Węgierscy naukowcy odkryli piątą siłę natury? Pozwoliłaby rozwiązać zagadkę ciemnej materii

Naukowcy z węgierskiego Instytutu Badań Jądrowych twierdzą, że mogli znaleźć dowody na istnienie piątej siły natury. Zdaniem badaczy może być ona nowo odkrytą cząstką X17.
Zobacz wideo

Wszystko, co istnieje we Wszechświecie poddawane jest oddziaływaniom fizycznym. Wyróżniamy cztery takie oddziaływania, zwane podstawowymi. Są to: oddziaływanie grawitacyjne, słabe, elektromagnetyczne oraz silne.

Nazywa się je czterema siłami natury i są one znane naukowcom od dawna. To właśnie one sprawiają, że materia znajdująca się we Wszechświecie jest przyciągana lub odpychana od innej materii, zarówno w mikro, jak i makroskali. Badacze już niejednokrotnie próbowali znaleźć piątą siłę, o której dotychczas nie było wiadomo, jednak do tej pory nigdy nie znaleziono dowodów na jej istnienie.

Węgierscy badacze mogli znaleźć piątą siłę natury

Naukowcy z węgierskiego Instytutu Badań Jądrowych ATOMKI mogli jednak właśnie znaleźć tę piątą podstawową siłę. Badacze pod przewodnictwem Attila Krasznahorkay'ego z Węgier znaleźli anomalię rozpadu radioaktywnego na przykładzie izotopu berylu już w 2016 roku.

Teraz ten sam zespół - podobnie jak w poprzednim odkryciu z 2016 roku - znalazł pary elektronów i pozytonów oddzielające się od siebie pod kątem, który nie pasuje do obecnie akceptowanych modeli (kąt ten wynosił 115 stopni). W ten sposób znaleziono cząstkę Bozonu X powstającą z energii wydzielającej się podczas rozpadu. Cząstkę nazwano X17, ponieważ jej masę obliczono na 17 megaelektronowoltów.

To kolejny przykład oddziaływania spowodowanego potencjalnie nieznaną siłą, dlatego naukowcy sugerują, że za całą sprawą stać może właśnie tajemnicza piąta siła natury. Na razie nie ogłaszają jednak sukcesu. Odkrycie musi zostać jeszcze potwierdzone m.in. serią ponownych badań. Wtedy dopiero okaże się, czy mamy do czynienia z czymś, czego naukowcy do tej pory nie znali.

Piąta siła natury pomoże rozwiązać zagadkę ciemnej materii 

Jeśli istnienie nieznanej siły zostanie potwierdzone, badanie pomoże zrozumieć funkcjonowanie Wszechświata, a także może pomóc naukowcom w rozwiązaniu zagadki ciemnej materii. Astronomowie i fizycy od dawna bowiem podejrzewają jej istnienie, bo wynikałoby to z rozkładu masy w kosmosie. Ciemnej materii wciąż jednak nie udało się zauważyć, ani potwierdzić jej istnienia.

Szacuje się, że ciemna materia odpowiada za aż 85 proc. całej masy i 26,8 proc. energii we Wszechświecie. Przypuszcza się, że może ona też wchodzić w skład naszej galaktyki Drogi Mlecznej. 

Więcej o:
Komentarze (125)
Węgierscy naukowcy odkryli piątą siłę natury? Pozwoliłaby rozwiązać zagadkę ciemnej materii
Zaloguj się
 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 35 razy 23

  Przyjaciele węgierscy mogli zapytać Polaków - u nas ciemnej masy jest pod dostatkiem.

  Niejaki Ojciec z Torunia doprowadził do perfekcji oddziaływanie fal radiowych na ciemną masę. Noble za to nie dostał ale parę miliardów złotych polskich

 • kamael9

  Oceniono 28 razy 18

  A ja zawsze myślałem że ciemna materia wydobywa się z Nowogrodzkiej...

 • kzet69

  Oceniono 28 razy 14

  No dobra , a teraz poproście jakiegoś fizyka o autoryzowanie tego artykułu, bo tego bełkotu nie da się czytać... pomieszanie z poplątaniem, autor nie ma pojęcia o czym pisze....

 • koxiarz

  Oceniono 15 razy 13

  "Badacze już niejednokrotnie próbowali znaleźć piątą siłę, o której dotychczas nie było wiadomo, jednak do tej pory nigdy nie znaleziono dowodów na jej istnienie."

  Styl tego zdania "poraża", podobnie jego sens.

 • maxthebrindle

  Oceniono 13 razy 11

  Sporo ciemnej materii znajduje się w polskim Sejmie. I sądzę, ze da się ją zaobserwować - orbituje wokół Prezesa...

 • mazzinl890

  Oceniono 21 razy 11

  Jest:
  "Zdaniem badaczy może być ona nowo odkrytą cząstką X17."
  Powinno być:
  Zdaniem badaczy może być NIĄ nowo odkryta cząstka X17.

  To nie jest to samo. Translator za was nie pomyśli.

 • pascvale

  Oceniono 16 razy 10

  Po co szukali, mogli zapytać komisji smoleńskiej.

 • pedro.666

  Oceniono 19 razy 7

  Już się wystraszyłem, że piątą siłą natury okazał się Orban... strach pomyśleć, kto w tej sytuacji by był szóstą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX