Kosmos potrafi być straszny. NASA pokazuje przerażające zdjęcia z okazji Halloween

Z okazji Halloween, NASA pokazała zdjęcie ze zderzenia dwóch galaktyk, które przypomina czaszkę. Trwogę wzbudza także fotografia sprzed paru lat, którą amerykańska agencja postanowiła odświeżyć. Przedstawia ona rozbłyski energii na Słońcu.
Zobacz wideo

Kosmos to z pewnością jedno z najbardziej przerażających miejsc w jakich może się znaleźć człowiek. Niewyobrażalnie wielka przestrzeń, próżnia i panujący tam chłód, potrafią same w sobie nastraszyć. Nastraszyć albo też wzbudzić zachwyt potrafią też jego zdjęcia, które wykonują astronomowie. Dwa zdjęcia, które ostatnio pokazała NASA z okazji Halloween, robią obie te rzeczy jednocześnie.

Zdjęcie Słońca ma już 5 lat i zostało wykonane 8 października 2014 roku przez Obserwatorium Dynamiki Słońca. Widnieją na nim aktywne regiony naszej gwiazdy. Jaśniejsze obszary to miejsca, w których emitowane jest więcej światła oraz energii. Astronomowie NASA przyrównują fotografię do haloweenowej dyni. Do stworzenia zdjęcia wykorzystano dwa zestawy fal ultrafioletowych o ekstremalnej długości, które potem zostały poddane obróbce grafików NASA.

embed

NASA publikuje zdjęcie ze zderzenia dwóch galaktyk, które przypomina kosmiczną czaszkę

W tym roku NASA przygotowało także nowe zdjęcie, które obrazuje zderzenie dwóch galaktyk. Do jego wykonaniu użyto teleskopu Hubble’a. Do kolizji doszło w systemie Arp-Madore. Naukowcy dostrzegli tam twarz, co jest związane ze skłonnością dopatrywania się przez ludzi znanych kształtów w przypadkowych szczegółach i nazywa się pareidolią. Mimo że sama twarz intryguje, to dla astronomów NASA istotniejsza jest sama kolizja galaktyk, która zachodzi w stosunkowo wolnym tempie, co jest rzadkością. Ponadto oba obiekty maja podobną wielkość, co również jest wyjątkowe, ponieważ zazwyczaj duży obiekt przyciąga ten mniejszy. Połączenie się galaktyk będzie trwało jeszcze 100 mln lat, a formujące kształt twarzy pierścienie gazu i pyłu powinny zniknąć w ciągu 1 do 2 miliardów lat.