Astronauta oddał głos w wyborach z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez internet

Bartłomiej Pawlak
Amerykanin, Andrew Morgan wziął udział w ostatnich wyborach lokalnych, gdy znajdował się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Głosowanie przeprowadzono przez internet, a karta do głosowania została wysłana... mailem.
Zobacz wideo

We wtorek, 3 listopada w USA odbyły się wybory lokalnych władz w kilku stanach. Nie wszyscy wyborcy mogli jednak dotrzeć do lokali tego dnia, a jedną z takich osób był Andrew R. Morgan, amerykański astronauta, który od lipca 2019 roku przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kosmiczne głosowanie Amerykanina

Jak teraz donosi CNN, Morgan mógł jednak dopełnić swojego obywatelskiego obowiązku pomimo że znajduje się poza naszą planetą. Swój głos w mieście New Castle, w hrabstwie Lawrence w stanie Pensylwania oddał zdalnie - korzystając z komputera.

Andrew R. (Drew) Morgan, NASA astronaut candidate class of 2013.Andrew R. (Drew) Morgan, NASA astronaut candidate class of 2013. fot. NASA / Robert Markowitz

Aby głosowanie było możliwe, Morgan musiał znacznie wcześniej zgłosić chęć oddania głosu. Jako swoją lokalizację wpisał "Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, niska orbita ziemska" - podaje "Forbes". Astronauta został zarejestrowany w bazie i urzędnicy z hrabstwa Lawrence przesłali mu e-mailem kartę do głosowania w formacie PDF i w osobnej wiadomości dostarczyli hasło potrzebne do otwarcia pliku. Morgan zaznaczył swojego kandydata, a następnie odesłał plik z wypełnioną kartą z powrotem do New Castle.

Głosowanie Morgana odbyło się jednak trochę wcześniej, niż oficjalne wybory. Cała procedura została dopełniona 10 października, a kartę astronauty odpowiednio zabezpieczono. Jak potwierdził CNN Ed Allison, który kieruje rejestracją wyborców w hrabstwie Lawrence, oddany z kosmosu głos zostanie doliczany do pozostałych w piątek.

"Forbes" opisuje, że Morgan nie był wcale pewny możliwości oddania głosu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ed Allison był bowiem początkowo sceptycznie nastawiony do wniosku przesłanego przez astronautę. Do przeprowadzenia bezprecedensowego dla hrabstwa Lawrence głosowania urzędnicy przychylili się jednak po interwencji NASA.

Międzynarodowa Stacja KosmicznaMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna fot. NASA / domena publiczna

To nie było pierwsze głosowanie z ISS

Oddanie głosu spoza Ziemi przez Morgana nie było pierwszym takim przypadkiem w historii. Z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej głosowano już wielokrotnie w poprzednich latach. NASA przypomina, że pierwszym Amerykaninem, który oddał głos z obiektu znajdującego się poza Ziemią był David Wolf, który w trakcie wyborów w 1997 roku znajdował się na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej Mir.

NASA żartuje, że jej astronauci jako nieliczni nie muszą czekać w kolejce do lokalu wyborczego. Dodaje jednak, że w odróżnieniu do wyborców głosujących z Ziemi, nie mogą otrzymać oni tradycyjnej naklejki z napisem "I Voted!" ("głosowałem").

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa obecnie trzech Amerykanów, dwóch Rosjan oraz jeden Włoch. NASA nie zdradza, czy pozostali amerykańscy astronauci również brali udział w wyborach.

Więcej o: