Komisja Europejska chce czasowo zablokować możliwość rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad nowym prawem. Tymczasowo ma zablokować możliwość używania systemów rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. W ten sposób KE chce kupić sobie czas, na opracowanie sposobów zapobiegania nadużywania tej technologii.

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez media, Komisja Europejska ma pracować nad zakazem rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Nowe prawo ma ujednolicić przepisy na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Może to oznaczać kłopoty dla tych, którzy już używają tej technologii. Przykładowo, jak donosi Guardian, w Niemczech automatyczne rozpoznawanie twarzy działa już na 134 dworcach i 14 lotniskach. Zanim jednak projekt zostanie zrealizowany, może minąć jeszcze sporo czasu. I choć Komisja odmawia komentarza w sprawie nowego projektu, jeden z jej rzeczników  przyznał, że: 

by zmaksymalizować korzyści i sprostać wyzwaniom sztucznej inteligencji, Europa musi działać wspólnie, jako jeden organizm i musi wyznaczyć własną drogę, ludzką drogę. Zaufanie i bezpieczeństwo obywateli UE będzie w centrum strategii Unii Europejskiej.

Komisja Europejska chce tymczasowo zablokować możliwość rozpoznawania twarzy

Komisja Europejska opracowała ponoć 18-stronicowy dokument, w którym proponowane są nowe zasady mające lepiej chronić prywatność obywateli Unii Europejskiej oraz ich dane. Na opracowanie tych zasad potrzeba jednak czasu, a zanim to nastąpi UE chciałaby zablokować możliwość rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych na 5 lat. W ten sposób będzie możliwe opracowanie przepisów, które będą zapobiegały nadużyciom tej technologii, o które bardzo łatwo.

Przekonali się o tym chociażby mieszkańcy Chin, obserwowani przez państwo na każdym kroku. Problem stał się na tyle duży, że podczas protestów w Hong Kongu kwestia blokowania kamer stała się jednym z ważniejszych zagadnień. Mieszkańcy tego miasta noszą maski, oślepiają kamery laserami, a firmy tworzą technologie, które zakłócają działanie rejestratorów. 

Zobacz wideo
Więcej o: