TVN, Cyfrowy Polsat i Discovery we wspólnym projekcie. Powstanie polski Netflix. Jest porozumienie

TVN, Cyfrowy Polsat i Discovery już niedługo uruchomią platformę streamingową, która będzie zawierała treści ze wszystkich trzech firm. Przedsiębiorstwa podpisały umowę joint-venture, która powoła nową spółkę odpowiedzialną za stworzenie nowego serwisu VOD.
Zobacz wideo

Treści z player.pl oraz z Ipla.tv już wkrótce będą dostępne w ramach jednego wspólnego serwisu streamingowego. Firmy podpisały umowę joint-venture, a zgodnie z umową spółka odpowiedzialna za stworzenie nowej platformy będzie sponsorowana po równo przez Cyfrowy Polsat oraz Discovery TVN (które kontroluje grupy Discovery oraz TVN). Póki co, spółka została założona przez pierwszy z podmiotów, a po zgodzie od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Discovery TVN ma przejąć połowę udziałów.

Obie firmy mają zapewnić po 30 mln początkowego finansowania. Oprócz tego oba przedsiębiorstwa zobowiązały się do zapewnienia dodatkowych pieniędzy na projekt, ale wysokość tej kwoty będzie uzgadniana na kolejnych etapach. Co ważne, firmy będą ze swoimi nadawcami zawierały dodatkowe umowy oddzielnie. Chodzi m.in. o licencje związane z uruchomieniem nowej platformy.

Zgodnie z umową, zarówno Cyfrowy Polsat, jak i Discovery TVN mogą sprzedać swoje udziały w nowej spółce innym podmiotom ze swoich grup kapitałowych. Sprzedaż stronom trzecim może się odbyć tylko po zgodzie drugiej firmy, na którą będzie można także zbyć swoje udziały. Po pięciu latach od zawiązania spółki możliwa będzie sprzedaż udziałów dowolnej firmie.

Co będzie zawierał polski Netflix od TVN, Cyfrowego Polsatu i Discovery?

Nieznana jest data uruchomienia serwisu ani jego nazwa. Nowa platforma VOD ma jednak skupiać się przede wszystkim na polskich produkcjach. Zapowiedziano, że na serwisie pojawią się tytuły zarówno od Cyfrowego Polsatu, jak i od Discovery TVN. Ponadto planowany jest zakup produkcji od zewnętrznych podmiotów oraz realizację zupełnie nowych projektów specjalnie na nadchodzącą platformę.

Więcej o: