Zakończono testy zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Ma działać aż 13 lat

Zakończono testy pierwszego zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Środek wstrzymuje produkcję spermy na 13 lat. Jego zatwierdzenie potrwa przynajmniej pół roku.
Zobacz wideo

Jak informuje The Independent, zakończyły się testy pierwszego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn w tej postaci. Zastrzyk zawiera polimer o nazwie Steryene Maleic Anhydride, który został stworzony w 1970 r. i wstrzymuje produkcję spermy. Efekt działania, opracowanego w Indiach, nowego produktu, utrzymuje się w organizmie przez trzynaście lat. Przeszedł on już trzecią fazę testów klinicznych, w których użyto go na 303 ochotnikach - skuteczność wynosiła 97,3 proc. Jego zaletą jest również brak odnotowanych skutków ubocznych. Podanie do organizmu następuje poprzez zastrzyk do zawierającego nasienie przewodu w okolicach jąder.

Zastrzyk antykoncepcyjny czeka teraz kontrola, która potrwa przynajmniej pół roku

Jeśli specyfik zostanie zatwierdzony, będzie to pierwszy chemiczny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn. Może też stać się długoterminową alternatywą dla wazektomii. Zanim jednak do tego dojdzie, przeprowadzone zostaną rygorystyczne testy u narodowego kontrolera leków w Indiach. Ten proces może potrwać sześć do siedmiu miesięcy. W trakcie jego trwania sprawdzony zostanie nie tylko sam lek, ale także proces wytwarzania go. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć produkcję antykoncepcyjnych zastrzyków.

Nie jest to jedyny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn, który jest obecnie testowany. W styczniu tego roku rozpoczęto roczne testy specjalnego żelu antykoncepcyjnego, który redukuje liczbę plemników do zera. W testach wzięło udział 80 Brytyjczyków.

Obecnie jedyną zatwierdzoną metodą antykoncepcji dla mężczyzn pozostaje wazektomia, nie licząc oczywiście fizycznych rozwiązań jak prezerwatywy. 

Więcej o: