FBI ostrzega i radzi jak bezpiecznie korzystać ze smart TV. Dobrze jest zakleić obiektyw czarną taśmą

Tuż przed Black Friday oddział FBI w Oregonie opublikował wpis dot. smart TV. Amerykańskie służby ostrzegają przed atakami, na jakie narażone są inteligentne telewizory oraz jak się przed nimi bronić.
Zobacz wideo

W ramach Tech Tuesday oddział FBI w Oregonie opublikował wpis o bezpieczeństwie w smart TV. Wpis pojawił się przed Black Friday, kiedy to amerykanie kupują głównie elektronikę. Wielu z nich nabyło zapewne m.in. inteligentny telewizor, który jest łakomym kąskiem dla hakerów. To dlatego, że zdecydowana większość z nich posiada mikrofony, które pozwalają sterować urządzeniem z pomocą głosu. Spora część smart TV ma także kamery, co pozwala na połączenia wideo.

Autor wpisu FBI ewidentnie ma poczucie humoru, ponieważ dworował sobie z obu tych funkcji, przeznaczonych dla tych, którzy "są zbyt leniwi by podnieść pilota [...] i chcą w pełnej chwale rozmawiać z babcią na 42 calach". Sprawę jednak traktuje poważne, zwracając uwagę, że smart TV może być furtką dla hakerów do włamania się do domu - nawet jeśli cyberprzestępca nie jest w stanie uzyskać dostępu do komputera, to może użyć telewizora, by zhakować router. A w ten sposób może robić nieszkodliwe rzeczy, np. zmieniać kanały czy głośność i trochę gorsze, jak wyświetlanie dzieciom nieodpowiednich treści. Ale tą drogą haker może również po kryjomu włączyć kamerę i mikrofon w telewizorze, które zostaną później użyte do podglądania i śledzenia domowników. 

FBI ostrzega jak ustrzec się przed atakiem na smart TV

Nie są to jednak wyjątkowo odkrywcze rady. Mimo to, większość osób nie wykonuje żadnej czynności z listy FBI. Chodzi przede wszystkim o świadomość, dlatego amerykańskie służby radzą, by zweryfikować producenta oraz poznać sam telewizor, tak byśmy wiedzieli jak działają w nim funkcje kamery i mikrofony. Warto wpisać w wyszukiwarce model telewizora i dodać do niego hasło prywatność. FBI zaleca, by nie polegać na ustawieniach domyślnych, zmienić hasło i dowiedzieć się jak wyłączyć mikrofon i kamerę. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze jest zakleić obiektyw czarną taśmą, jak to często czyni się przy laptopach. Należy także sprawdzać aktualizacje z najnowszymi poprawkami zabezpieczeń. Warto też zapoznać się z polityką serwisów i usług, z których korzystamy, tak by wiedzieć jakie gromadzą dane.

Więcej o:
Komentarze (17)
FBI ostrzega i radzi jak bezpiecznie korzystać ze smart TV. Dobrze jest zakleić obiektyw czarną taśmą
Zaloguj się
 • artau

  Oceniono 14 razy 12

  Srajwizor za 6 tysięcy do zaklejenia taśmą. To ma sens.

 • siddy

  Oceniono 6 razy 6

  Najlepsze jest gdy ludzie zaklejają kamerkę w domowym laptopie z któego korzystają 1-2 dziennie, a nie przeszkadza im telefon z dwiema kamerami, który noszą wszędzie i zwykle bez dobrego antywirusa/firewalla jak komputer.

 • byann

  Oceniono 6 razy 4

  Najpewniejsze jest zaklejenie całego ekranu.

 • sokrates2.life

  Oceniono 1 raz 1

  Mój android TV nie ma kamery, za to w pilocie jest mikrofon - co na to FBI?

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 2 razy 0

  czekam, aż polska policja ostrzeże przed czymś Amerykanów... ot tak, w ramach rewanżu

 • corvelinho

  Oceniono 4 razy 0

  Mój szmart nie ma kamery i mikrofonu więc gdzie tę taśmę izolacyjną nakleić? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX