Elon Musk chce otworzyć próżniowy tunel pod Las Vegas jeszcze w 2020 roku

Elon Musk od paru lat rozwija pomysł próżniowych tuneli pod miastem, do których miałby przenieść się miejski transport. Pierwszy tunel ma zostać uruchomiony w Las Vegas już w 2020 roku.
Zobacz wideo

Elon Musk w 2016 rzucił pomysł próżniowych tuneli pod ulicami miast, by rozwiązać w nich problem korków. Idea została przyjęta z dużym entuzjazmem, co wystarczyło ekscentrycznemu miliarderowi rozpocząć realizację tego projektu pod szyldem Boring Company.

Hyperloop i high-speed loop mają być rewolucją w komunikacji miejskiej na skalę wprowadzenia metra pod koniec XIX wieku. W próżniowych tunelach będą poruszały się pociągi (na większe odległości) lub autonomiczne pojazdy elektryczne, co będzie rozwiązaniem dostosowanym do miast. Firma rozwija swój pomysł w kilku metropoliach, jak Chicago, Waszyngton, Baltimore czy Las Vegas, gdzie rozwiązanie zawita jako pierwsze.

Elon Musk na Twitterze zapowiada próżniowy tunel pod Las Vegas do końca 2020 roku

Musk na Twitterze najpierw zorganizował ankietę, w której spytał o stosunek do "budowy super bezpiecznych, odpornych na trzęsienia ziemi tuneli pod miastami, by rozwiązać korki". Możliwe odpowiedzi to: 

 • Zdecydowanie (66,5 proc).
 • Może (17,5 proc.)
 • Nie, lubię korki (16 proc.)

Miliarder zapytany o rozwój projektu w Bay Area, odpisał, że Boring Co. najpierw kończy pierwszy komercyjny tunel próżniowy w Las Vegas od Convention Center do Strip, a następnie zacznie pracę w pozostałych lokalizacjach. Spytano go także o to, kiedy tunel w Mieście Grzechu zostanie ukończony. Musk wyraził nadzieję, że będzie w pełni funkcjonalny już w 2020 roku.

Niektórzy zwrócili uwagę na to, że tunel miał być oddany już do końca 2019 roku. To jednak nie było możliwe, bo budowę rozpoczęto dopiero w listopadzie. Celem jest uruchomienie pierwszej nitki do targów CES 2021, które odbywają się rokrocznie w pierwszym tygodniu stycznia. Projekt będzie składał się z dwóch tuneli o długości ok. 1 mili (1,6 km), a pojazdy mają się w nim poruszać z prędkością nawet 250 km/h.

Więcej o:
Komentarze (6)
Elon Musk chce otworzyć próżniowy tunel pod Las Vegas jeszcze w 2020 roku
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 6 razy 4

  Ignorancja dziennikarzy tego portalu bije wciąż nowe rekordy. Tunel ani nie będzie próżniowy, bo to na trasie o długości 0,8 mili byłoby technicznym idiotyzmem, ani z analogicznych powodów nie będzie się w nim osiągało prędkości 250 km/h. Oficjalnie mowa jest o prędkościach do 35 mph, czyli 56 km/h. Owszem, Musk zapowiada różne rzeczy, ale nawet dzieci już wiedzą, że te zapowiedzi często nie mają nic wspólnego z możliwościami technicznymi, czego najlepszym dowodem jest Hyperloop: ponad 6 lat temu nasz wizjoner przedstawił prawie gotowy do niezwłocznej realizacji pomysł (bardzo stary i cudzy) środka transportu, który miał być tańszą i szybszą alternatywą dla szybkiej kolei. Do dzisiaj z pomysłu ostały się szczątki, a działający prototyp (nie model) nawet nie powstał i nic nie zapowiada jego pojawienia się w najbliższym czasie. Jakby co, o wracających rakietach wiem, ale nie dowodzą one realności innych pomysłów.

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy 2

  Stawiam dolary przeciw orzeszkom, że Musk nie uruchomi żadnego tunelu.

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam stronę w internecie, która kolekcjonuje te wszystkie zapowiedzi Muska wraz z datami i pokazuje status ich realizacji :)))

 • C ZA

  Oceniono 7 razy 1

  A my mamy za to kilkuset egzorcystów i właśnie się dowiedzieliśmy że ekologizm to niebezpieczna ideologia sprzeczna z tym, co napisano w Księdze Rodzaju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX