Nie żyje Adam Słodowy. Przypominamy jego najciekawsze "wynalazki" z programu "Zrób to sam"

10 grudnia zmarł Adam Słodowy, popularyzator nauki znany z programu telewizyjnego dla młodzieży "Zrób to sam". Autor książek, major Wojska Polskiego, miał 96 lat. Przypominamy kilka najciekawszych pomysłów, którymi dzielił się ze swoimi widzami.

Problemy zdrowotne Słodowego zaczęły się od udaru, który przeszedł cztery lata temu. Informacje o śmierci mężczyzny potwierdzone zostały przez jego żonę, panią Bożenę. Według ustaleń RMF FM Adam Słodowy zmarł we wtorek 10 grudnia w szpitalu. Tydzień wcześniej obchodził 96. urodziny.

Nie żyje Adam Słodowy - pomysłodawca "Zrób to sam" i "Pomysłowego Dobromira"

Adam Słodowy był autorem popularnego programu telewizyjnego "Zrób to sam", który nadawany był przez 24 lata. Przez ten czas (1959-1983) wyemitowano w sumie 505 odcinków. Pomysł na program powstał, gdy mężczyzna kupił sobie pierwszy telewizor. Zobaczył w nim program edukacyjny, który tak bardzo mu się nie spodobał, że poszedł do telewizji na skargę. Po rozmowie z redaktorem dostał propozycję napisania scenariusza do programu naukowego. W pierwszym odcinku Adam Słodowy pokazywał, jak zrobić karmnik dla ptaków.

 

W programach prezentowane były proste sprzęty i zabawki, które bez problemu mogły zrobić dzieci w polskich domach. W odcinkach mężczyzna wyjaśniał zasady fizyki i mechaniki, uczył też widzów tego, jak racjonalnie dysponować deficytowymi materiałami. Poza prowadzeniem programu "Zrób to sam" Adam Słodowy zatrudniony był jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych, a także przygotował dla telewizji urządzenia, które usprawniły jej pracę - przygotował między innymi obrotową scenę, z której korzystał teatr telewizji.

 

Adam Słodowy urodził się w 1923 roku w Czarnkowie w województwie wielkopolskim. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce, a w 1944 roku zgłosił się jako ochotnik do wojska. Później był wykładowcą oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie i Wojskowej Akademii Technicznej. Był żołnierzem Wojska Polskiego, w którym służył w stopniu majora. Dzięki ogromnej popularności programu "Zrób to sam" nazywamy był popularyzatorem nauki w PRL. W 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Był też autorem scenariusza bajek dla dzieci: "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek".

 
Więcej o: