Ze współpracy rolników, weterynarzy, specjalistów IT oraz rosyjskich naukowców powstał prototyp gogli VR, które mają zostać użyte na krowach. Choć mowa o wirtualnej rzeczywistości, a nie eksperymentalnej medycynie z użyciem naturalnych psychodelików, wszyscy oni liczą, że krowy wyposażone w VR-owy sprzęt dadzą więcej mleka. Bo będą w lepszym nastroju.
Jak podał "The Moscow Times", już po pierwszych próbach z goglami "eksperci zauważyli zmniejszenie lęku i poprawę ogólnego nastroju emocjonalnego w stadzie". Kolejna faza eksperymentu na farmie w Krasnogorsku ma zweryfikować wpływ wirtualnej rzeczywistości na jakość produkowanego przez zwierzęta mleka.
Tymczasem, znane ludziom gogle VR zostały dla krów zmodyfikowane nie tylko pod względem ich wielkości, ale również ze względu na kolory. Powołując się na badania dotyczące percepcji u bydła, naukowcy zdecydowali się wzmocnić jedne, a o osłabić inne kolory, zaprojektowali także symulację letniego pola, po którym krowy mogą "spacerować". Co więcej, administracja rolna regionu moskiewskiego potwierdziła, że lokalni producenci mleka odtwarzają krowom na swoich farmach muzykę klasyczną, „której kojące działanie ma pozytywny wpływ na przepływ mleka”. Rosjanie powołują się w tym aspekcie na szkockie i holenderskie badania.