NATO pokazuje pancerną pięść. 21 czołgów, w tym polskie, rozstrzelało cel

Na zakończenie niedawnych ćwiczeń czołgistów NATO na Łotwie zorganizowano wyjątkowy pokaz siły. W linii ustawiono 21 czołgów, wszystkie wycelowały w jeden cel i wystrzeliły równocześnie. Szanse na coś takiego na prawdziwym polu bitwy są bliskie zeru, ale jako efektowny pokaz spełniło swoją rolę.

Nagranie widowiskowego pokazu rozniosło się po sieci, a autorzy nie kryją satysfakcji z tego powodu. Tylko na profilu batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie na Facebooku, wideo odtworzono już ponad 300 tysięcy razy. Zazwyczaj jest to o jeden rząd wielkości mniej.

Zobacz wideo

Ćwiczenia i pokazówka w jednym

Nagranie wykonano ostatniego dnia ćwiczeń Iron Spear 1902, które odbywały się w pierwszej połowie października na łotewskim poligonie Adazi. Skoncentrowano szereg oddziałów zmechanizowanych państw NATO, które stacjonują na wschodniej flance sojuszu w ramach batalionowych grup bojowych. Główną siłą były łącznie 44 czołgi z ośmiu państw: Francji (Leclerc), Hiszpanii (Leopard 2), Niemiec (Leopard 2), Norwegii (Leopard 2), Polski (PT-91), Wielkiej Brytanii (Challenger 2), Włoch (Ariete) i USA (M1 Abrams).

W ramach ćwiczeń odbywał się konkurs strzelecki. Załogi musiały się wykazać szybkością, z jaką cel dostrzegą, namierzą i do niego wystrzelą, precyzją z jaką w niego trafią oraz tym, jak się będą przy tej okazji komunikować. Wygrali Francuzi, drugie miejsce zajęli Norwedzy, trzecie Amerykanie. Pozostałej klasyfikacji nie ujawniono.

Na zakończenie zorganizowano wspomniany pokaz siły. Według komunikatu NATO, brało w nim udział 21 czołgów z siedmiu państw. Z jakiegoś powodu nie było Amerykanów. Być może musieli wcześniej opuścić poligon, ponieważ trwa właśnie rotacja ich oddziałów pancernych wchodzących w skład wysuniętych sił NATO. Na Litwę przybył nowy batalion pancerny.

Pokazowe grupowe rozstrzeliwanie celów przeprowadzono w dzień i w nocy. Brali w nim też udział Polacy. Na nagraniu widać wyraźnie cztery czołgi PT-91. Wchodzą one w skład sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwie. Czołgi z załogami i obsługą wystawiają po kolei różne polskie brygady. Każda rotacja trwa pół roku. Obecnie na Łotwie stacjonują czołgiści z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Publikowaliśmy wyjątkowe zdjęcia z ich ćwiczeń przed wyjazdem.

Więcej o:
Komentarze (370)
Czołgi na poligonie na Łotwie. 21 strzela na raz do jednego celu
Zaloguj się
 • tomasz20

  Oceniono 15 razy 15

  Podobało mi się tylko dlatego,że lubię grę World Of Tanks....ale jeśli chodzi o aspekt wojny to oby nigdy nie trzeba było używać takich zabawek,żeby zabijać innego człowieka.

 • antybiurokrata

  Oceniono 27 razy 13

  Silni, zwarci, gotowi. W odpowiedzi na ćwiczenia Putina gdzie pokazano że Rosja w tydzień jest w stanie rzucić na front 36 000 pojazdów opancerzonych nasi pokazali że Polska ma czołg, i Francja ma czołg, i Norwegia ma czołg. A musieli bo Litwa wciąż nie ma czołgu.

 • steven1968

  Oceniono 11 razy 11

  A ja powiem tak ! Te wszystkie manewry NATO są zerem w stosunku do tych za czasów PRL ! JAKO ŻOŁNIERZ JEDNOSTKI SPECJALNEJ byłem świadkiem i uczestnikiem desantu jednoczesnego 2300 spadochroniarzy dziesiątek wozów pancernych i innego sprzętu ciężkiego na spadochronach z transportowców AN12 i AN22 W ciągu 1,5 godzin zgrupowanie kilku batalionów było gotowe do walki ! Jednocześnie wiele sprzętu dostarczyły dziesiątki śmigłowców mi 6 , mi 8. sTOSUNKOWO NIEWIELKI OBSZAR Z WIELKĄ PRECYZJĄ atakowały dziesiątki migów 21, su 22 i śmigłowców bojowych ! To było widowisko i przedsięwzięcie strategiczne ! Pukawka z czołgów to jakieś jaja !

 • wredek123

  Oceniono 13 razy 11

  Mam propozycję na następne, podobne manewry !
  Ustawić 21 ministrów obrony z wypiętymi gołymi tyłkami i niech wszyscy pierdną w tym samym czasie..... będzie równie widowiskowe, bardziej zabawne i mniej szkodliwe dla środowiska!
  🤣🤣😘

 • steven1968

  Oceniono 20 razy 10

  Teraz Rosja ustawi obok siebie 2100 rakiet i jednocześnie je wystrzeli i co z tego wszystkiego wynika ! Bawią się jak dzieciaki zakute pały ! Wszędzie propaganda dla oszołomów !

 • anders76

  Oceniono 7 razy 7

  Teraz juz pozostanie tylko opracowanie metody skupiajacej npla w jednym miejscu i wygramy kazde starcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX