Węgierscy naukowcy odkryli piątą siłę natury? Pozwoliłaby rozwiązać zagadkę ciemnej materii

Naukowcy z węgierskiego Instytutu Badań Jądrowych twierdzą, że mogli znaleźć dowody na istnienie piątej siły natury. Zdaniem badaczy może być ona nowo odkrytą cząstką X17.
Zobacz wideo

Wszystko, co istnieje we Wszechświecie poddawane jest oddziaływaniom fizycznym. Wyróżniamy cztery takie oddziaływania, zwane podstawowymi. Są to: oddziaływanie grawitacyjne, słabe, elektromagnetyczne oraz silne.

Nazywa się je czterema siłami natury i są one znane naukowcom od dawna. To właśnie one sprawiają, że materia znajdująca się we Wszechświecie jest przyciągana lub odpychana od innej materii, zarówno w mikro, jak i makroskali. Badacze już niejednokrotnie próbowali znaleźć piątą siłę, o której dotychczas nie było wiadomo, jednak do tej pory nigdy nie znaleziono dowodów na jej istnienie.

Węgierscy badacze mogli znaleźć piątą siłę natury

Naukowcy z węgierskiego Instytutu Badań Jądrowych ATOMKI mogli jednak właśnie znaleźć tę piątą podstawową siłę. Badacze pod przewodnictwem Attila Krasznahorkay'ego z Węgier znaleźli anomalię rozpadu radioaktywnego na przykładzie izotopu berylu już w 2016 roku.

Teraz ten sam zespół - podobnie jak w poprzednim odkryciu z 2016 roku - znalazł pary elektronów i pozytonów oddzielające się od siebie pod kątem, który nie pasuje do obecnie akceptowanych modeli (kąt ten wynosił 115 stopni). W ten sposób znaleziono cząstkę Bozonu X powstającą z energii wydzielającej się podczas rozpadu. Cząstkę nazwano X17, ponieważ jej masę obliczono na 17 megaelektronowoltów.

To kolejny przykład oddziaływania spowodowanego potencjalnie nieznaną siłą, dlatego naukowcy sugerują, że za całą sprawą stać może właśnie tajemnicza piąta siła natury. Na razie nie ogłaszają jednak sukcesu. Odkrycie musi zostać jeszcze potwierdzone m.in. serią ponownych badań. Wtedy dopiero okaże się, czy mamy do czynienia z czymś, czego naukowcy do tej pory nie znali.

Piąta siła natury pomoże rozwiązać zagadkę ciemnej materii 

Jeśli istnienie nieznanej siły zostanie potwierdzone, badanie pomoże zrozumieć funkcjonowanie Wszechświata, a także może pomóc naukowcom w rozwiązaniu zagadki ciemnej materii. Astronomowie i fizycy od dawna bowiem podejrzewają jej istnienie, bo wynikałoby to z rozkładu masy w kosmosie. Ciemnej materii wciąż jednak nie udało się zauważyć, ani potwierdzić jej istnienia.

Szacuje się, że ciemna materia odpowiada za aż 85 proc. całej masy i 26,8 proc. energii we Wszechświecie. Przypuszcza się, że może ona też wchodzić w skład naszej galaktyki Drogi Mlecznej. 

Więcej o: