Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod system eFaktura. Link zawiera trojana

Kolejny atak phishingowy w Polsce. Hakerzy wysyłają sfabrykowane maile informujące o niezapłaconym rachunku w systemie e-faktura. Kliknięcie w odnośnik powoduje pobranie trojana Ursnif, który służy do wykradania danych logowania do banku.
Zobacz wideo

Phishing to działania polegające na podszywaniu się pod jakąś instytucję lub osobę w celu wyłudzenia pieniędzy lub danych. W ostatnich miesiącach tego rodzaju ataki mocno się nasiliły, a hakerzy za cel obierają sobie klientów co i rusz nowych firm. Dopiero co ofiarami padali klienci Enea, a jeszcze wcześniej użytkownicy Allegro. Teraz w podobny sposób oszuści próbują naciągnąć użytkowników systemu eFaktura. 

Fałszywe maile o niezapłaconym rachunku na eFaktura

O sprawie poinformował CERT Polska, oddział specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Klienci systemu eFaktura dostają sfabrykowanie wiadomości mailowe, w których wzywani są do opłacenia faktury. Link w wiadomości nie przenosi jednak do systemu płatności, a do Dysku Google. Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ nie jest on automatycznie blokowany przez aplikacje odpowiadające za wychwytywanie oszustw. 

Tam znajduje się plik ze złośliwym oprogramowaniem Ursnif. Jest to bankowy trojan, którego zadaniem jest kradzież naszych danych logowania do banku. W link nie należy pod żadnym pozorem klikać. W przypadku otrzymania maila z dowolnym linkiem, a szczególnie takich, które informują o konieczności spłaty należności, trzeba zawsze sprawdzić nadawcę. Hakerzy zazwyczaj fabrykują jedynie wiadomości, nie próbując nawet upodobnić adresu mailowego do prawidłowego. W ten sposób można łatwo uniknąć nieprzyjemności związanych z wirusem i kradzieżą danych. Ursnif w ostatnim czasie, podobnie jak sam phishing, jest wykorzystywany coraz częściej. Dodatkowo trojan jest ciągle rozwijany i sprawia raz za razem większe zagrożenie. 

fałszywy mail eFakturafałszywy mail eFaktura CERT Oragne Polska

Więcej o: