Xbox Series X to istny potwór. Oto 7 rzeczy, które wiemy o nowej konsoli Microsoftu

Daniel Maikowski
Microsoft wreszcie zdradził szczegóły swojej nowej konsoli, która trafi do sklepów pod koniec 2020 roku. Poznaliśmy nazwę, wygląd oraz informacje na temat wydajności. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat Xbox Series X - rywala PlayStation 5.
Zobacz wideo

Microsoft mocno nas zaskoczył. Podczas tegorocznej gali Game Awards 2019 Phill Spencer, szef marki Xbox, zdradził szereg szczegółów dotyczących nowej konsoli firmy z Redmond. Jedno jest pewne: Sony wraz PlayStation 5 będziecie mieć godnego rywala. Nowy Xbox zapowiada się bowiem znakomicie.

1) Nowy Xbox to... Xbox Series X

Pierwszym zaskoczeniem jest sama nazwa konsoli. Dotychczas Microsoft posługiwał się nazwą kodową "Project Scarlett". Teraz wiemy już, że nowy Xbox to... Xbox Series X. Firma z Redmond zdaje się w ten sposób nawiązywać do nazwy swojej ostatniej konsoli - Xboksa One X. Osobiście wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłoby postawienie na świeżą nazwę, która bardziej wyróżniłaby nowe urządzenie.

 

2) Znamy przewidywaną datę premiery

Microsoft zapowiedział, że nowa konsola trafi do sprzedaży w 2020 roku, a dokładniej bliżej końca tego roku. Amerykanie celują więc w to samo okienko, co Sony. Japończycy już wcześniej zapowiedzieli, że PlayStation 5 zadebiutuje w okresie świątecznym 2020. Jeśli miałbym obstawiać, to wydaje mi się, że obydwa sprzęty trafią do sklepów w listopadzie. Kto będzie pierwszy? W tym wypadku stawiam na Sony.

Xbox Series XXbox Series X Microsoft

3) Xbox Series X wygląda jak... komputer

Microsoft zdecydował się na nietypowy i minimalistyczny design. Bryła Xbox Series X jest sześcianem i przywodzi na myśl gamingowego PC-ta. Producent podkreśla, że zastosowanie takiego kształtu pozwoli na lepsze odprowadzenie ciepła. To z kolei sprawi, że Xbox Series X będzie konsolą niezwykle cichą.

4) Konsola będzie potężniejsza niż cztery Xboksy One X

Taką zaskakującą deklarację złożył sam Phil Spencer. Szef Xboksa twierdzi, że Xbox Series X "zapewni czterokrotnie większą moc obliczeniową niż Xbox One X". Ma być to możliwe dzięki zastosowaniu układu AMD opartego na architekturze ZEN 2 oraz grafiki AMD Radeon z architekturą RDNA. Z kolei szybki dysk SSD NVMe przyczyni się do szybszego wczytywania poziomów w poszczególnych grach.

Xbox Series XXbox Series X Microsoft

5) Technologiczne wodotryski: 4K, 60 FPS, ray-tracing i VRR

Xbox Series X celuje w rozdzielczość 4K i 60 klatek na sekundę w większości tytułów. Microsoft twierdzi jednak, że w niektórych produkcjach możliwe będzie osiągnięcie 120 FPS-ów, a konsola będzie gotowa  na obsłużenie rozdzielczości 8K. Szczerze mówiąc, na ten moment trudno mi w te obietnice uwierzyć.

Osobiście gorąco liczę na to, że Microsoft spełni chociaż pierwszą z tych obietnic. 4K/60 FPS jest dla konsol obecnej generacji nieosiągalne. Jeśli Xbox Series X zapewni nam taką wydajność, to będę w pełni usatysfakcjonowany. Wszystko ponadto przyjmę jako niesamowicie miłą niespodziankę.

Microsoft obiecuje również pełne wsparcie dla ray-tracingu. Technologia wstecznego śledzenia promieni światła pozwala na generowanie fotorealistycznych scen. Drugą nowością jest VRR (variable refresh rate), czyli synchronizacja częstotliwości odświeżania z ekranu monitora z liczbą FPS-ów.

6) Konsola zapewni wsteczną kompatybilność

Xbox Series X zapewni wsteczną kompatybilność z wszystkimi  konsolami Microsoftu. Oznacza to, że na nowej konsoli zagramy nie tylko w tytuły z Xboksa One, ale także z Xboksa 360 i oryginalnego Xboksa. Co ciekawe, będziemy mogli nawet przenosić zapisy stanu gry z poprzednich generacji konsol.

 

7) Znamy tytuły startowe

Znamy już dwie gry, które zadebiutują na konsoli Xbox Series X. Pierwszym z nich jest oczywiście Halo Infinite, o czym wiedzieliśmy już wcześniej. Na gali Game Awards 2019 zaprezentowano natomiast zwiastun drugiej z gier. Chodzi o "Senua’s Saga: Hellblade II", czyli sequel produkcji studia Ninja Theory.

Więcej o:
Komentarze (19)
Xbox Series X to istny potwór. 7 rzeczy, które wiemy o nowej konsoli Microsoftu
Zaloguj się
 • starblast

  Oceniono 1 raz 1

  120 fpsów w Mario, a nie czekaj... Otwór wentylacyjny skierowany ku górze to zachętą dla wszelkiego syfu żeby wpadał do środka kiedy konsola będzie wyłączona. Przydałby się chociaż jakiś filtr przeciwkurzony.

 • adam3407

  Oceniono 3 razy 1

  Xboxy od pierwszej wersji sprzętowo zjadały Playstation na śniadanie. Co z tego jak od zawsze nie było w co na tym grać czego nie byłoby na PC

 • adamjh

  0

  Nie zmiesci mi sie w mebel pod telewizor! Bye Bye Xbox!

 • okoni18

  0

  Kurna, jak to postawić w szafce pod telewizor. Raczej wszystkie sprzęty tego typu mają wysokości max 10cm.

 • shane00

  0

  A co autor myśli "nie-osobiście"? :D

 • scierplaminoga

  Oceniono 2 razy 0

  niestety tylko kilka pojedynczych tytułów, które i tak wychodzą na PC, są warte uwagi w przypadku M$ i ich xboxów. Wolę playstation, niech będzie i nieco słabsze, ale dostarcza ilość i jakość gier ekskluzywnych na wyższym poziomie i w nowej generacji nie sądzę by to się zmieniło. M$ zrobiłby na mnie wrażenie, gdyby pokazał gameplay z tego xboxa z nowego flight simulator, a nie kolejnej kolorowej kupo gierki

 • redlupota

  Oceniono 3 razy -1

  U mojego syna w klasie każdy ma PS4. Nikt nie ma XBOX. I to tyle w temacie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX