Zmiana czasu, w nocy stanęły pociągi. W Unii Europejskiej coraz więcej wątpliwości

W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas. Pociągi czekały przez godzinę na stacjach, by kursować zgodnie z rozkładem. Unia Europejska przyjęła rezolucję dot. przestawiania zegarków i ostatni raz mamy zmieniać czas w przyszłym roku. Okazuje się jednak, że europejskie państwa nie do końca są z tego zadowolone.
Zobacz wideo

Dzisiaj w nocy, standardowo już, zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. W nocy z sobotę na niedzielę cofaliśmy zegarki o godzinę. Formalnie powinno to nastąpić w środku nocy, z 3:00 na 2:00, chociaż większość nas robi to rano, po obudzeniu się. Współcześnie jest to mniejszy problem, ponieważ komputery, smartfony i tablety robią to za nas automatycznie. Więcej kłopotów ma za to kolej. Aż 17 pociągów w Polsce w środku nocy zatrzymało się na stacjach. Odczekały na nich godzinę, tak by do stacji docelowej dojechać zgodnie z rozkładem.

Unia Europejska przegłosowała rezygnację ze zmiany czasu, ale nie wszystkim państwom to pasuje

Zmianę czasu po raz pierwszy zaproponował Benjamin Franklin. Zastosowano ją na terenach Rzeszy, Polski oraz Austrii w 1916 roku. Celem było zwiększenie produktywności w okresie zimy, poprzez lepsze wykorzystanie światła dziennego. Elektryfikacja oraz globalizacja sprawiły, że zwyczaj ten stał się archaiczny i zbędny, dlatego wiele państw postuluje rezygnację z niego.

Unia Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w te sprawie w 2018 roku. W internetowej ankiecie wypowiedziało się rekordowe 4,6 mln obywateli UE, z czego 84 proc. głosowało za zniesieniem zmiany czasu. Projekt szybko trafił do Parlamentu Europejskiego, który przegłosował, że od początku 2021 roku nie będziemy więcej przestawiać zegarków. Państwa członkowskie mają same zdecydować, który wybiorą czas – letni czy zimowy. UE liczyła, że wspólnie dogadają się w tej sprawie, ale teraz okazuje się, iż nie wszystkie kraje są zadowolone z tej ustawy. Część z nich wyraża obawy co do tego, jak ma wyglądać proces rezygnacji ze zmiany czasy i jak będą przebiegać różne strefy, jak mówi rzecznik Komisji Europejskiej. Możliwe więc, że cała operacja zostanie odroczona w czasie.

Wśród Polaków 78,3 proc. w ankiecie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu. 79,2 proc. osób chciałoby nad Wisłą czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Więcej o:
Komentarze (157)
Dziś w nocy zmiana czasu, pociągi zatrzymają się na godzinę. Europa jednak nie chce rezygnować z przestawiania zegarków?
Zaloguj się
 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 31 razy 23

  Kołdra jest za krótka. Albo ciemno będzie rano, albo po południu. Wg mnie o wiele bardziej depresyjne działa wczesna ciemność po południu.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 30 razy 18

  A w czym problem by w całej Unii była jedna jedyna strefa czasowa?
  U jednych dzieci do szkoły szłyby na 7-mą, u drugich na 8-mą a u jeszcze innych na 9-tą.
  Przecież to tylko cyferki. Już nikt nie mierzy czasu patykiem wbitym w ziemię.

 • radon13

  Oceniono 37 razy 15

  Wystarczy zlikwidować w całej unii czas zimowy i nic więcej zmieniać nie trzeba !

 • kadykianus

  Oceniono 19 razy 11

  Recepta UE na wszelkie kłopoty: Odroczyć.
  Jak mawiała Scarlet O'Hara w "Przeminęło z wiatrem" - Nie będę o tym myśleć dzisiaj. Pomyślę o tym jutro.

 • dziurowice

  Oceniono 35 razy 9

  Proszę o wskazanie choć JEDNEGO pozytywu zmiany czasu.
  Z góry dziękuję.

 • equidad

  Oceniono 18 razy 8

  Problemem nie jest czas letni, zimowy czy przestawianie, tylko to, że zimą dzień trwa krótko i nie da się go wydłużyć. Mieszkam na wschodzie Polski, wychodzę do pracy o 7.00, w grudniu jest jeszcze ciemno. Wychodzę z pracy o 15.30, w grudniu już jest ciemno. Jeśli zostawimy czas letni, u mnie zimą bedzie się robić jasno pomiędzy 8.00 a 8.30, przy zachodniej granicy ze 40 min później. To są godziny porannego szczytu, latarnie są już wyłączone, bo miasto oszczędza. W zimowe dni ciemno będzie się robiło około 16.00-16.30, a zatem w czasie kiedy i tak jestem w drodze z pracy. Czas zimowy z kolei latem zabierze nam dłuższe wieczory (w czerwcu będzie się robić jasno około 2.00, a ciemno już o 20.00). A zatem coś za coś. No chyba żebyśmy zostali w czasie letnim ale dostosowali do tego godziny pracy, szkoły np. od 8.30-9.00. Może jednak to przedstawianie nie jest takie zle?

 • lech40

  Oceniono 19 razy 7

  A po co nam teraz te dwa czasy i cały ten miszung?
  Czasy Franklina to już prehistoria...

 • tomasz.pierzchala

  Oceniono 5 razy 5

  Niby noc dłuższa, a i tak nie można się wyspać - o trzeciej przestawiamy zegary :-)

 • lao.premis

  Oceniono 7 razy 3

  Zabawna i akademicka jest dyskusja nad tym który czas przyjac, letni czy zimowy., kiedy odpowiedź jest oczywista i jedyna. Ten bliższy czasowi geograficznemu w którym słońce jest w zenicie o 12.00. Inaczej regulacje prawne odnośnie nasłonecznienia mieszkań, placów zabaw, sal przedszkolnych i klas w szkołach przestaną poprawnie funkcjonować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX