Nowe monety kolekcjonerskie od NBP o wartości 500 zł. Są w składzie serii "Skarby Stanisława Augusta"

NBP wypuścił nowe monety z serii "Skarby Stanisława Augusta". Dwie monety, srebrna i złota sa warte odpowiednio 50 i 500 zł. Zdobi je wizerunek Zygmunta III Wazy.
Zobacz wideo

NBP od 2013 roku wypuszcza serię monet kolekcjonerskich "Skarby Stanisława Augusta". Odwzorowują one słynną osiemnastowieczną serię medali z wizerunkami królów polskich, której wykonanie zlecił właśnie Stanisław August. Medale powstały w warszawskiej mennicy w latach 1791-1797/98, a wybili je sławni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jak Jakub Reichel. Wzorowane były na portretach, które namalował w latach 1768-1771 Marcello Bacciarelli. Monety emitowane przez NBP są wiernymi replikami medali i zachowują wysokość oraz średnice reliefu oryginałów. Do kolekcji dołączyły dwie kolejne monety. 

NBP wypuścił monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Zygmunta III Wazy

Nowe kolekcjonerskie monety od NBP przedstawiają na rewersie króla Zygmunta III Wazę z profilu, z wąsem i bródką oraz w wysokim kapeluszu. Na awersie znalazł się łaciński tekst z rewersu oryginalnego medalu, który nieznacznie skrócono:

Jana króla szwedzkiego syn, Zygmunta I z matki Katarzyny wnuk, obrany Roku Pańskiego 1587 dnia 19 sierpnia, pojmawszy w niewolę Maksymiliana Austriaka, współzawodnika do tronu, koronowany 27 grudnia, królestwo szwedzkie utracił dla stałości w wierze katolickiej. Za jego panowania sąsiedni Polsce nieprzyjaciele po wielekroć zgromieni, Smoleńsk przez niego samego wzięty, z Turkami chwalebny pokój zawarty, wojny domowe przytłumione. Umarł w Warszawie na Zamku, który odnowił, roku pańskiego 1632, mając lat 66, w 45. roku panowania, dnia 30 kwietnia.

NBP wyemitował dwie monety - srebrna o nominale 50 zł i oraz złotą o nominale 500 zł. Pierwszej z nich wypuszczono 5 tys. egzemplarzy, a drugiej 600. Monety można kupić w okręgowych oddziałach NBP oraz na stronie internetowej. Srebrna kosztuje 720 zł, a złota 15 tys. zł. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze emisyjnym.

Więcej o: