Nowe monety kolekcjonerskie od NBP o wartości 500 zł. Są w składzie serii "Skarby Stanisława Augusta"

NBP wypuścił nowe monety z serii "Skarby Stanisława Augusta". Dwie monety, srebrna i złota sa warte odpowiednio 50 i 500 zł. Zdobi je wizerunek Zygmunta III Wazy.
Zobacz wideo

NBP od 2013 roku wypuszcza serię monet kolekcjonerskich "Skarby Stanisława Augusta". Odwzorowują one słynną osiemnastowieczną serię medali z wizerunkami królów polskich, której wykonanie zlecił właśnie Stanisław August. Medale powstały w warszawskiej mennicy w latach 1791-1797/98, a wybili je sławni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jak Jakub Reichel. Wzorowane były na portretach, które namalował w latach 1768-1771 Marcello Bacciarelli. Monety emitowane przez NBP są wiernymi replikami medali i zachowują wysokość oraz średnice reliefu oryginałów. Do kolekcji dołączyły dwie kolejne monety. 

NBP wypuścił monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Zygmunta III Wazy

Nowe kolekcjonerskie monety od NBP przedstawiają na rewersie króla Zygmunta III Wazę z profilu, z wąsem i bródką oraz w wysokim kapeluszu. Na awersie znalazł się łaciński tekst z rewersu oryginalnego medalu, który nieznacznie skrócono:

Jana króla szwedzkiego syn, Zygmunta I z matki Katarzyny wnuk, obrany Roku Pańskiego 1587 dnia 19 sierpnia, pojmawszy w niewolę Maksymiliana Austriaka, współzawodnika do tronu, koronowany 27 grudnia, królestwo szwedzkie utracił dla stałości w wierze katolickiej. Za jego panowania sąsiedni Polsce nieprzyjaciele po wielekroć zgromieni, Smoleńsk przez niego samego wzięty, z Turkami chwalebny pokój zawarty, wojny domowe przytłumione. Umarł w Warszawie na Zamku, który odnowił, roku pańskiego 1632, mając lat 66, w 45. roku panowania, dnia 30 kwietnia.

NBP wyemitował dwie monety - srebrna o nominale 50 zł i oraz złotą o nominale 500 zł. Pierwszej z nich wypuszczono 5 tys. egzemplarzy, a drugiej 600. Monety można kupić w okręgowych oddziałach NBP oraz na stronie internetowej. Srebrna kosztuje 720 zł, a złota 15 tys. zł. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze emisyjnym.

Więcej o:
Komentarze (6)
Nowe monety kolekcjonerskie od NBP o wartości 500 zł. Są w składzie serii "Skarby Stanisława Augusta"
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 2 razy 2

  Co za kłamstwa na jego temat Ten sługa Jezuitów nie polaków pogrążył Rzeczpospolitą.
  Jasienica;
  Zygmunt III Waza był idealnie, przez jezuitów, bo w podświadomości, przysposobiony do konfliktu z Rzeczpospolitą, która od pokoleń nawykła do jawności życia publicznego, na ksenofobię nie chorowała, lecz bardzo zazdrośnie strzegła prawa obywateli do rozstrzygania o własnym życiu. Na tym się, niestety, pogotowie konfliktowe nie kończyło, panująca w pojagiellońskiej monarchii tolerancja religijna. Młody król brzydził się nią jak niczym na świecie.
  Agent arcyksięcia Maksymiliana, Jan Ducker ujawnił treść tajemnych umów, które Zygmunt III Waza zawarł był z Ernestem Habsburgiem. Chodziło w nich po prostu o tron. Po przewidywanej abdykacji Szweda miał się on dostać Austriakowi. Ernest zobowiązał się zawrzeć przymierze ze Sztokholmem, odstąpić mu Estonię, zapewnić Zygmuntowi spadek po Annie Jagiellonce oraz wypłacić czterysta tysięcy talarów gotówką. Pomysły, potajemnie zapoczątkowane jeszcze w Rewlu, dojrzewały i weszły już w stadium przygotowań do czynów(...) Król zdradził poddanych,
  żadne inne słowo tu nie pasuje. Miał za to otrzymać pieniądze.(...) Zygmunt spiskował przeciwko niepodległości. A powołano go na tron jako jej gwaranta. Wojnę o to stoczono. Nie lada jakie powody wytworzyły uraz psychiczny.

 • najgorszy-sort-polakow

  Oceniono 2 razy 2

  no cóż fetowanie króla od którego polska zaczęła się staczać do rozbiorów ? , no nie wiem , mam mieszane odczucia

 • ks-t

  Oceniono 1 raz 1

  Zygmunt II Waza, poza przeniesieniem stolicy do Warszawy rozpoczął proces upadku Polski. Polska, dotąd rzeczpospolita obojga Narodów, stała się państwejm Jezuitów. I trwa to niestety do dziś.

 • lukwiat

  Oceniono 3 razy 1

  Przy obecnym druku pieniądza bez pokrycia = hiperinflacja, to niedługo to będą nie monety kolekcjonerskie, lecz zwykły nominał do zakupu chleba i bułek (bez wydawania reszty).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX