Play ma odpalić 5G dla każdego już w styczniu. Na razie w jednym polskim mieście

Play ma ruszyć z siecią 5G w Trójmieście już za dwa tygodnie. I nie będą to kolejne testy, ale działająca sieć kolejnej generacji, z której skorzystać będzie mógł każdy klient z kompatybilnym sprzętem.
Zobacz wideo

Testy sieci 5G prowadzone przez niektórych operatorów trwają w Polsce trwają już od pewnego czasu. Nie ma jednak jeszcze miasta, gdzie sieć nowej generacji byłaby dostępna dla każdego zainteresowanego.

5G już za dwa tygodnie dostępne dla każdego

To jednak może się niebawem zmienić za sprawą fioletowego operatora. Jak donosi portal Telepolis, Play ma zamiar ruszyć z 5G już za dwa tygodnie - 7 stycznia 2020 roku. I naprawdę ma być to sieć kolejnej generacji, czyli już bez słynnego dopisku "Ready".

Założenie wdrożenia sieci 5G ma przedstawić prezes Play, Jean Marc Harion podczas konferencji prasowej, która odbędzie się właśnie 7 stycznia. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy operator przedstawi wtedy jakiekolwiek specjalne taryfy dla chcących skorzystać z 5G.

Pewne jest natomiast, że sieć ma być dostępna dla każdego chętnego, a nie grupy wybranych testerów. Każdego, kto oczywiście jest w posiadaniu jednego z kilkunastu dostępnych dziś smartfonów z obsługą 5G.

Na początek w Trójmieście

Oczywiście 7 stycznia Play nie wystartuje z 5G w całym kraju, a jedynie w Trójmieście. Nie powinno to być zaskoczeniem, bo fioletowy operator już na początku grudnia informował o rozpoczęciu współpracy z władzami miasta Gdynia.

Dowiedzieliśmy się wtedy, że Play ma zmodernizować w Gdyni 100 stacji bazowych, tak aby dostosować je do pracy w technologii 5G. Firma ma już zgodę od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testowanie sieci nowej generacji na paśmie 2100 MHz, z którego korzystała już wcześniej.

Co ciekawe, jest to możliwe jeszcze przed przetargiem na częstotliwości pod 5G, który ma odbyć się w przyszłym roku. Operator ma bowiem wykorzystać routery Huawei, które mogą udostępniać na jednej częstotliwości zarówno LTE, jak i 5G.

Czytaj też: 5G to nie mrzonka. W Korei Płd. mogłem mieć je od ręki, ale w Polsce jeszcze poczekamy

Więcej o: