NATO pokazuje pancerną pięść. 21 czołgów, w tym polskie, rozstrzelało cel

Na zakończenie niedawnych ćwiczeń czołgistów NATO na Łotwie zorganizowano wyjątkowy pokaz siły. W linii ustawiono 21 czołgów, wszystkie wycelowały w jeden cel i wystrzeliły równocześnie. Szanse na coś takiego na prawdziwym polu bitwy są bliskie zeru, ale jako efektowny pokaz spełniło swoją rolę.

Nagranie widowiskowego pokazu rozniosło się po sieci, a autorzy nie kryją satysfakcji z tego powodu. Tylko na profilu batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie na Facebooku, wideo odtworzono już ponad 300 tysięcy razy. Zazwyczaj jest to o jeden rząd wielkości mniej.

Zobacz wideo

Ćwiczenia i pokazówka w jednym

Nagranie wykonano ostatniego dnia ćwiczeń Iron Spear 1902, które odbywały się w pierwszej połowie października na łotewskim poligonie Adazi. Skoncentrowano szereg oddziałów zmechanizowanych państw NATO, które stacjonują na wschodniej flance sojuszu w ramach batalionowych grup bojowych. Główną siłą były łącznie 44 czołgi z ośmiu państw: Francji (Leclerc), Hiszpanii (Leopard 2), Niemiec (Leopard 2), Norwegii (Leopard 2), Polski (PT-91), Wielkiej Brytanii (Challenger 2), Włoch (Ariete) i USA (M1 Abrams).

W ramach ćwiczeń odbywał się konkurs strzelecki. Załogi musiały się wykazać szybkością, z jaką cel dostrzegą, namierzą i do niego wystrzelą, precyzją z jaką w niego trafią oraz tym, jak się będą przy tej okazji komunikować. Wygrali Francuzi, drugie miejsce zajęli Norwedzy, trzecie Amerykanie. Pozostałej klasyfikacji nie ujawniono.

Na zakończenie zorganizowano wspomniany pokaz siły. Według komunikatu NATO, brało w nim udział 21 czołgów z siedmiu państw. Z jakiegoś powodu nie było Amerykanów. Być może musieli wcześniej opuścić poligon, ponieważ trwa właśnie rotacja ich oddziałów pancernych wchodzących w skład wysuniętych sił NATO. Na Litwę przybył nowy batalion pancerny.

Pokazowe grupowe rozstrzeliwanie celów przeprowadzono w dzień i w nocy. Brali w nim też udział Polacy. Na nagraniu widać wyraźnie cztery czołgi PT-91. Wchodzą one w skład sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwie. Czołgi z załogami i obsługą wystawiają po kolei różne polskie brygady. Każda rotacja trwa pół roku. Obecnie na Łotwie stacjonują czołgiści z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Publikowaliśmy wyjątkowe zdjęcia z ich ćwiczeń przed wyjazdem.

Więcej o: