Poznań może być polską Doliną Krzemową? Minister ma pomysł na stworzenie zagłębia technologicznego

Poznań aspiruje, by zostać polską Doliną Krzemową. O planach utworzenia zagłębia technologicznego w Wielkopolsce miesiąc temu mówiła minister przedsiębiorczości i technologii. W przyszłym tygodniu rusza tam Europejski Tydzień Robotyki.
Zobacz wideo

Jak podaje portal sztucznainteligencja.org.pl Poznań dysponuje bardzo dobrym zapleczem technologicznym, m.in. dzięki Politechnice Poznańskiej, która jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie automatyki i robotyki. Aż 300 absolwentów tej uczelni zatrudnionych jest w Silicon Valley. W stolicy Wielkopolski utworzono w tym roku nowy kierunek studiów trzyletnich - sztuczna inteligencja, na który zapisało się 30 osób. Pracownicy uczelni biorą udział w takich projektach jak Horyzont 2020 czy CAMIL. W ramach tego drugiego ma powstać Centrum Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego. Projektów jest oczywiście dużo więcej, a o ich sile i renomie może świadczyć decyzja o zorganizowaniu tam po raz pierwszy w polskim mieście Europejskiego Tygodnia Robotyki. Wydarzenie będzie trwało trzy dni - od 14 do 16 listopada. Jego motywem przewodnim jest połączenie robotyki i sztucznej inteligencji.

Polska Dolina Krzemowa w Poznaniu jest możliwa, w tym celu ma powstać odpowiedni zespół parlamentarny

Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że Poznań jest doskonałym miejscem, na rozwój technologii. A pomysłów w tej dziedzinie w Polsce nie brakuje, szczególnie, że rodzimi badacze są cenieni na całym świecie. Jako przykład można podać polskich studentów, którzy są zaliczani do czołówki jeśli chodzi o tworzenie łazików marsjańskich.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, jeszcze przed wyborami zapowiadała, że w obecnej kadencji parlamentu, powstanie zespół złożony z posłów i senatorów z Wielkopolski, którzy mają pomóc w rozwoju tego regionu. Jej zdaniem ma on szansę stać się polskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej. W tym celu w Poznaniu miałoby powstać zagłębie technologiczne, w którego tworzeniu, oprócz zespołu parlamentarnego, miałyby brać udział władze lokalne. Emilewicz liczy na wykorzystanie potencjału Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Polskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz instytutów badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Więcej o: