Kiedy otwarcie Park of Poland? Budowa wciąż trwa. Czy inwestorzy wyrobią się przed końcem roku?

Bartłomiej Pawlak
Wiele wskazuje na to, że największy park wodny w Europie może nie zostać otwarty w tym roku. Park of Poland wciąż jest w budowie, a przed inwestorami jeszcze (zapewne) czasochłonne odbiory parku. Postanowiliśmy sprawdzić, co wiadomo do tej pory.

Gigantyczny park rozrywki Park of Poland i będący jego częścią aquapark Suntago Wodny Świat od 2017 roku powstają we wsi Wręcza pod Mszczonowem, niespełna 50 km od Warszawy. Suntago będzie największym w Europie krytym parkiem wodnym i jednocześnie jednym z największych na świecie. Stanowi centralną część kompleksu Park of Poland, w którym przygotowane zostaną również atrakcje na otwartym powietrzu oraz zaplecze noclegowe.

No właśnie, ale kiedy nastąpi otwarcie całego kompleksu? Inwestorzy zapowiadali, że pierwsze osoby wejdą do wody w tym roku. Postanowiliśmy przejrzeć się bliżej budowie Park of Poland i sprawdzić, czy ma on szanse otworzyć swoje drzwi jeszcze przed Sylwestrem.

>>> Zakończenie prac konstrukcyjnych w Park of Poland:

Zobacz wideo

Park of Poland na ostatniej prostej?

Niestety okazuje się, że na temat budowy parku rozrywki Park of Poland i Suntago Wodny Świat na razie nie wiadomo zbyt wiele. Pod koniec sierpnia odbyła się uroczystość ukończenia dachu i tym samym zamknięcia prac konstrukcyjnych. Na wydarzeniu była również redakcja Next.Gazeta.pl, a ówczesny etap budowy możecie zobaczyć na zdjęciach w TYM miejscu.

Od tamtej pory pracownicy mieli zająć się już jedynie pracami wykończeniowymi, a do parku wodnego pierwsi klienci mieli wejść jeszcze w 2019 roku. Idan Greidinger, prezes Park of Poland, w rozmowie w rozmowie z Next.Gazeta.pl powiedział wtedy, że celem jest zakończenie prac w ciągu 60 dni, otrzymanie wszystkich pozwoleń i otwarcie parku w tym roku.

Park of Poland - zdjęcia październik 2019Park of Poland - zdjęcia październik 2019 fot. materiały prasowe / LUKASZ KLOSINSKI

Kiedy otwarcie Park of Poland?

Wiele wskazuje jednak na to, że otwarcie inwestycji może zostać nieco opóźnione. Wspomniane 60 dni minęło dokładnie 27 października, a więc prawie miesiąc temu. Tymczasem - jak udało nam się ustalić - budowa wciąż trwa, a natłok obowiązków jest dość duży. W międzyczasie prowadzona jest też intensywna rekrutacja pracowników do szykowanego właśnie parku. Na przykład 15 i 16 listopada w Mszczonowskim Ośrodku Kultury organizowane były "dni kariery".

Ostatnie zdjęcia z budowy, które udało nam się zdobyć (i można zobaczyć je w tym tekście), pochodzą z początku października. Wyraźnie pokazują, że aquapark jest niemal gotowy, ale do zrobienia zostało jeszcze nieco prac wykończeniowych - ciężko jednak oszacować, ile mogą one zająć. Na pytanie, jak wygląda postęp prac oraz kiedy zostaną zakończone, biuro prasowe parku nie potrafiło odpowiedzieć.

Park of Poland - zdjęcia październik 2019Park of Poland - zdjęcia październik 2019 fot. materiały prasowe / LUKASZ KLOSINSKI

Park of Poland i Suntago Wodny Świat nie zdradzają też niczego na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Na Twitterze ostatni wpis pochodzi z maja, nieco więcej dzieje się na Facebooku i Instagramie, jednak najświeższe materiały datowane są na połowę października. Wtedy inwestorzy opublikowali ten film (stan prac jest identyczny, jak na zdjęciach):

 

Wiadomo też, że w ostatnich dniach października wybuchł niewielki pożar, o którym donosili okoliczni mieszkańcy. Park of Poland potwierdził, że zapalił się jeden z kontenerów przylegających do placu budowy, który wykorzystywano jako zaplecze socjalno-biurowe. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a incydent nie wpłynął w żaden sposób na tempo prac.

Park of Poland nie zostanie otwarty w tym roku?

Czy zatem do największego zadaszonego parku wodnego w Europie klienci wejdą jeszcze w tym roku? Prawdopodobnie nie. Można domyślać się, że prace przebiegają w dość szybkim tempie, jednak i to nie wystarczy, aby dotrzymać obietnicy. Prace wykończeniowe zajęły już niemal 90 dni od daty ukończenia budowy dachu i nie wiadomo, kiedy się zakończą.

Park of Poland - zdjęcia październik 2019Park of Poland - zdjęcia październik 2019 fot. materiały prasowe / LUKASZ KLOSINSKI

Nawet jeśli uda się to już w najbliższych kilkunastu dniach, szanse na otwarcie parku w tym roku są dość niewielkie. Po zakończeniu budowy inwestorów czeka jeszcze przyznawanie wszystkich niezbędnych pozwoleń i odbiory inwestycji, które zapewne zajmą trochę czasu - tymczasem do końca roku zostało już tylko pięć tygodni. Może więc termin otwarcia zostanie przesunięty jednak na styczeń 2020?

Nasze pytania odnośnie do aktualnych postępów prac, a także przybliżonej daty otwarcia zostały już przekazane do inwestora. Na razie czekamy na odpowiedź. Gdy tylko się pojawi, poinformujemy o tym w osobnym tekście.

Park of Poland - zdjęcia październik 2019Park of Poland - zdjęcia październik 2019 fot. materiały prasowe / LUKASZ KLOSINSKI

Co ciekawe, otwarcie Suntago Wodny Świat to nie koniec inwestycji w Park of Poland. Do 2021 roku planowane jest wybudowanie dwóch hoteli, czterogwiazdkowego oraz luksusowego, pięciogwiazdkowego, które zaoferują łącznie 700 miejsc noclegowych.

Park będzie otwarty przez cały rok i zaoferuje prawdziwie tropikalną rozrywkę w samym sercu Polski. Wewnątrz hal będzie utrzymywana przyjemna temperatura 32 stopni Celsjusza, a goście będą mogli odpoczywać w cieniu ponad 700 żywych palm sprowadzanych m.in. z Florydy czy Malezji.

Więcej o: