PKP wjeżdża w XXI wiek. Teraz możesz wybrać miejsce, jak w samolocie, jednak jest jedno "ale"

Można już wybierać miejsce w pociągu PKP, tak jak od lat robi się to w samolocie czy kinie. Polskie Koleje Państwowe właśnie udostępniły taką opcję dla połączeń startujących od 15 grudnia. Niestety jest jedno duże "ale".
Zobacz wideo

Wybór miejsca to dziś stały element każdej rozpoczynającej się podróży. Do możliwości zaznaczenia konkretnego siedzenia na mapce przez lata przyzwyczajały pasażerów linie lotnicze, ale taka opcja pojawiła się też u przewoźników autobusowych i kolejowych w wielu krajach Europy. Teraz ta "nowinka" technologiczna dotarła również do polskiego PKP.

Wybierzesz miejsce w pociągu z internetowej mapki

Zmiany zapowiedziane zostały już kilka miesięcy temu i teraz wchodzą w życie. Jak zauważył portal WP.pl, udogodnienie już działa, jednak tylko w przypadku połączeń, które wyjadą 15 grudnia i później - wtedy wchodzi bowiem uaktualniony rozkład jazdy.

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda system rezerwacji i szybko rzut oka na stronę "bilet.intercity.pl" pokazuje, że faktycznie podczas zakupu biletu przez internet została dodana opcja "wybierz miejsce ze schematu". Ujawnia się ona już po określeniu liczby pasażerów, jednak jeszcze przed podaniem swoich danych, co pozwala na ewentualne zrezygnowanie z przepełnionego pociągu i zakup biletów na inną godzinę bez konieczności podawania danych ponownie.

Jak to działa?

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Wybór miejsca ze schematu jest banalnie prosty. Na ekranie widoczny jest przekrój wagonów z zaznaczonymi miejscami wolnymi i zajętymi, a także przestrzeniami na bagaż czy w toaletami. Można też łatwo zorientować się, w których miejscach umieszczone są stoliki, aby usiąść właśnie przy nich. Powyżej mapki można też wybrać z listy preferowany wagon.

Warto zaznaczyć, że wybór dowolnego miejsca w swojej klasie jest całkowicie darmowy. Jest tylko jedno zastrzeżenie - wszystkich pasażerów należy "umieścić" w tym samym wagonie. Jeśli brakuje w nim miejsc, grupę trzeba podzielić na dwie osobne rezerwacje.

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Niestety jest jedno "ale"

Nietrudno zauważyć, że wybór miejsc z mapki - choć jest już dostępny - nie działa w przypadku każdego połączenia. Rezerwacji konkretnego fotela można dokonać wyłącznie w połączeniach najwyższej kategorii EIP (Express InterCity Premium) obsługiwanych przez składy Pendolino. A ich siatka jest (delikatnie mówiąc) dość niewielka.

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Wybierając się więc w podróż z Warszawy do Poznania, gdzie operują pociągi EIC oraz TLK o wyborze konkretnego miejsca można - przynajmniej na razie - zapomnieć. W takim przypadku pozostaje skromna możliwość wyboru między siedzeniem na środku, od korytarza lub przy oknie.

PKP zapowiadało jednak, że nowy system rezerwacji będzie docelowo dostępny we wszystkich pociągach. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Nie wiadomo też, kiedy pasażerom zostanie udostępniona nowa aplikacja mobilna, która również została zapowiedziana w lecie.

Czytaj też: PKP wstrzymuje sprzedaż biletów na święta. Wszystko przez zmiany w rozkładzie jazdy

Więcej o: