Starlink przeszkadza astronomom. Firma Elona Muska wysłała na orbitę 60 nowych satelitów

Firma SpaceX wysłała kolejne 60 satelitów na orbitę. Okazało się, że Starlink przeszkadza naukowcom i utrudnia im obserwację nieba. Elon Musk zapowiadał, że jego urządzenia nie wpłyną na badania naukowe, ale póki co znowu zakłóciły ich przebieg.
Zobacz wideo

Elon Musk rozwija przemysł kosmiczny na kilku płaszczyznach. Jedną z jego ambicji jest stworzenie internetu satelitarnego. W tym celu SpaceX uzyskał zgodę na umieszczenie 16 tys. satelitów na niskiej orbicie, a w przyszłości planuje wysłać kolejne 30 tys. urządzeń. Na ten moment SpaceX wysłało w kosmos 120 satelitów, z czego połowa została umieszczona tam nieco ponad tydzień temu. Obecnie wokół Ziemi krąży 5000 satelitów, z których nie wszystkie służą do komunikacji. Naukowcy wyrazili swoje obawy co do tego, czy pojawienie się tak ogromnej liczby nowych urządzeń na orbicie nie utrudni obserwacji nieba, szczególnie że odbijają one dużo jasnego światła.

Po pierwszych problemach (oprócz problemów z obserwacją, Europejska Agencja Kosmiczna musiała przesunąć swojego satelitę, po tym jak znalazł się na kursie kolizyjnym z satelitą Starlink), Musk zapowiedział, że firma pracuje nad rozwiązaniami, które nie będą komplikowały życia astronomów. Póki co jednak, praktycznie nic się w tej sprawie nie dzieje.

Satelity Starlink od SpaceX znów utrudniły badania nieba

Badaczka nieba Clarae Martínez-Vázquez, zamieściła na Twitterze wpis, do którego dołącza zdjęcie z badania, które było prowadzone w Cerro Tololo Inter-American Observatory w północnym Chile.

Zdenerwowana napisała w nim: 

Jestem w szoku,. Badania DECam zostały poważnie zakłócone przez 19 satelitów Starlink. Ich przelot w polu widzenia trwał ponad 5 minut. Dość przygnębiające... to nie jest fajne!

Badanie jest wykonywane z użyciem Dark Energy Camera. Jego celem jest zobrazowanie całej południowej części nieba, by móc odnaleźć galaktyki zdominowane przez ciemną materię, jak podaje portal News Scientist. Na zdjęciu widać ujęcie zakłócone przez satelity SpaceX. Podobną fotografię umieścił w serwisie społecznościowym Cliff Johnson z Northwestern University w Illinois. Widać na niej jasne kropkowaną linię, jaką stworzyły satelity Starlink.

Więcej o:
Komentarze (12)
Starlink znowu przeszkadza astronomom. SpaceX wysłał ostatnio na orbitę 60 nowych satelitów
Zaloguj się
 • g.lem

  Oceniono 11 razy 3

  Tragedia! :(( Musk, jesteś gość ale z tym pomysłem przesadziłeś. Niszczysz astronomię. Jedną z najważniejszych jeśli nie najważniejszą z nauk.

 • derp979

  Oceniono 2 razy 2

  Mam takie pytanie: ktoś na tego Muska głosował? Kto mu dał pozwolenie na wysyłanie tych jego satelitek nam nad głowy?

 • rasta-mw

  Oceniono 2 razy 2

  Problem w tym, że nie tylko Starlink Muska zaśmieci kosmos, ale podobne konstelacje satelitów chce wysłać kilka innych firm. Jeśli zrealizują swoje plany, to na orbicie znajdą się dziesiątki tysięcy małych satelitów, co skutecznie utrudni obserwację kosmosu.

 • matatjahu

  Oceniono 8 razy 2

  nie kretyn a szpicel od cia, który pod pretekstem satelitów telekomunikacyjnych ma zlecenie na stworzenie globalnej sieci do szpiegowania...a internet to będzie tylko fasada.

 • bostian

  Oceniono 1 raz 1

  Zaśmiecanie środowiska i tyle. Powinno się tego zabronić. Przy tak dużej ilości obiektów będą tracić nad nimi kontrolę w tempie 2-3 sztuk dziennie. Wypad Pani Musk. Niebo to nie śmietnik.

 • o4975957

  Oceniono 9 razy 1

  Wy naukowcy lepiej w końcu wyślijcie w kosmos teleskop James'a Webb'a. Po 20 latach budowy i 10 miliardach dolarów kosztów. Żadne satelity Muska nie będą mu zasłaniać widoku.

 • eisbergh

  Oceniono 8 razy 0

  Kretyn zasmieca przestrzen kosmiczna. Do tego, jego "genialny" pomysl jest znany od conajmniej 20 lat. To sie - moi drodzy dziennikarze - nazywalo internet via sky i pomyslem muska nie jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX