LG opatentowało składany telewizor. Zwija się w harmonijkę po skończonym seansie

Bartłomiej Pawlak
LG Electronics otrzymało niedawno patent, który sugeruje, że koreański gigant technologiczny myśli nad kolejnym niecodziennym produktem. Po rolowanym telewizorze firma pokaże również taki składany w harmonijkę?
Zobacz wideo

LG już od dawna potrafi produkować elastyczne ekrany i przy każdej możliwej okazji chętnie o tym przypomina. Dla przykładu, na targach technologicznych IFA, MWC czy CES, dziennikarzy chcących wejść na stoisko LG wita tunel złożony z paneli OLED (widoczny na zdjęciu powyżej).

W styczniu tego roku LG pokazało też pierwszy na świecie rolowany telewizor dostępny dla klientów. To jednak nie koniec, bo niebawem może również zdecydować się na sprzedaż składanego telewizora.

LG SIGNATURE OLED TV R na CES 2019LG SIGNATURE OLED TV R na CES 2019 fot. Bartłomiej Pawlak, Las Vegas / Next.Gazeta.pl

LG patentuje składany telewizor 

Tak sugeruje przynajmniej nowy patent, który uzyskało LG. Jak donosi LetsGoDigital, patent koreańskiego giganta prezentuje telewizor z elastycznym ekranem, który można złożyć na "kilka razy", jak np. harmonijkę.

Wyświetlacz (podobnie, jak w przypadku LG Singnature OLED R) miałby być rozkładany wyłącznie na czas seansu i składany po jego zakończeniu. Dzięki temu, telewizor, gdy nie jest używany może zajmować znacznie mniej miejsca.

Co ciekawe, ekran opisany w patencie nie rozkładałby się całkowicie. Dwa skrajne segmenty wyświetlacza po obu stronach pozostałyby delikatnie zagięte, co poprawiłoby jakość obrazu na brzegach kadru. Taki zabieg były prawdopodobnie koniecznością, bo telewizor ma mieć bardzo panoramiczne proporcje 21:9, w których nagrywana jest większość pełnometrażowych filmów.

Szkice patentowe telewizora LGSzkice patentowe telewizora LG fot. połączone rysunki patentowe via. letsgodigital.org (https://nl.letsgodigital.org/uploads/2019/10/lg-foldable-tv.pdf)

Wniosek patentowy sugeruje też, że w boczne ramy telewizora zostałyby ukryty soundbar, co oznacza, że nie trzeba byłoby go dokupywać osobno. na podobne rozwiązanie LG zdecydowało się też we wspomnianym rolowanym telewizorze.

Na razie to tylko patent

Składany w harmonijkę telewizor od LG byłby zapewne bardzo interesującym produktem. Zgłoszony patent sugeruje, że LG faktycznie zastanawia się nad takim, zupełnie nowym sposobem wykorzystania elastycznych wyświetlaczy OLED, które produkuje. 

Nie znaczy to jednak, że Koreańczycy zdecydują się na budowę takiego sprzętu. Z drugiej strony nie jest wykluczone, że składany telewizor faktycznie powstanie i zobaczymy go za kilka lat na targach CES w Las Vegas.

Więcej o: