NASA stworzyła mapę księżyca Saturna, Tytana. Możliwe, że istnieje na nim życie

Naukowcy z NASA stworzyli mapę geologiczną księżyca Saturna. Dane na temat Tytana zebrała bezzałogowa sonda Cassini-Huygens. Badacze podejrzewają, że na największym satelicie Saturna może istnieć życie.

Sondę Cassini-Huygens wysłano na księżyc w ramach programu, w który zaangażowana była amerykańska NASA, europejska ESA oraz ASI (Włoska Agencja Kosmiczna). Sonda badała Saturna oraz jego satelity od 2004 do 2017 roku. Efektem wieloletniego zbierania danych na temat ciał niebieskich jest właśnie powstanie mapy geologiczne Tytana. 

NASA opublikowała mapę księżyca Saturna. Być może istnieje na nim życie

Tytan ze średnicą 5150 km jest największym księżycem Saturna, a zarazem drugim największym satelitą Układu Słonecznego po Ganimedesie znajdującym się niedaleko Jowisza. NASA zdecydowała się ostatnio opublikować jego kompleksową mapę geologiczną. Jednak nie to jest kluczowym odkryciem. Według naukowców na powierzchni księżyca znajdują liczne równiny (65 proc. całego terenu) i wydmy (17 proc.), które składają się z zamrożonych związków organicznych. Daje to podstawy sądzić, że na Tytanie może istnieć życie.

Zobacz wideo

- Związki organiczne są bardzo ważne w badaniu możliwości życia na Tytanie. Owe możliwości mogły się rozwinąć w oceanie wody pod lodową skorupą księżyca. Związki organiczne mogą, jak sądzimy, przenikać do płynnego oceanu wody, a to może dostarczyć składników odżywczych niezbędnych do życia, jeśli ono by się tam rozwinęło - tłumaczyła geolog planetarna Rosaly Lopes z Jet Propulsion Laboratory, które należy do NASA. 

Wyjątkowość Tytana polega na tym, że jako jedyny z księżyców posiada atmosferę. Ponadto satelita jest jedynym globem poza Ziemią, który ma zbiorniki cieczy. Wypełnione są one jednak metanem oraz etanem, a nie wodą. Na Ziemi te węglowodory występują pod postacią gazową, natomiast na Tytanie ze względu na dużo zimniejszy klimat mają one postać ciekłą. Z obserwacji wynika także, że na całej powierzchni księżyca występują opady deszczu tych związków organicznych.

Więcej o: