Gdzie jest koronawirus z Chin? Można to sprawdzić na specjalnej mapie

Chiński koronawirus z Wuhan to dziś ogromne zagrożenie, dlatego powstała specjalna interaktywna mapa, która pozwala sprawdzić, gdzie dotarł 2019-nCoV. Mapa pokazuje, w których lokalizacjach znaleziono przypadki zachorowań i czy są one potwierdzone. Dane są oficjalne i pochodzą m.in. od Światowej Organizacji Zdrowia.
Zobacz wideo

Koronawirus (2019-nCoV), który rozprzestrzenił się po Azji z miasta Wuhan w środkowej części kraju, zabił już ponad 80 osób. Kolejnych kilka tysięcy osób jest zarażonych. Miasto - nie tylko to zresztą - zostało odcięte od świata (nie działa lotnisko i transport publiczny, wprowadzone zostały kontrole uliczne), co i tak jak na razie nie pomogło w opanowaniu wirusa. Chorych ujawniono też w innych azjatyckich państwach, a także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Francji.

Na ewentualne pojawienie się wirusa z Chin przygotowano się w wielu częściach świata. Nawet w Polsce (pomimo braku bezpośrednich połączeń z Wuhan) wprowadzono kontrole osób przylatujących z Chin. Mimo wszystko koronawirus wciąż się rozprzestrzenia. W monitorowaniu sytuacji może pomóc interaktywna mapa.

Czytaj też: Uciekinier z laboratorium, który wkrótce zawędruje do Polski? Siedem rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie z Chin

Gdzie jest koronawirus z Chin? Można obserwować go na mapie

Mapa została przygotowana przez Maryland Center for Systems Science and Engineering (CSSE) i bazuje na stale aktualizowanych oficjalnych danych pochodzących z kilku podmiotów badających sytuację: Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom w Chinach, USA i Europie. Zgromadzone tam dane można uznać za najbardziej aktualne i wiarygodne.

Jak z nich wynika, na ten moment - w poniedziałkowe popołudnie 27 stycznia - chorych na całym świecie jest blisko 2900 osób. Łącznie w wyniku zarażenia koronawirusem zmarło jak dotąd 81 osób.

Koronawirus z Chin - mapaKoronawirus z Chin - mapa fot. screen / gisanddata.maps.arcgis.com/

Mapa w przejrzysty sposób pokazuje liczbę odnotowanych zachorowań dla każdego z państw. W przypadku Chin i USA dodatkowo wyodrębnione zostały regiony, gdzie odnotowano przypadki zachorowań. Po kliknięciu w czerwoną kropkę na mapie rozwijany jest opis sytuacji w danym miejscu na świecie. 

Dla przykładu w rejonie Hubei, czyli chińskiej prowincji, której stolicą jest Wuhan, zarażonych jest aż 1423 osób, a 76 osób zmarło.

Koronawirus - mapa - ChinyKoronawirus - mapa - Chiny fot. screen / gisanddata.maps.arcgis.com/

Ile jest obecnie zachorowań? 

Mapa pokazuje również liczbę zachorowań formie tabelki z listą krajów. Najwięcej jest oczywiście w Chinach kontynentalnych (2825 osób), na drugim miejscu jest Hongkong i Tajlandia (8), a dalej Makau (6), Australia, Tajwan i USA (po 5). W przypadku Stanów Zjednoczonych możemy wyróżnić po jednym przypadku zachorowania w stanach Waszyngton, Arizona i Illinois oraz dwóch w Kalifornii. 

Poza wcześniej wymienionymi, jedna chora osoba znajduje się jeszcze w Kanadzie, a trzy kolejne we Francji. W Ameryce Południowej i Afryce nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań. Poza terytorium Chin nikt nie zmarł z powodu zakażenia 2019-nCoV.

Opisaną powyżej mapę znajdziecie w TYM miejscu.

Więcej o: