CES 2020: Samsung pokazuje rozumnego robota, który zaopiekuje się domem i... pocieszy twojego psa

Bartłomiej Pawlak
Nowy robot, którym Samsung pochwalił się właśnie na CES 2020 to jedna z największych ciekawostek targów w Las Vegas. Urządzenie rozumie potrzeby domowników, zaopiekuje się mieszkaniem podczas nieobecności, a nawet... pocieszy psa, gdy ten zostanie sam w domu.
Zobacz wideo

Uczestnicy targów CES 2020 w Las Vegas na nudę raczej narzekać nie mogą. W tym roku producenci przywieźli do Newady całkiem sporo nowości. LG zabrało ze sobą aż 14 nowych telewizorów, Acer wziął kilka nowych laptopów (w tym model z baterią starczającą na 23 godziny pracy), Lenovo pokazało ThinkBooka Plus, czyli notebook z dodatkowym ekranem e-Ink, a Samsung pochwalił się obrotowym telewizorem dla milenialsów.

To jednak niejedyna nowość, którą zaskoczyli na tegorocznym CES Koreańczycy. Producent z Seulu pokazał również robota, który ma być nowoczesnym pomocnikiem domu przyszłości.

Samsung Ballie na CES 2020Samsung Ballie na CES 2020 fot. materiały prasowe

Poznajcie Ballie, kandydata na najciekawszą nowość CES 2020

Samsung Ballie to przypominający kształtem kulę niewielki robot, który zaskoczy was swoimi możliwościami. To domowy pomocnik, który podąża (toczy się) za swoim właścicielem, czekając na kolejne zadania. Możemy poprosić go o włączenie odkurzacza lub zapalenie światła, tak samo, jak dziś prosimy inteligentne głośniki.

Ballie to jednak robot oparty na  znacznie bardziej zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji, który potrafi zrozumieć potrzeby swojego właściciela i samodzielnie podjąć konkretne zadania. Rano odsłoni zasłony i obudzi domowników, a następnie zamieni się w asystenta fitness i pomoże w codziennych ćwiczeniach bez konkretnej prośby.

Samsung Ballie na CES 2020Samsung Ballie na CES 2020 fot. materiały prasowe

Gdy domowników nie ma w mieszkaniu to zaopiekuje się nim właśnie Ballie. W razie potrzeby uruchomi odkurzanie, zasunie zasłony lub pocieszy psa i wyślę transmisję wideo do właściciela, który jest poza domem. Zresztą zobaczcie sami:

 

Nadchodzi służący XXI wieku?

Robot Samsunga wywołał spore emocje na scenie w Las Vegas, bo w końcu kto nie marzył o inteligentnym "służącym" rodem z science fiction? Tak wizja jest coraz bliżej. Niestety poza powyższym filmem na temat Ballie nie wiadomo wiele więcej, bo przedstawiciele firmy o samym urządzeniu mówili raczej niewiele, skupiając się na sztucznej inteligencji i technologiach przyszłości. Wiadomo, że robot ma "szukać rozwiązań dla zmieniających się potrzeb ludzi przy zachowaniu rygorystycznych standardów ochrony danych i prywatności".

Niestety bardzo możliwe, że nigdy nie pojawi się w sprzedaży. Przynajmniej nie w takiej formie. Niewykluczone, że gadżet służy jedynie do zaprezentowania możliwości inteligentnego domu, a na gotowy do wypuszczenia na rynek robot trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

>>> Wszystkie nowości z targów CES 2020 w Las Vegas znajdziesz w TYM miejscu.

Więcej o: