Ostatni Jumbo Jet w barwach El Al zakończył karierę. I zrobił to w pięknym stylu

Bartłomiej Pawlak
W tym tygodniu odbył się ostatni lot bardzo leciwego już Boeinga 747 linii lotnicznych El Al. Dla izraelskiego lotnictwa to koniec pewnej epoki. Piloci postanowili uczcić to "rysując" na niebie wielkiego Jumbo Jeta.

Boeing 747 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samolotów na świecie. Maszyna potocznie nazywana jest Jumbo Jet i w lotniczym środowisku jest niemal ikoną. Czas płynie jednak nieubłaganie, a czterosilnikowy, ogromny samolot jest w wielu liniach zastępowany znacznie bardziej ekonomicznymi modelami dwusilnikowymi.

>>> Byliśmy z wizytą w wieży kontroli lotów:

Zobacz wideo

Ostatni Jumbo Jet linii El Al przechodzi na emeryturę

Podobny los spotkał Jumbo Jety izraelskich linii lotniczych El Al. Użytkują one modele Boeinga 747 od 1971 roku, gdy pierwsza tego typu maszyna trafiła pod skrzydła państwowego przewoźnika. - informuje Rynek Lotniczy.

Łącznie dla El Al latało 26 Boeingów 747, a ostatni egzemplarz w tym tygodniu odszedł na lotniczą emeryturę. I zrobił to w pięknym stylu.

Piloci samolotu postanowili uczcić jego ostatni lot "rysując" na niebie ogromnego Jumbo Jeta nad Morzem Śródziemnym. Ślad jest wielkości Cypru i znajduje się na południowy-zachód od tej wyspy. Można podziwiać go w serwisach pokazujących trasy samolotów, np. Flightradar24:

Boeing 747 w barwach El Al maluje samolot na niebieBoeing 747 w barwach El Al maluje samolot na niebie fot. screen ze strony www.flightradar24.com / Flightradar24

Rysunek wydłużył lot o prawie 2 godziny

Ślad Jumbo Jeta został "narysowany" na mapach podczas lotu z Rzymu do Tel Awiwu (nr LY1747) 3 listopada. Samolot wystartował ze stolicy Włoch o godzinie 11:10 (planowo miał wylecieć o 10:10) i dotarł o 17:08 czasu lokalnego - prawie 1,5 godziny później niż planowano.

Cały lot trwał 4 godziny i 57 minut, choć zazwyczaj pokonanie tej trasy zajmuje samolotom ok. 3 godzin. Manewr wykonania ogromnego rysunku kosztował pilotów kilkaset nadrobionych kilometrów i wydłużył czasu lotu o prawie 2 godziny.

Boeing 747 w barwach El Al maluje samolot na niebieBoeing 747 w barwach El Al maluje samolot na niebie fot. screen ze strony www.flightradar24.com / Flightradar24

Ostatni Jumbo Jet miał 24 lata

Niedzielny lot linii El Al zakończył niemal pół wieku obecności Boeinga 747 w barwach izraelskiej linii lotniczej. Ostatni samolot z charakterystycznym garbem w przedniej części kadłuba to model 747-458 wyprodukowany w maju 1995 roku - ponad 24 lata temu.

Maszyna ta w ostatnich tygodniach obsługiwała połączenia z Tel Awiwu do Rzymu, Barcelony i Bangkoku. Niebawem ma zostać zastąpiona nowocześniejszym i znacznie bardziej oszczędnym samolotem Boeing 787-8 Dreamliner, na dostawę którego oczekuje El Al.

Proces "rysowania" Boeinga 747 na niebie linie El Al przedstawiły na swoim koncie na Instagramie:

 

Czytaj też: Film "Superman" zapisany na kawałku szkła na tysiąc lat. Microsoft pokazał nośnik danych przyszłości

Więcej o: