Nie żyje Adam Słodowy. Przypominamy jego najciekawsze "wynalazki" z programu "Zrób to sam"

10 grudnia zmarł Adam Słodowy, popularyzator nauki znany z programu telewizyjnego dla młodzieży "Zrób to sam". Autor książek, major Wojska Polskiego, miał 96 lat. Przypominamy kilka najciekawszych pomysłów, którymi dzielił się ze swoimi widzami.

Problemy zdrowotne Słodowego zaczęły się od udaru, który przeszedł cztery lata temu. Informacje o śmierci mężczyzny potwierdzone zostały przez jego żonę, panią Bożenę. Według ustaleń RMF FM Adam Słodowy zmarł we wtorek 10 grudnia w szpitalu. Tydzień wcześniej obchodził 96. urodziny.

Nie żyje Adam Słodowy - pomysłodawca "Zrób to sam" i "Pomysłowego Dobromira"

Adam Słodowy był autorem popularnego programu telewizyjnego "Zrób to sam", który nadawany był przez 24 lata. Przez ten czas (1959-1983) wyemitowano w sumie 505 odcinków. Pomysł na program powstał, gdy mężczyzna kupił sobie pierwszy telewizor. Zobaczył w nim program edukacyjny, który tak bardzo mu się nie spodobał, że poszedł do telewizji na skargę. Po rozmowie z redaktorem dostał propozycję napisania scenariusza do programu naukowego. W pierwszym odcinku Adam Słodowy pokazywał, jak zrobić karmnik dla ptaków.

 

W programach prezentowane były proste sprzęty i zabawki, które bez problemu mogły zrobić dzieci w polskich domach. W odcinkach mężczyzna wyjaśniał zasady fizyki i mechaniki, uczył też widzów tego, jak racjonalnie dysponować deficytowymi materiałami. Poza prowadzeniem programu "Zrób to sam" Adam Słodowy zatrudniony był jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych, a także przygotował dla telewizji urządzenia, które usprawniły jej pracę - przygotował między innymi obrotową scenę, z której korzystał teatr telewizji.

 

Adam Słodowy urodził się w 1923 roku w Czarnkowie w województwie wielkopolskim. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce, a w 1944 roku zgłosił się jako ochotnik do wojska. Później był wykładowcą oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie i Wojskowej Akademii Technicznej. Był żołnierzem Wojska Polskiego, w którym służył w stopniu majora. Dzięki ogromnej popularności programu "Zrób to sam" nazywamy był popularyzatorem nauki w PRL. W 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Był też autorem scenariusza bajek dla dzieci: "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek".

 
Więcej o:
Komentarze (93)
Nie żyje Adam Słodowy. Przypominamy jego najciekawsze "wynalazki" z programu "Zrób to sam"
Zaloguj się
 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 58 razy 58

  Z wypiekami na dziecięcej buzi, oglądałem programy Pana Adama.
  Nigdy nie udało mi się zbudować zabawki, wg Jego projektu, ale i tak nie miało to większego znaczenia. Radości dostarczały marzenia, prezentacja możliwości i radość dziecka.
  Pan Adam był ważniejszy, niż jakiekolwiek programy dla dzieci. Dla mnie "Zrób to sam" i "Zwierzyniec" pozostaną wzorem niedoścignionym przez jakiekolwiek redakcje i programy, które produkują coś dla widzów dziecięcych.
  Niczym przyjaciel, prawie jak rodzina.
  Niezapomniany Pan Adam Słodowy.

 • twojno

  Oceniono 36 razy 36

  Miłe wspomnienie z dzieciństwa. Osobowość telewizyjna najwyższej próby.

 • wejsunek47

  Oceniono 22 razy 22

  Szkoda.... bardzo lubiłem te programy... czasem mnie irytowały bo jemu wychodziło "coś z niczego" a mnie nie zawsze... ale podstawy mechaniki..elektryki i radzenia sobie z drobnymi awariami w domu zaszczepił całemu pokoleniu... wspominamy go zawsze z uśmiechem..

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 24 razy 22

  jako dzieciak oglądałem Jego programy od 1960 roku - wspaniały Człowiek

 • aagaj

  Oceniono 22 razy 22

  Mój idol z lat 60-tych !

 • niezalany

  Oceniono 20 razy 20

  choć nigdy nie aspirował, to on był jedną z nielicznych prawdziwych gwiazd tv...

 • rodek

  Oceniono 20 razy 20

  Niech spoczywa w pokoju. Kondolencje rodzinie i bliskim.

 • zigzaur

  Oceniono 19 razy 19

  Szkoda. Bardzo dziś przydałby się. Spróbujcie kupić jakieś części zamienne do artykułów AGD. Choćby zapasowe ostrza do golarki albo wyłącznik do czajnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX