NASA: Łazik Curiosity przysłał selfie z Marsa. Rozpoczął również ważny eksperyment chemiczny

Selfie z Marsa pokazane przez NASA to tak naprawdę panorama powstała z 57 zdjęć. Łazik Curiosity, co istotniejsze dla naukowców, rozpoczął ważny eksepryment chemiczny.
Zobacz wideo

Zdjęcie zostało zrobione 11 października z okazji przeprowadzenia eksperymentu chemicznego. Jest wykonane w miejscu o nazwie "Glen Etive", które łazik eksplorował od dłuższego czasu. Ostatnio łazik Curiosity pobrał próbki skał, które później przeanalizuje.

NASA: Łazik Curiosity zebrał kolejne dane nt. Czerwonej Planety. Tym razem analizował próbki skał

Łazik Curiosity od siedmiu lat porusza się po Marsie. Ostatnio wydrążył dwie dziury oraz pobrał próbki skał i sproszkował je za pomocą specjalnego wiertła. We wnętrzu maszyny znajduje się również przenośne mini laboratorium - SAM (Sample Analysis at Mars), w którym zostanie przeprowadzona analiza próbek. Celem badań jest odkrycie informacji nt. środowiska planety we wcześniejszych latach. Mogłoby to pomóc naukowcom w zbadaniu, czy na Marsie istniało kiedyś życie.

Samo funkcjonowanie mini laboratorium jest bardzo fascynujące. Wewnątrz łazika znajdują się pojemniki, które w większości działają niczym małe piece grzewcze. Podgrzewają one pobrane cząstki skał, które wydzielają później gazy, czyli substancje chemiczne. Te można później poddać dalszej analizie. Niektóre pojemniki natomiast sprawdzają, czy w skałach znajdują się związki organiczne.

Naukowcy o efektach eksperymentu poinformują jednak dopiero w 2020 r., natomiast pobranie skał było idealną okazją do zrobienia okolicznościowego selfie. 

Dowiedz się więcej: NASA: Łazik Curiosity odkrył na Marsie glinę. W przeszłości mogła być tam woda

Więcej o: