Tesla otrzymała pożyczkę od chińskiego banku. Na budowę gigafabryki firma dostała 1,6 mld dol.

Tesla zapowiedziała jakiś czas temu budowę w Państwie Środka gigafabryki. Teraz inwestycja może ruszyć, po tym jak chiński bank udzielił firmie pożyczki w wysokości 1,6 mld dolarów.
Zobacz wideo

Tesla potwierdziła, że jej konto zasili potężny zastrzyk gotówki - pisze Bloomberg. Chiński bank przyznał firmie pożyczkę w wysokości 11,25 mld juanów, czyli około 1,6 mld dolarów. Środki finansowe zostaną przeznaczone na budowę gigafabryki w Szanghaju, która będzie głównie dostarczać Teslę Model 3 sedan do lokalnych odbiorców. W poprzednim tygodniu firma podpisała umowę na 9 mld juanów, zabezpieczoną przez tereny, na których powstanie placówka. Reszta kwoty, 2,25 mld juanów, to pożyczka odnawialna, a kwota nie została zabezpieczona.

Wczoraj akcje Tesli osiągnęły najwyższy wynik w historii. Za jedną akcję na giełdzie trzeba było zapłaci 430,94 dolarów. W związku z tym wycena spółki skoczyła do 72 mld dolarów.

Tesla planuje gigafabryki w Azji i Europie

Fabryka Tesli w Szanghaju ma być pierwszą, która znajdzie się poza Stanami Zjednoczonymi. Za 140 mln dolarów firma kupiła działkę o powierzchni 864 885 metrów kwadratowych. Fabryka ma podwoić produkcje samochodów. Rocznie z jej taśm ma schodzić 500 tysięcy nowych pojazdów. Ponadto przy fabryce ma działać centrum badawczo-rozwojowe samochodów elektrycznych. Powstanie fabryki jest ważne zarówno dla firmy, jak i samych Chin. Władze tego państwa planują wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Już teraz sprzedaż tych pojazdów regularnie rośnie, ponieważ nie obowiązują ich dopłaty do zakupu czy ograniczenia ruchu, które dotyczą zwykłych samochodów. 

Obecnie Tesla zbudowała dwie gigafabryki. Znajdują się one w stanach Nevada oraz Kalifornia. W planach jest także placówka w Europie. Tesla chce budować samochody pod Berlinem. 

Więcej o: