16-calowy MacBook Pro już oficjalnie. Jest potężny. Cena? Nawet 30 tys. złotych

Daniel Maikowski
16-calowy MacBook Pro dość niespodziewanie pojawił się w ofercie Apple - bez wielkiej premiery i pompatycznych zapowiedzi. To najpotężniejszy laptop w historii firmy, który dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom. Świadczy o tym również jego cena.

Nowy laptop Apple to największy MacBook w historii. Dotychczas firma z Cupertino oferowała modele Pro w dwóch wersjach - z 13-calowym oraz 15-calowym ekranem. Tegoroczny MacBook Pro wyposażono natomiast w 16-calowy wyświetlacz Retina o rozdzielczości 3072x1920. Apple chwali się zagęszczeniem pikseli  na poziomie 226 ppi, co daje nam niemal 6 mln pikseli na ekranie.

Dość jednak o wyświetlaczu. Ekrany laptopów Apple od lat są klasą samą dla siebie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o klawiaturach. Ostatnie MacBooki, w których ten element nie budził kontrowersji, to modele z 2015 roku. Później pojawiła się "motylkowa" klawiatura, która sprawiała użytkownikom tak duże problemy (notoryczne psucie się klawiszy), że firma musiała uruchomić oficjalny program wymiany.

To jednak - zdaniem Apple - przeszłość. 16-calowy MacBook Pro wyposażono w zupełnie nową klawiaturę z mechanizmem "nożycowym". Ma on rozwiązać problemy, z którymi dotychczas borykali się właściciele MacBooków. Odświeżona klawiatura ma przy tym gwarantować ten sam komfort pracy, z którego słynęły starsze Maki. Ukłonem w stronę użytkowników jest również powrót fizycznego klawisza "ESC".

Nowy  MacBook Pro to również ulepszony system chłodzenia, z 28-procentowym wzrostem przepływu powietrza wewnątrz obudowy oraz o 35 procent większym radiatorem. W teorii oznacza to, że MacBook nie powinien zmieniać się w mały "piecyk" nawet przy zaawansowanym renderingu wideo.

MacBook ProMacBook Pro Apple

Intel Core i9, Radeon 5500M i nawet 64 GB pamięci RAM

Jak na laptop dla profesjonalistów przystało, 16-calowy MacBook może pochwalić się mocną specyfikacją. Mózgiem urządzenia są ośmiordzeniowe procesory 9-tej generacji Intela - Core i9 2,3/2,4 GHz  (Turbo Boost do 4,8 GHz bądź 5,0 GHz). Na rynku od kilku miesięcy są już co prawda dostępne procesory 10-tej generacji, ale Apple przyzwyczaił nas już do tego, że zazwyczaj nie sięga po najnowsze układy na rynku.

Zresztą, nadal mówimy tu przecież o potężnych układach, które pojawiają się jedynie w najmocniejszych konfiguracjach sprzętowych. Do dyspozycji mamy też od 16 do 64 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności od 1 do (uwaga!) 8 TB. Tak - ośmiu terabajtów.  To zdecydowanie musi robić wrażenie.

Wąskim gardłem w przypadku większości laptopów (również tych od Apple) zazwyczaj jest karta graficzna. W przypadku nowego MacBooka {Pro ten problem ma być (przynajmniej częściowo) rozwiązany.

Znajdziemy tu grafikę AMD Radeon Pro 5300M z 4 GB vRAM lub (w znacznie droższym modelu) AMD Radeon Pro 5500M z 8 GB vRAM. Nie zapewnią one iście desktopowej wydajności, ale w świecie mobilnych jednostek graficznych trudno dziś znaleźć coś lepszego.

Podsumowując, Apple zapewnia, że nowy MacBook Pro jest o 80 procent bardziej wydajny niż urządzenia poprzedniej generacji. Firma porównała nawet najmocniejszy 15-calowy model MacBooka z nowym 16-calowym MacBookiem Pro (zapewne również najmocniejszym).

MacBook ProMacBook Pro Apple

Okazało się, że w przypadku programistów kompilacja kodu była średnio o około 1,8 razy szybsza, a w przypadku fotografów edycja zdjęć była szybsza o około 1,7 razy. Nowy MacBook Pro znacząco poprawił również wydajność pracy  w aplikacji Logic Pro X (audio) czy DaVinci Resolve (wideo).

16-calowy MacBook Pro to również największy w historii Maków akumulator o pojemności 100 watogodzin (Wh). Co ciekawe, gdyby był choć trochę większy, to laptopa nie wnieślibyśmy na pokład samolotu. Apple twierdzi, że bateria zapewni nam 11 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Warto również napisać o nowym systemie audio, który składa się z aż 6 głośników. Apple chwali się dużo lepszymi basami i nowym technologią, która minimalizuje drgania wewnątrz obudowy urządzenia. 16-calowy MacBook Pro ma dzięki temu zagwarantować niezwykle czysty dźwięk.

MacBook ProMacBook Pro Apple

Cena? To zdecydowanie nie jest laptop dla mas

W tym miejscu powinienem pewnie napisać, że gdy zobaczyłem ceny nowych MacBooków, to złapałem się za głowę (albo coś w tym stylu). Nie zrobię tego jednak, bo te ceny kompletnie mnie nie zaskoczyły. Jest drogo. Bardzo drogo. Ale tanio być po prostu nie mogło. Nie w przypadku Apple.

MacBook Pro to przecież sprzęt dedykowany profesjonalistom, którzy szukają przenośnej stacji roboczej. To nie komputer do pracy biurowej czy też do oglądania filmów. Przejdźmy jednak do konkretów.

MacBook ProMacBook Pro Apple

W najtańszej konfiguracji (i9 2,3 GHz, 16 GB RAM, Radeon 5300M i 1 TB SD) sprzęt wyceniono na 13 999 złotych, natomiast w najdroższej (i9 2,4 GHz, 63 GB RAM, Radeon 5500M i 8 TB SSD) laptop kosztuje 29 839 złotych. Są też konfiguracje pośrednie, co można dokładnie sprawdzić w tym miejscu.

16-calowy MacBook Pro począwszy od 13 listopada jest oficjalnie dostępny w Apple Store. 

Więcej o: