Steam chudszy o niemal tysiąc gier. Valve urządza czystki na swojej platformie

Valve usunęło z biblioteki Steam niemal tysiąc produkcji. Chodzi o nadużycia narzędzi Steamwork, które służą do promocji gier. Duża część firm, których tytuły zniknęły z platformy, była powiązana z Rosją.
Zobacz wideo

W nocy z poniedziałku 25 listopada na wtorek 26 listopada z biblioteki Steam usunięto 982 gry i dodatki do nich, jak donosi PC Gamer. Nie były to najpopularniejsze i duże produkcje, ale część z nich zgromadziła wokół siebie spore grono sympatyków, jak Electric Highways, Glasswinged Ascension czy Masha Rescues Grandma. PC Games zwrócił się do Valve z prośbą o wyjaśnienie powodów tak wielkich czystek. Firma podaje, że usunięto produkcje, których wydawcy nadużywali narzędzi Steamwork służących do promocji gier na platformie. Valve nie podało jednak szczegółów sprawy. Jeden z deweloperów podzielił się swoją historią na forum reddit, gdzie podał, że może chodzić o nieprawidłowości w sprzedaży pakietów. Jego gra została usunięta, ze względu na nadużycia jakich dopuścił się jego poprzedni wydawca, choć nie w związku z tą konkretną produkcją. Może także chodzić o manipulowanie datami debiutów produkcji, co Valve ostatnio skutecznie ukróciło. Kolejne wskazówki na temat tej sprawy pojawiły się na Twitterze.

Spora część firm, których produkcje zostały usunięte ze Steam jest w jakiś sposób powiązana z Rosją

Na ten fakt uwagę zwróciła producentka gier Alexandra Frock. Większość produkcji w mniejszym lub mniejszym stopniu jest powiązana z rosyjską firmą Dagestan Technology.

Jeszcze bardziej podejrzane jest to, że przedsiębiorstwo publikuje gry pod kilkoma różnymi nazwami. Jednym z dowodów na powiązania Dagestan Technology z całą sprawą jest strona firmy, na której jeszcze w poniedziałek znajdowały się 52 tytułu, a dziś nie ma tam nawet jednego.