Huawei zbuduje infrastrukturę 5G w Wielkiej Brytanii. Decyzję podjęto wbrew ostrzeżeniom USA

Wielka Brytania zgodziła się na dostarczenie przez Huawei części do infrastruktury 5G. Decyzję podjęto wbrew ostrzeżeniom USA, które groziło zerwaniem Sojuszu Pięciorga Oczu.

Huawei miał bardzo ciężki rok w związku z oskarżeniami amerykańskiego Kongresu o szpiegostwo i kradzież technologii. Działania te poskutkowały wojną handlową z Chinami, a sam Huawei m.in. stracił możliwość wzięcia udziału w przetargach na budowę 5G. 

Zobacz wideo

W związku z tym chińskie przedsiębiorstwo straciło także licencję na korzystanie z oprogramowania Google na swoich smartfonach. Huawei jednak z zarzutami się nie zgadzał i stwierdził, że Kongres USA nie przedstawił żadnych dowodów. 

Stany Zjednoczone w związku z powyższym odradzały swoim partnerom współpracę z Huawe'iem. Amerykanie wręcz zagrozili zerwaniem Sojuszu Pięciorga Oczu z Wielką Brytanią i zaprzestanie przekazywania im informacji wywiadowczych, jeśli Brytyjczycy dopuszczą do technologii 5G chińskiego giganta technologicznego. 

Wielka Brytania współpracuje z Huawei przy sieci 5G

Wbrew ostrzeżeniom i groźbom, Wielka Brytania zdecydowała się dopuścić Huawei w ograniczonej roli do budowy infrastruktury 5G, podaje agencja AP. Amerykanie twierdzą, że działanie to zagrozi suwerenności narodu brytyjskiego, ale Ci odpowiadają, że nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Nigdy nie podjęlibyśmy decyzji, która zagraża naszemu bezpieczeństwu narodowemu oraz bezpieczeństwu partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu. Wiemy więcej na temat Huawei i ryzyka jakie stwarza, niż jakikolwiek inny kraj na świecie

- powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych, Dominic Raab. Administracja Trumpa jest rozczarowana decyzją Wielkiej Brytanii, ale podkreśla, że Stany będą współpracować z Brytyjczykami, by wykluczyć zakup komponentów od niesprawdzonych dostawców. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Huawei zbuduje infrastrukturę 5G w Wielkiej Brytanii. Decyzję podjęto wbrew ostrzeżeniom USA
Zaloguj się
 • jw0022

  Oceniono 4 razy 4

  Oj tupaecik nie będzie zadowolniony.

 • strange_email

  Oceniono 1 raz 1

  Dominik Raab, facet, ktory jeszcze niedawno byl zaskoczony tym, ile towarow przechodzi przez Dover, teraz mowi, ze wie wiecej niz inni. Jest to dosc zabawne.

 • abszperwentyl

  Oceniono 2 razy 0

  Chińskie 5G będzie koronawirusa rozpylać ;)

 • tysonc

  0

  Czy ktos wytlumaczy, co to jest ten infrastruktur?

 • alben albus

  Oceniono 3 razy -1

  GB od zawsze oszukiwała swiat a USA reaguje tak ze względu na to iż odrodzi się imperium brytyjskie brudnymi metodami znane z przeszłości de facto sami do tego przyczynili ci jankesi, a teraz nic innego jak pluć w własną brodę iż ich wywiad tego na poważnie nie zapobiegł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX