Tizen zagości na wielu telewizorach. Samsung udostępni alternatywę dla Android TV innym producentom

Koreański producent podczas swojej konferencji Samsung Developer Conference, poinformował, że Tizen będzie dostępny do użytku dla wszystkich chętnych producentów. Nie są znane jednak żadne szczegóły.

Gigant technologiczny z Korei Południowej organizował w zeszłym tygodniu Samsung Developer Conference, gdzie przedstawiane były rozwiązania dla programistów. Nie znaczy to, że nie pojawiły się informacje interesujące z punktu widzenia konsumentów. Niewątpliwie najciekawszą informacją jest ta, o planach dotyczących kolejnego Galaxy Folda, szczególnie, że Samsung pokazał koncept na wideo. Firma była jednak oszczędna w kwestii konkretów. Podobnie ma się sprawa z zapowiedzą Tizen TV na inne telewizory, która była równie lakoniczna. Sang Kim, szef departamentu Rozwoju Biznesu Smart TV w koreańskiej firmie, poinformował, że oprogramowanie do telewizorów Samsunga po raz pierwszy w historii będzie dostępne dla innych producentów. Dodał, że na rynku znajduje się 100 mln telewizorów z Tizen TV OS, na których można uruchomić setki aplikacji. Taki ruch, może także upowszechnić Bixby, czyli asystenta głosowego od Koreańczyków, co jest kluczowe dla firmy w najbliższej przyszłości.

Samsung i Tizen TV OS to najpopularniejszy system Smart TV

Tizen debiutował jako alternatywa dla Androida na smartfonach Samsunga. Tej wojny nie udało się zwyciężyć, ale projektu nie porzucono. Oparte na Linuksie oprogramowanie stało się podstawą w telewizorach koreańskiego producenta. W zeszłym roku aż 21 proc. sprzedanych Smart TV, posiadało właśnie ten system, zgodnie z danymi Strategy Analitycs. Wyprzedził tym samym oprogramowanie od LG (WebOs 12 proc.) oraz Google (Android TV 10 proc.). W Stanach popularne jest oprogramowanie Roku TV, które globalnie odpowiada za 4 proc. rynku w 2018 roku, ale już w Ameryce Północnej niemal co czwarty telewizor wyposażono w ten system. Ruch Samsunga, aby udostępnić Tizen TV OS innym producentom, ma powstrzymać odpływ klientów na inne platformy Smart TV.

Więcej o: