PlayStation 5 będzie sporo droższy od poprzednika? Poznaliśmy prawdopodobną cenę konsoli

Bartłomiej Pawlak
PlayStation 5 będzie zdecydowanie droższy od swojego poprzednika - donosi wiarygodne źródło. Cena wciąż będzie atrakcyjna, jednak nie aż tak, jak w przypadku popularnego PS4. Plotki mówią też, że premiera nowej konsoli Sony odbędzie się dokładnie za rok.

Nadchodzące PlayStation 5 może być zdecydowanie droższe od poprzednika. Jego cena w USA ma wynieść dokładnie 499 dolarów - podaje PSErebus. To informator, który w przeszłości zdradził dokładną datę premiery kultowej gry The Last of Us dwa miesiące przed oficjalnym debiutem, dlatego jego słowa możemy uznać za bardzo prawdopodobne.

PS5 będzie znacznie droższe od poprzednika

Jeśli PSErebus i tym razem się nie pomylił, kolejna generacja konsoli od Sony będzie dokładnie o 100 dolarów droższa od poprzednika. PlayStation 4 w najtańszej wersji kosztował w USA na start 399 dolarów (w Europie kontynentalnej 399 euro, a w Wielkiej Brytanii 349 funtów).

Jest to zresztą bardzo prawdopodobne. Sony w PS5 zdecydował się na wiele bardzo daleko idących usprawnień, dzięki czemu nowa konsola powinna zapewnić graczom zupełnie nowy poziom rozgrywki. Pod maską PlayStation 5 ma znaleźć się m.in. znacznie mocniejszy procesor i szybka pamięć SSD.

Konsola zaoferuje rozdzielczość 4K przy odświeżaniu na poziomie 120 Hz i (prawdopodobnie) 30 FPS-ach. W zestawie znajdzie się też zupełnie nowy kontroler, która ma zapewnić głębsze odczucia w grach dzięki zmysłowi dotyku. Proste wibracje znane z DualShocka 4 zostaną bowiem zastąpione technologią haptyczną. Wszystkie te informacje zdradziło już zresztą oficjalnie Sony podczas październikowej zapowiedzi konsoli.

Nowości będzie więc sporo i zapewne były dla firmy kosztowne, jednak Sony nie może pozwolić sobie na znaczne wywindowanie ceny konsoli. Model biznesowy opera się bowiem na sprzedaży gier, które przecież tanie nie są. Sama konsola nie może odstraszać potencjalnych klientów, dlatego rzekome wyceny na poziomie 4 tys. zł, o których plotkowano w przeszłości, można włożyć między bajki.

Ile PlayStation 5 będzie kosztowało w Polsce?

Jaka będzie jednak wycena urządzenia w Polsce? Można śmiało powiedzieć, że PlayStation 5, jako pierwsza w historii konsola Sony, będzie kosztować powyżej 2 tys. zł. Wspomniane przez PSErebus 499 dolarów to oczywiście cena netto, która powinna obowiązywać w Ameryce Północnej (chodzi jednak zapewne wyłącznie o USA i Kanadę).

Po przeliczeniu jej na naszą walutę otrzymujemy (przy dzisiejszym kursie) 1937 zł. Po dodaniu do tego polskiego podatku VAT dostajemy z kolei ok. 2380 zł. Można więc śmiało podejrzewać, że nad Wisłą cena wyniesie 2399 lub 2499 zł.

Dla porównania cena startowa PlayStation 4 w Polsce wyniosła 1799 zł. PlayStation 4 Pro było o 50 zł tańsze, a PS4 Slim zostało wycenione na zaledwie 1299 zł.

Premiera już za rok - znamy prawdopodobną datę

Sony już oficjalnie zapowiedziało, że oficjalna premiera PlayStation 5 odbędzie się pod koniec 2020 roku. W październiku podano nawet konkretny termin - "Holiday 2020", co możemy tłumaczyć jako "Święta 2020". Chodzi oczywiście nie o sam dzień Bożego Narodzenia, ale o związaną z nim gorączkę zakupową, która w USA zaczyna się jeszcze pod koniec listopada.

PSErebus sugeruje teraz, że premiera sklepowa PlayStation 5 będzie miała miejsce dokładnie za rok - 20 listopada 2020. Nie dość, że data pokrywa się mniej więcej z zapowiedziami Sony, to jeszcze widać tu dość ciekawą zależność.

Już w przypadku konsol poprzednich generacji data premiery na rynku amerykańskim wypadała 5 dni po wypuszczeniu poprzednika. Na przykład PS3 zostało wydane pięć dni przed PS4, które można było zamawiać (w przedsprzedaży) 15 listopada. Idąc tą logiką, 20 listopada będzie więc debiutem PS5 na rynku północnoamerykańskim. Niedługo później konsola powinna też pojawić się w Europie.

Czytaj też: Sony oficjalnie zapowiada PlayStation 5. Znamy pierwsze szczegóły i datę premiery

Więcej o: