Karta Pokemon sprzedana za równowartość 750 tys. złotych. Rekord cenowy pobity prawie czterokrotnie

Karta Pokemon Illustrator została sprzedana na aukcji za 195 tys. dolarów. Jest to jeden z najrzadszych egzemplarzy na świecie, zachowany w doskonałym stanie. Transakcja ta wielokrotnie pobiła poprzedni rekord cenowy.
Zobacz wideo

Karta Pikachu Illustrator, to jeden z 10 egzemplarzy, jakie znajdują się na rynku i są uznawane przez PSA Card, organizacje zajmującą się oceną kartoników. W zasadzie nazywa się PokémonIllustrator, a jej alternatywna nazwa bierze się z postaci jaką przedstawia. Pikachu to bodaj najpopularniejszy Pokemon, a stworzony został przez Atsuko Nishidę. To właśnie ona opracowała grafikę do rzeczonej karty, która przedstawia Pikachu dzierżącego w rękach pędzle i będącego w trakcie procesu malowania innych kart z Pokemonami. Ta seria kart została stworzona jako nagroda w konkursie ilustratorskim CoroCoro Comic i stworzono zaledwie 39 egzemplarzy, z których większość się nie zachowała. Jest to najrzadsza i najbardziej wartościowa karta Pokemon na całym świecie. Jej wartość podniósł także praktycznie nienaruszony stan karty, oceniony przez PSA Card jako mint, czyli bardzo dobry, świetny. Dom aukcyjny Weiss Auctions ostatecznie sprzedał legendarny kartonik za 195 tys. dolarów. Wliczając jednak premię dla sprzedającego, szczęśliwy nabywca musiał wyłożyć na kartę aż 224 500 dolarów.

Karta Pokemon Pikachu Illustrator najdroższą sprzedaną kartą w historii

Tym samym Pikachu Illustartor stała się najdrożej sprzedaną kartą, pobijając rekord z 2013 roku. Wtedy to za 55 tys. dolarów sprzedano... inną kartę Pikachu Illustrator. Karty Pokemon pojawiły się na rynku ponad 20 lat temu, w 1996 roku. Od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. W 2017 roku karty Pokemon odpowiadały za 82 proc. rynku gier karcianych, a w Azji ta forma rozrywki jest jeszcze bardziej powszechna. Szacuje się, że w całej historii sprzedano 27,2 miliarda kartoników.

Więcej o: