Samsung Galaxy S11 coraz bliżej. Oto wszystko co wiemy o najpotężniejszym smartfonie z Androidem

Daniel Maikowski
Do premiery Samsunga Galaxy S11 zostały jeszcze nieco ponad dwa miesiące. Jednak już teraz o flagowym smartfonie Koreańczyków wiemy całkiem sporo. Największą nowością ma być aparat z matrycą 108 megapikseli oraz 5-krotnym zoomem optycznym.
Zobacz wideo

Możemy być niemalże pewni, że Samsung Galaxy S11 zadebiutuje w drugiej połowie lutego 2020 roku. Samsung przyzwyczaił nas już do tego, że premiery urządzeń z serii "S" odbywają się mniej więcej w tym okresie. Najbardziej prawdopodobną datą wydaje się 18 lutego. Chwilę później w Barcelonie rozpoczynają się targi Mobile World Congress, na których S11 nie może zabraknąć.

Samsung Galaxy S11Samsung Galaxy S11 OnLeaks

Podobnie, jak w ubiegłym roku, Samsung wypuści na rynek trzy modele Galaxy S11:

  • Samsung Galaxy S11 z ekranem 6,63" bądź 6,7";
  • Samsung Galaxy S11+ z ekranem 6,9";
  • Samsung Galaxy S11e z ekranem 6,2" bądź 6,3".

Jeśli chodzi o design, wszystkie urządzenia mają być do siebie zbliżone. Bryła ma nawiązywać do modeli z serii S10. Największe zmiany dotyczą umiejscowienia obiektywu przedniego aparatu. W S10 znajdował się on blisko prawej krawędzi. W S11 "dziurka" zostanie przeniesiona na środek.

Kolejna zmiana dotyczy wyspy, na której umieszczono obiektywy głównego aparatu. Znajdzie się ona bliżej lewej krawędzi plecków urządzenia i będzie znacznie większa niż w przypadku modeli S10. Choćby z tego powodu, że tym razem Koreańczycy muszą tu "upchnąć" aż cztery obiektywy.

Ekran AMOLED 120 Hz

Organiczne matryce AMOLED zawsze były mocną stroną smartfonów Samsunga. Galaxy S11 ma jednak podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Wiele wskazuje na to, że wszystkie flagowe modele zostaną wyposażone w ekrany z odświeżaniem 120 Hz, co przełoży się na płynniejsza interakcję z urządzeniem. Byłaby to ważna zmiana, na którą użytkownicy czekają już od dłuższego czasu.

Niektóre źródła sugerują też, że niewielkiej zmianie mogą ulec proporcje ekranu. W modelu S10 jest to 19:9, a nowe smartfony będą dysponować proporcjami 20:9. Zmniejszeniu mają natomiast ulec ramki okalające ekran, dzięki czemu uda się uzyskać jeszcze lepsze screen-to-body ratio.

Nowy Snapdragon 865 i bateria 5000 mAh

Samsung Galaxy S11 będzie jednym z pierwszych smartfonów na rynku, który ma pracować pod kontrolą nowego potężnego układu Snapdragon 865. Oczywiście mówimy tu o wersji na rynek amerykański. W Europie (w tym w Polsce) zastąpi go zapewne najnowszy Exynos 990.

Spore zmiany mają dotyczyć również pamięci RAM. Chodzi o opracowane przez Samsunga kości LPDDR5 DRAM, które mają zapewnić znacznie szybszy zapis i odczyt danych. Na pokładzie S11 znajdzie się 12 GB pamięci DRAM, która ma pracować z przepustowością 5 500 Mb/s.

Z najnowszych przecieków wynika, że co najmniej jeden z modeli (prawdopodobnie Galaxy S11+) zaoferuje wsparcie dla sieci 5G, choć nie brakuje również plotek, że Koreańczycy zagrają jeszcze odważniej i 5G pojawi się we wszystkich trzech modelach.

Warto wspomnieć o baterii. Z informacji, które możemy znaleźć na stronie południowokoreańskiej organizacji przyznającej smartfonom certyfikaty bezpieczeństwa wynika, że Galaxy S11+ otrzyma akumulator o pojemności aż 5 000 mAh. Nie wiemy natomiast, jaką baterią będą dysponować mniejsze modele, choć można się spodziewać, że w przypadku S11 będzie to około 4 500 mAh.

Aparat 108 MP z 5-krotnym zoomem optycznym

Podobnie, jak w ubiegłym latach, oczkiem w głowie dla Koreańczyków będzie jednak aparat. Tu ciekawych informacji dostarcza nam Bloomberg. Wynika z nich, że S11 zostanie wyposażony w cztery aparaty, a podstawowy będzie dysponować matrycą 108 megapikseli.

Sporo mówi się o 5-krotnym zoomie optycznym, a także trybach "Space Zoom" (fotografowanie nocnego nieba) oraz "Bright Night Sensor" (zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych). Nie wykluczone, że S11 będzie pierwszym smartfonem Samsunga z nagrywaniem w jakości 8K.

Więcej o: