"UFO na patyku. Włączasz i celujesz w niebo". Elon Musk tłumaczy działanie usługi satelitarnej Starlink

Elon Musk, w typowym dla siebie stylu, poinformował, w jaki sposób odbiorcy uzyskają dostęp do usługi internetowej SpaceX - Starlink. Jak zapowiada Musk, terminal potrzebny do połączenia ma przypominać "UFO na patyku".

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX, ujawnił kolejne szczegóły dotyczące przygotowywanej usługi internetowej z użyciem sieci satelitów Starlink. Na Twitterze napisał, że terminal z anteną potrzebny do połączenia się z usługą ma przypominać "UFO na patyku". Mając takie urządzenie, wystarczy podłączyć je do zasilania i skierować w niebo. Tak przynajmniej zapowiada miliarder.

Wygląda jak cienkie, płaskie, okrągłe UFO na patyku. Terminal Starlink ma silniki do samoregulacji optymalnego kąta widzenia nieba. Instrukcja jest prosta: wepnij w gniazdo zasilania, wyceluj w niebo. W dowolnej kolejności. To nie wymaga szkolenia

- wyjaśnił Elon Musk.

Internet z kosmosu

Satelity SpaceX zostały zaprojektowane, by zapewnić tani, szerokopasmowy internet z niskiej orbity Ziemi (od 200 do 2000 kilometrów). Firma Elona Muska planuje umieścić na niej setki, a nawet tysiące satelitów w przyszłym roku. Zgodnie z planami SpaceX sieć ma składać się docelowo z 16 tys. satelitów w dwóch grupach. Jedna partia 4409 satelitów będzie okrążać Ziemię na wysokości od 550 do 1325 km. Druga partia to 7518 satelitów umieszczonych nieco niżej, na wysokości między 335 a 346 km.

>>> Falcon Heavy. Kolejny sukces Elona Muska. To największa rakieta w arsenale SpaceX

Zobacz wideo

Starlink przeszkadza naukowcom

Dotychczas na niską orbitę naszej planety SpaceX wysłał 120 satelitów SpaceX. Urządzeń tego typu krążących wokół Ziemi jest już 5 tys. Pomysł wysyłania przez Muska kolejnych urządzeń nie podoba się badaczom kosmosu - szczególnie, że oprócz wspomnianych 16 tys. związanych z projektem Starlink, szef SpaceX chciałby wysłać jeszcze 30 tys. innych. Naukowcy wyrazili obawy co do tego, czy pojawienie się tak ogromnej liczby nowych urządzeń na orbicie pozwoli na dalsze wymierne obserwacje nieba.

Problemem okazuje się nie tylko odbijane przez nie, a przeszkadzające astronomom jasne światło, ale także tłok na orbicie. Po pierwszych problemach - oprócz tych z obserwacją - Europejska Agencja Kosmiczna musiała przesunąć swojego satelitę, po tym jak znalazł się na kursie kolizyjnym z satelitą Starlink.

Więcej o:
Komentarze (41)
"UFO na patyku. Włączasz i celujesz w niebo". Elon Musk tłumaczy działanie usługi satelitarnej Starlink
Zaloguj się
 • klusex

  Oceniono 14 razy 10

  Bosze, kto to pisał?
  "Starlink przeszkadza astronom", a potem " Pomysł wysyłania przez Muska kolejnych urządzeń nie podoba się astronautom". Astronom czy astronauta jeden pies?

 • jaleros

  Oceniono 16 razy 4

  Jest już ból w pupce dla wielu dyktatur i pseudodemokracji.
  Niekontrolowany przez żadną partię dostęp do internetu.
  Miłosników ideałów rewolucji październikowej na całym świecie zadziwia i trwoży...

 • sprzedam_sie

  Oceniono 9 razy 3

  Wizjoner, wyprzedza epoke i tworzy historie. Zupelnie jak Maciarewicz.. a moze Blaszczak. Melex-Kurski? Pies-Terlecki? Juz sie gubie, tylu ich mamy.

 • oelefante

  Oceniono 8 razy 2

  Musk to tylko i wyłącznie dobry biznesmen i bardzo dobry PR-owiec. Nie róbcie z nieg wizjonera ani geniusza.

 • partyboi

  Oceniono 3 razy 1

  Jeszcze brakuje, żebyście napisali "astronomą". Kolejny trend w Januszolandzie po "patrzałem".

 • menanocetus łagodny

  Oceniono 5 razy 1

  Dlaczego ten Mózg czy jak mu tam Musk nie wspomina o swoim doradcy dot.łączy satelitarnych Moteuszu równie ambitnemu twórcy przyszłego miliona samochodów elektrycznych??!!.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 19 razy 1

  Tesle są niesamowicie brzydkie, masowe wydobycie litu do ich baterii doprowadzi do katastrofy ekologicznej. Do tego facet jeszcze zaśmieca orbitę.

  Musk powinien stanąć przed trybunałem w Hadze z niszczenie Ziemi w celu osiągnięcia zysku.

 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 1

  Satelity mówita? U nas dzieciaki jak się uczyły na trzy zmiany tak się uczą. Postępa nie widać!

 • pacior4

  0

  Pomysł nie podoba się astronautom ...Naukowcy wyrazili swoje obawy czy p pozwoli na dalsze wymierne obserwacje nieba. bijecie rekordy zenady, nie odrozniac astronauty od astronoma moze tylko stazysta w GazWybie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX