Część Polaków będzie zmuszona do wymiany telewizorów. Nadchodzi nowy standard nadawania telewizji naziemnej

Część gospodarstw domowych w Polsce będzie zmuszona do wymiany telewizora, jeśli będzie chciała dalej oglądać telewizję. Wkrótce zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej, którego nie obsłużą starsze odbiorniki.
Zobacz wideo

Polska uzgodniła przyjęcie nowego standardu telewizji naziemnej. Od 2013 roku w Polsce działa jedynie cyfrowa telewizja w standardzie DVB-T. Nad Wisłą wprowadzono go w 2010 roku i po dekadzie zdecydowano się na zastąpienie go nowszą wersją, tj. DVB-T2. Technologia ta pozwala na przesyłanie naziemnego sygnału w lepszej jakości, standard ten jest wydajniejszy i pozwoli na odbiór większej liczby programów. Do zmiany na DVB-T2 dojdzie 30 czerwca 2022 roku, co jest złą informacją dla części posiadaczy starszych telewizorów, z którymi nowy standard nie jest zgodny.

Konieczność wymiany telewizorów dla części Polaków w związku z nowym standardem telewizji

Nie każdy telewizor jest w stanie obsłużyć nowy standard. Spośród 15 mln osób, które korzystają z DVB-T, dla aż 11,5 mln to jedynie źródło odbioru sygnału. Nowa technologia wymaga odpowiedniego urządzenia, które nie tylko obsłuży DVB-T2, ale będzie także w stanie kodować sygnał w technologii HEVC (inaczej H.265 lub MPEG-H 2). Dźwięk będzie kodowany w E-AC-3, wiec także na ten parametr należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego telewizora. Najnowsze urządzenia jednak bez problemu obsługują wszystkie te standardy, podobnie jak te kupione w ostatnich latach. 

Starsze telewizory mogą jednak nie współdziałać z nowym standardem, warto więc sprawdzić ich specyfikację przed 30 czerwca 2022 roku. Mimo bardzo dużej zmiany, nie powinna być ona bolesna dla Polaków. Do przejścia na nowy standard pozostały ponad dwa lata, a Związek Cyfrowa Polska szacuje, że do 2021 roku 91 proc. gospodarstw domowych w kraju, będzie posiadała odbiornik zgodny z DVB-T2.

Więcej o: