie zapowiedzieli jednak, czy i kiedy UFO-podobny helikopter zostanie wprowadzony do służby w armii.

Chiny zaprezentowały nowy helikopter. "To połączenie nowoczesnych maszyn amerykańskich i rosyjskich"

Państwowa chińska gazeta "Global Times" nazwała najnowszy prototyp połączeniem nowoczesnych, sprawdzonych konstrukcji helikopterów - amerykańskich AH-64 Apache, CH-53 Sea Stallion oraz rosyjskich Ka-52 i Mi-26. Wojsko nie zdradza jednak szczegółowych danych na temat jego wyposażenia. Wiemy natomiast, że maszyna ma 7,6 m długości oraz prawie 3 m wysokości. W jej centralnym punkcie znajduje się dwuosobowy kokpit, otoczony metalowym pierścieniem. Plany techniczne wskazują na to, że pod nim znajdować się mają silniki turboodrzutowe. 

Czytaj także: 'Miłość do pokoju' w wydaniu chińskim. Pierwszy raz pokazali swoje tajne uzbrojenie

Warto zaznaczyć, że pokazany na pokazie lotniczym helikopter nie wzniósł się w powietrze, więc zanim chińskie wojsko wprowadzi go do użytku upłynie prawdopodobnie jeszcze sporo czasu. Zwłaszcza, że podobne, futurystyczne konstrukcje nie przeszły testów, które prowadziły Stany Zjednoczone. 

Więcej o: