Poznań może być polską Doliną Krzemową? Minister ma pomysł na stworzenie zagłębia technologicznego

Poznań aspiruje, by zostać polską Doliną Krzemową. O planach utworzenia zagłębia technologicznego w Wielkopolsce miesiąc temu mówiła minister przedsiębiorczości i technologii. W przyszłym tygodniu rusza tam Europejski Tydzień Robotyki.

Jak podaje portal sztucznainteligencja.org.pl Poznań dysponuje bardzo dobrym zapleczem technologicznym, m.in. dzięki Politechnice Poznańskiej, która jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie automatyki i robotyki. Aż 300 absolwentów tej uczelni zatrudnionych jest w Silicon Valley. W stolicy Wielkopolski utworzono w tym roku nowy kierunek studiów trzyletnich - sztuczna inteligencja, na który zapisało się 30 osób. Pracownicy uczelni biorą udział w takich projektach jak Horyzont 2020 czy CAMIL. W ramach tego drugiego ma powstać Centrum Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego. Projektów jest oczywiście dużo więcej, a o ich sile i renomie może świadczyć decyzja o zorganizowaniu tam po raz pierwszy w polskim mieście Europejskiego Tygodnia Robotyki. Wydarzenie będzie trwało trzy dni - od 14 do 16 listopada. Jego motywem przewodnim jest połączenie robotyki i sztucznej inteligencji.

Polska Dolina Krzemowa w Poznaniu jest możliwa, w tym celu ma powstać odpowiedni zespół parlamentarny

Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że Poznań jest doskonałym miejscem, na rozwój technologii. A pomysłów w tej dziedzinie w Polsce nie brakuje, szczególnie, że rodzimi badacze są cenieni na całym świecie. Jako przykład można podać polskich studentów, którzy są zaliczani do czołówki jeśli chodzi o tworzenie łazików marsjańskich.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, jeszcze przed wyborami zapowiadała, że w obecnej kadencji parlamentu, powstanie zespół złożony z posłów i senatorów z Wielkopolski, którzy mają pomóc w rozwoju tego regionu. Jej zdaniem ma on szansę stać się polskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej. W tym celu w Poznaniu miałoby powstać zagłębie technologiczne, w którego tworzeniu, oprócz zespołu parlamentarnego, miałyby brać udział władze lokalne. Emilewicz liczy na wykorzystanie potencjału Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Polskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz instytutów badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Więcej o:
Komentarze (30)
Poznań może być polską Doliną Krzemową? Minister ma pomysł na stworzenie zagłębia technologicznego
Zaloguj się
 • nanorobot

  Oceniono 9 razy 5

  Tak to jest kiedy na 'ministrę' daje się niekompetentną idiotkę, która nie ma zielonego pojęcia ani o technice (zwanej przed debili technologią) ani o biznesie. Lata temu szumnie-dumnie otwierano w Polsce 'parki technologiczne', że 'młodym, zdolnym' wynajmie się miejsca gdzie bedą rozwijali swoje startupy a Polska stanie się drugą Doliną Krzemową. Tamto okazało się kompletną klapą, za to to okaże się z pewnością gigantycznym sukcesem ...

 • zdzich02

  Oceniono 6 razy 4

  Był taki dowcip:
  Co się zbiera pierwsze gdy przyszły pierwsze przymrozki, a na polach były jeszcze niezebrane ziemniaki, buraki, cebula lub kapusta?
  Komitet.

  Nie ma humanistka po politologi wypowiada się na temat techniki. Ona miałaby problem rozwiązaniem z układu dwóch równań.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 3 razy 3

  a co na to dolina krzemowa Rzeszów, stolica polskiej Bawarii?

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 3

  Budowę "Doliny Krzemowej" zaczyna się od edukacji. NIe zbuduje się jej w POlsce, gdzie jest 7 razy więcej godzin religii niż fizyki czy chemii. Potem wolność, w tym wolność gospodarcza. Potem zmiana zadad bankowych i wyceny ryzyka. Człowiek powinien odpowiadać do poziomu zabezpieczenia a nie, jak teraz, zlicytowany, zostaje z większością długu. A Poznań to niezłą lokalizacja. Tam są praktyczni ludzie.

 • pat1952

  Oceniono 2 razy 2

  Następny mini ster co ma "pomysła". Za nie swoje pieniądze.

 • gadolinn

  Oceniono 4 razy 2

  zespol parlamentarny to juz polowa sukcesu; dorzuccie lokalne watazki i juz caly sukces murowany.

 • ko_mentator

  Oceniono 4 razy 2

  To jest zupełnie realny pomysł. Tylko skąd wytrząsnąć jakieś +/- 100 mld $, żeby rozkręcić ten biznes?

 • ketjow1978

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma czegoś takiego jak Polskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Mieli zresztą najwięcej grantów w Polsce.

 • jac_l_w

  Oceniono 8 razy 2

  Zaraz, przecież jej szef ogłosił niedawno, że cała Polska jest Doliną Krzemową! To będzie dolina w dolinie, czy jak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX