Cyberponiedziałek już za chwilę. Kiedy zaczyna się Cyber Monday i o co w nim chodzi?

W niektórych sklepach trwa wydłużony Black Friday, ale niektóre sklepy szykują się już do kolejnej promocji. W poniedziałek zaczynają się wyprzedaże, które noszą miano Cyber Monday. Skąd wzięła się tradycja cyberponiedziałku?
Zobacz wideo

sklepy, w których trwa jeszcze Black Friday, czyli największe święto promocji, wyprzedaży i rabatów.  Taniej można kupić praktycznie wszystko, od elektroniki zaczynając, przez obuwie, książki czy ubrania, a na biletach lotniczych i biżuterii kończąc. Są jednak także firmy, które szykują się już do wyprzedaży z okazji Cyber Monday.

Cyberponiedziałek - skąd pochodzi tradycja i kiedy rozpoczyna się Cyber Monday?

W 2005 r. zauważono, że w poniedziałek po Black Friday wrasta ruch w sklepach internetowych. Po piątkowym szaleństwie, które wymagało przez lata faktycznej obecności w sklepach, ludzie zasiadali przed komputerami i robili zakupy w internecie. Ten trend podchwycili marketingowcy, którzy rozpoczęli napędzać promocje. Z czasem okazało się, że jest to druga największa wyprzedaż w roku (choć zarówno Black Friday i Cyber Monday mają od jakiegoś czasu poważnego konkurenta, tj. organizowany 11 listopada Dzień Singla).

W cyberponiedziałek promocje urządzają głównie mniejsze sklepy internetowe, które nie mogły kiedyś rywalizować z wielkimi sieciami. W ostatnich latach, pojawił się jednak trend organizowania wyprzedaży przez cały tydzień, albo nawet miesiąc poprzedzający Black Friday. Dodatkowo promocje te najczęściej wydłużają się o kilka dni i trwają do poniedziałku, kiedy to zlewają się w jedno z Cyber Monday. Podczas gdy w Black Friday sprzedaje się najwięcej elektroniki, tak w cyberponiedziałek ludzie najchętniej kupują odzież i obuwie.

Cyber Monday ma miejsce w poniedziałek po Black Friday. W tym roku cyberponiedziałek przypada na 2 grudnia.

Więcej o: