PKP wjeżdża w XXI wiek. Teraz możesz wybrać miejsce, jak w samolocie, jednak jest jedno "ale"

Można już wybierać miejsce w pociągu PKP, tak jak od lat robi się to w samolocie czy kinie. Polskie Koleje Państwowe właśnie udostępniły taką opcję dla połączeń startujących od 15 grudnia. Niestety jest jedno duże "ale".
Zobacz wideo

Wybór miejsca to dziś stały element każdej rozpoczynającej się podróży. Do możliwości zaznaczenia konkretnego siedzenia na mapce przez lata przyzwyczajały pasażerów linie lotnicze, ale taka opcja pojawiła się też u przewoźników autobusowych i kolejowych w wielu krajach Europy. Teraz ta "nowinka" technologiczna dotarła również do polskiego PKP.

Wybierzesz miejsce w pociągu z internetowej mapki

Zmiany zapowiedziane zostały już kilka miesięcy temu i teraz wchodzą w życie. Jak zauważył portal WP.pl, udogodnienie już działa, jednak tylko w przypadku połączeń, które wyjadą 15 grudnia i później - wtedy wchodzi bowiem uaktualniony rozkład jazdy.

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda system rezerwacji i szybko rzut oka na stronę "bilet.intercity.pl" pokazuje, że faktycznie podczas zakupu biletu przez internet została dodana opcja "wybierz miejsce ze schematu". Ujawnia się ona już po określeniu liczby pasażerów, jednak jeszcze przed podaniem swoich danych, co pozwala na ewentualne zrezygnowanie z przepełnionego pociągu i zakup biletów na inną godzinę bez konieczności podawania danych ponownie.

Jak to działa?

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Wybór miejsca ze schematu jest banalnie prosty. Na ekranie widoczny jest przekrój wagonów z zaznaczonymi miejscami wolnymi i zajętymi, a także przestrzeniami na bagaż czy w toaletami. Można też łatwo zorientować się, w których miejscach umieszczone są stoliki, aby usiąść właśnie przy nich. Powyżej mapki można też wybrać z listy preferowany wagon.

Warto zaznaczyć, że wybór dowolnego miejsca w swojej klasie jest całkowicie darmowy. Jest tylko jedno zastrzeżenie - wszystkich pasażerów należy "umieścić" w tym samym wagonie. Jeśli brakuje w nim miejsc, grupę trzeba podzielić na dwie osobne rezerwacje.

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Niestety jest jedno "ale"

Nietrudno zauważyć, że wybór miejsc z mapki - choć jest już dostępny - nie działa w przypadku każdego połączenia. Rezerwacji konkretnego fotela można dokonać wyłącznie w połączeniach najwyższej kategorii EIP (Express InterCity Premium) obsługiwanych przez składy Pendolino. A ich siatka jest (delikatnie mówiąc) dość niewielka.

Rezerwacja miejsc w PKPRezerwacja miejsc w PKP fot. zrzut ekranu ze strony bilet.intercity.pl

Wybierając się więc w podróż z Warszawy do Poznania, gdzie operują pociągi EIC oraz TLK o wyborze konkretnego miejsca można - przynajmniej na razie - zapomnieć. W takim przypadku pozostaje skromna możliwość wyboru między siedzeniem na środku, od korytarza lub przy oknie.

PKP zapowiadało jednak, że nowy system rezerwacji będzie docelowo dostępny we wszystkich pociągach. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Nie wiadomo też, kiedy pasażerom zostanie udostępniona nowa aplikacja mobilna, która również została zapowiedziana w lecie.

Czytaj też: PKP wstrzymuje sprzedaż biletów na święta. Wszystko przez zmiany w rozkładzie jazdy

Więcej o:
Komentarze (61)
Miejsce w pociągu, jak w samolocie. Nowość w PKP Jest jednak jedno "ale"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 22

  W ramach poprawy bezpieczeństwa na torach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział odczepianie ostatniego wagonu ze składu. Prace specjalnej sejmowej komisji wykazały, że ostatnie wagony są najmniej bezpieczne.

 • qawsedrftg

  Oceniono 15 razy 13

  Prawda jest taka że system rezerwacyjny to zombie, żywy trup, kontynuacja KURS 90 z czasów gdy do kas był dostarczany na dyskietkach... Wszystkie internetowe nakładki mają ograniczenia z tego wynikające.

  Gdybym ja został ministrem transportu, to bym nie zaczynał od takich drobiazgów. Najważniejsza sprawa to stworzenie spójnego zintegrowanego systemu: kolej z autobusami, komunikacją miejską... jeden bilet (im więcej się jeździ tym taniej, może być na bazie karty płatniczej), rozkład w jednym miejscu, węzły przesiadkowe... Ale kto to zrobi? Na pewno nie styropianowcy.

 • lucek10

  Oceniono 9 razy 9

  Święta, okres podróży. Często planowanych dużo wcześniej. A ci co robią? Wstrzymują sprzedaż biletów. W Niemczech można je kupić nawet z półrocznym wyprzedzeniem. Czy mam pisać dalej?

 • acototak

  Oceniono 11 razy 9

  Ja bym wolał, żeby PKP nauczyło się posługiwania zegarkiem.

 • qawsedrftg

  Oceniono 9 razy 7

  Nowy pełnomocnik d/s CPK! Więc budowa szprych - linii kolejowych ekspresowych rusza pełną parą już od jutra! Od dziś wręcz. Ale dlaczego poprzedni pełnomocnik był niedobry skoro był taki dobry?

 • qawsedrftg

  Oceniono 11 razy 7

  Podstawowy problem z podejściem POPiSu do kolei w Polsce jest taki, że utrzymywana jest od lat chora kompletnie struktura będąca pomieszaniem najgorszych tradycji PRL i czasów międzywojennych. Czyli podział na pociągi "prestiżowe" i plebsowe. Brak między tym wszystkim jakiejkolwiek integracji, jeszcze gorzej niż za komuny gdzie był przynajmniej wspólny bilet. Monopol dla państwowego przewoźnika, który dostaje ogromne dotacje a niewiele w zamian musi robić. Byle pociągi jakoś jeździły, a ilu pasażerów? Czy można by więcej? Jaka cena biletów? A kogo to obchodzi!

  W Czechach bilet na pendolino kosztuje tyle co na pospieszny. Jest mnóstwo ofert zniżkowych, abonamentowych, okresowych... Na Węgrzech płaci się za odległość (liniowo) a nie za kategorię pociągu.

  A u nas najważniejsze by Posłowie mieli jak dojechać do głównych ośrodków. Prowincja nikogo nie interesuje.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 12 razy 6

  A potem i tak podstawią skład zastępczy. "Panie, to nie wagon, to bydłogon!" :)

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 5 razy 5

  Ja chcę koło kierowcy!

 • adam66-sz

  Oceniono 9 razy 5

  Bzdury piszecie.
  Usługa nie obowiązuje tylko w EIP czyli Pendolino, ale rowniez w ppciagach kategorii IC jezdzacych składami zespolonymi (Dart i Flirt3). Brak tej wiadomości swiadczy niestety o tym, ze autor nie wie o czym pisze. Wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX