Japończycy oburzeni po raporcie USA. Piloci wojskowi robili sobie selfie za sterami

Jak donosi "The Guardian", Japończycy mają wezwać USA do zapewnienia bezpieczeństwa lotów wojskowych sił stacjonujących w tym kraju. Wszystko przez ostatni raport, który wskazuje, że piloci dopuszczali się nagannych zachowań podczas lotów.

W minioną środę amerykański myśliwiec F-16 przypadkowo zrzucił bombę nad Japonią. Na szczęście ładunek był nieuzbrojony i nie wyrządził nikomu krzywdy. Japończycy są oburzeni, a Amerykanie przyznali, że zawinił błąd pilotów.

Japończycy wzywają do zapewnienia bezpieczeństwa

Okazuje się jednak, że "zgubiona" bomba to niejedyny powód do niepokoju japońskiego Ministerstwa Obrony. Według "Guardiana", Japończycy mają wezwać amerykańskie Siły Powietrzne stacjonujące w tym kraju do zwiększenia bezpieczeństwa swoich lotów.

To efekt amerykańskiego śledztwa w sprawie katastrofy samolotów Korpusu Piechoty Morskiej USA, u wybrzeży Japonii w grudniu 2018 roku, w której zginęło sześciu pilotów. Do zderzenia doszło podczas ćwiczeń nocnego tankowania w powietrzu, a - jak wynika z raportu -  przyczyną wypadku był błąd pilota i "nieprofesjonalny klimat dowodzenia". Co więcej, w moczu dwóch członków załogi samolotów znaleziono składnik leku wywołującego senność, co sugeruje, że nie powinni byli brać udziału w locie.

Amerykańscy piloci robili sobie selfie za sterami

Raport wykazał też nieprawidłowości, które mają powszechnie występować wśród pilotów tej samej (stacjonującej w Japonii) jednostki. Okazuje się, że poza pilotowaniem myśliwców wojskowi zajmowali się wieloma innymi rzeczami. W kilku przypadkach piloci robili sobie selfie za sterami samolotów (w trakcie lotu), a następie publikowali je w mediach społecznościowych.

Jeden z pilotów czytał książkę nie trzymając rąk na sterach myśliwca, inny w czasie lotu zajmował się pielęgnacją wąsów. Wśród przypadków nieprofesjonalizmu pilotów wymieniono też "nadużywanie leków na receptę i bez recepty" czy "nadmierne spożywanie alkoholu" - wynika z raportu.

Tsugumasa Muraoka, gubernator prefektury Yamaguchi określił zachowania pilotów mianem "oburzających". Jak donosi japońska agencja prasowa Kyodo, czterech oficerów przyłapanych na robieniu selfie zostało już wydalonych z wojska. Wśród nich dowódca, który przesłał na WhatsAppie zdjęcie, na którym w czasie lotu pozuje bez maski tlenowej i z podniesioną osłoną kasku.

>>> Najgroźniejsza polska broń w chmurach. Pierwsze zdjęcia F-16 gotowych do walki:

Więcej o:
Komentarze (24)
Oburzeni Japończycy ostrzegają USA. Piloci wojskowi robią sobie selfie za sterami
Zaloguj się
 • andrzej_jerzy

  Oceniono 18 razy 8

  Robienie sobie selfie w trakcie lotu nie jest niczym niestosownym, jesli odbywa sie to na bezpiecznej wysokosci i po upewnieniu sie, ze nie ma innych maszyn na kursie kolizyjnym. Duzo halasu o nic.
  Co do trzymania rak na sterach. Kazdy pilot wie, ze poprawnie wytrymowany samolot nie musi byc pilotowany w kazdej sekundzie. Trymera uzywa sie wlasnie po to, by pilot nie musial ustawicznie kontrolowac stabilnosci samolotu. Tania sensacja.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 3

  Wszyscy nasi piloci mają oficjalne zdjęcia przy samolotach - żeby ułatwić wrogiemu wywiadowi zebranie informacji kto lata i gdzie mieszka ...

 • zerozer52

  Oceniono 7 razy 3

  Że nad Nowogrodzką żaden nie zgubi.

 • lynx4

  Oceniono 2 razy 2

  "nadmierne spożywanie alkoholu"
  To jaka jest umiarkowana ilość, którą można sobie zabrać na lot?

 • czarnyminio

  Oceniono 4 razy 2

  Nawet na myśliwcu bywają loty długodystansowe , Gdy samolot wymaga tankowania w powietrzu pilot też czasem musi się wysikać lub zjeść coś z tubki lub napić się wody. Choćby przelot na myśliwcach przez Atlanty. Bywa. A czasem to i po tyłku musi się podrapać ,choć to niełatwe.

 • martinnoo

  Oceniono 2 razy 2

  Jak się ma posiadanie wąsów przez pilotów do używania przez nich aparatów powietrznych? Na przykład strażacy nie mogą posiadać zarostu, bo eliminuje to szczelność maski...

 • j Kici

  Oceniono 6 razy 2

  Kiedyś za zrzucanie bomb na Japonię można było dostać medal a dzisiaj ....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 2

  Japończycy nie maja za grosz poczucia humoru... samolot zgubił bombę... tak, ale nieuzbrojoną wiec nic się nie stało!
  u nas jest taki polityk co glosuje Tak ... ale się nie cieszy i co? był nawet wicepremierem
  PS: jednoznacznie z tej notatki widać że w armii USA tu-polew-izm i jakoś-to-bedzizm nie przejdzie - na cale szczęście

 • annx78

  Oceniono 4 razy 2

  fala zwolnień i chorobowych...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX