Poznań może być polską Doliną Krzemową? Minister ma pomysł na stworzenie zagłębia technologicznego
Jak podaje portal sztucznainteligencja.org.pl Poznań dysponuje bardzo dobrym zapleczem technologicznym, m.in. dzięki Politechnice Poznańskiej, która jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie automatyki i robotyki. Aż 300 absolwentów tej uczelni zatrudnionych jest w Silicon Valley. W stolicy Wielkopolski utworzono w tym roku nowy kierunek studiów trzyletnich - sztuczna inteligencja, na który zapisało się 30 osób. Pracownicy uczelni biorą udział w takich projektach jak Horyzont 2020 czy CAMIL. W ramach tego drugiego ma powstać Centrum Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego. Projektów jest oczywiście dużo więcej, a o ich sile i renomie może świadczyć decyzja o zorganizowaniu tam po raz pierwszy w polskim mieście Europejskiego Tygodnia Robotyki. Wydarzenie będzie trwało trzy dni - od 14 do 16 listopada. Jego motywem przewodnim jest połączenie robotyki i sztucznej inteligencji.
Polska Dolina Krzemowa w Poznaniu jest możliwa, w tym celu ma powstać odpowiedni zespół parlamentarny
Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że Poznań jest doskonałym miejscem, na rozwój technologii. A pomysłów w tej dziedzinie w Polsce nie brakuje, szczególnie, że rodzimi badacze są cenieni na całym świecie. Jako przykład można podać polskich studentów, którzy są zaliczani do czołówki jeśli chodzi o tworzenie łazików marsjańskich.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, jeszcze przed wyborami zapowiadała, że w obecnej kadencji parlamentu, powstanie zespół złożony z posłów i senatorów z Wielkopolski, którzy mają pomóc w rozwoju tego regionu. Jej zdaniem ma on szansę stać się polskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej. W tym celu w Poznaniu miałoby powstać zagłębie technologiczne, w którego tworzeniu, oprócz zespołu parlamentarnego, miałyby brać udział władze lokalne. Emilewicz liczy na wykorzystanie potencjału Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Polskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz instytutów badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
-
Hotele znalazły sposób na majówkę. Będą działać "w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem"
-
WP: Naciski na pilotów, potem tuszowanie sprawy - tak wyglądał lot Andrzeja Dudy z Zielonej Góry
-
Adam Niedzielski: Być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel
-
TVP odwołała emisję "Warto rozmawiać". Pospieszalski: Nie wiem, kiedy zostanie wyemitowany kolejny odcinek
-
Ministerstwo komentuje doniesienia o locie Dudy. "Nie doszło do zagrożenia bezpieczeństwa pasażerów"
- Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce
- Pakiet ustaw konopnych trafił do Sejmu. Matysiak: Czas skończyć ze ściganiem za jointa w kieszeni [WYWIAD]
- Wielki wyciek danych policjantów i funkcjonariuszy służb. Do sieci miał je wrzucić... pracownik RCB
- W majówkę nad jeziorami może być tłoczno. Na Mazurach zaczyna brakować wolnych jachtów
- Spis powszechny. Formularz dyskryminuje kilka grup obywateli i uniemożliwia samospis. RPO pisze do GUS