Część Polaków będzie zmuszona do wymiany telewizorów. Nadchodzi nowy standard nadawania telewizji naziemnej

Część gospodarstw domowych w Polsce będzie zmuszona do wymiany telewizora, jeśli będzie chciała dalej oglądać telewizję. Wkrótce zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej, którego nie obsłużą starsze odbiorniki.
Zobacz wideo

Polska uzgodniła przyjęcie nowego standardu telewizji naziemnej. Od 2013 roku w Polsce działa jedynie cyfrowa telewizja w standardzie DVB-T. Nad Wisłą wprowadzono go w 2010 roku i po dekadzie zdecydowano się na zastąpienie go nowszą wersją, tj. DVB-T2. Technologia ta pozwala na przesyłanie naziemnego sygnału w lepszej jakości, standard ten jest wydajniejszy i pozwoli na odbiór większej liczby programów. Do zmiany na DVB-T2 dojdzie 30 czerwca 2022 roku, co jest złą informacją dla części posiadaczy starszych telewizorów, z którymi nowy standard nie jest zgodny.

Konieczność wymiany telewizorów dla części Polaków w związku z nowym standardem telewizji

Nie każdy telewizor jest w stanie obsłużyć nowy standard. Spośród 15 mln osób, które korzystają z DVB-T, dla aż 11,5 mln to jedynie źródło odbioru sygnału. Nowa technologia wymaga odpowiedniego urządzenia, które nie tylko obsłuży DVB-T2, ale będzie także w stanie kodować sygnał w technologii HEVC (inaczej H.265 lub MPEG-H 2). Dźwięk będzie kodowany w E-AC-3, wiec także na ten parametr należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego telewizora. Najnowsze urządzenia jednak bez problemu obsługują wszystkie te standardy, podobnie jak te kupione w ostatnich latach. 

Starsze telewizory mogą jednak nie współdziałać z nowym standardem, warto więc sprawdzić ich specyfikację przed 30 czerwca 2022 roku. Mimo bardzo dużej zmiany, nie powinna być ona bolesna dla Polaków. Do przejścia na nowy standard pozostały ponad dwa lata, a Związek Cyfrowa Polska szacuje, że do 2021 roku 91 proc. gospodarstw domowych w kraju, będzie posiadała odbiornik zgodny z DVB-T2.

Więcej o:
Komentarze (17)
Część Polaków będzie zmuszona do wymiany telewizorów. Nadchodzi nowy standard nadawania telewizji naziemnej
Zaloguj się
 • Mieczyslaw Cholewa

  Oceniono 12 razy 10

  Czołem
  Czemu piszecie głupoty. W najgorszym wypadku trzeba będzie dokupić dekoder DVBT-2 i tyczyć będzie to tylko tych którzy będą chcieli oglądać cyfrową telewizję naziemną. Ci odbiorcy,którzy korzystają z sieci kablowych nic nie muszą kupować. Także Ci którzy korzystają z telewizji satelitarnej. Dlatego Szanowna Redakcjo nie mieszajcie ludziom w głowach.Pozdrawiam.

 • entymolog

  Oceniono 12 razy 6

  Może by to wyjaśnić, że dotyczy to telewizji naziemnej. Większość cywilizowanych ludzi nie ogląda już telewizji. Więc problem dotyczy tylko wyborców PiSS.

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 4

  Koszty poniesie jak zwykle szary obywatel i nie chodzi tylko o odbiorniki TV ale ludzie mają masę nagrywarek DVBT. Kiedy nowy standart DVBT-3,4,5,6 itd.

 • miky

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to wymienić telewizor? HDMI przestanie działać? Nie będzie można kompa podłączyć? O co chodzi, w czym problem?

 • steefann

  Oceniono 2 razy 2

  Połowa z tych jednorazowych telewizorów nie dotrwa do zmiany systemu nadawania. Nie ma się co spieszyć. Wylądują popsute bez możliwości naprawy na śmietniku.

 • aabjp

  Oceniono 2 razy 2

  Może by tak podać od którego mniej więcej roku produkcji telewizory uważacie za "nowsze". Czy ten, kto kupił nowy telewizor dobrej marki w związku z wprowadzeniem telewizji naziemnej już musi myśleć o wymianie? Chodzi o miliony nowych telewizorów z cyfrową DVB-T w całej Polsce od 2013 r.

 • Ritchie

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to jest ta nowa technologia, która powoduje raka? Gdzieś słyszałem, że jakąś rakowy system chcą w Polsce wprowadzić i nas wszystkich wytruć.

 • rogucki

  0

  Bez przesady. Ja mam telewizor Philipsa, który kupiłem rok temu i obsługuje DVB-T2. Trochę za bardzo rozdmuchujecie temat.

 • Andrzej Spyrka

  0

  To ma byc tv ? powtorki , reklamy , szczucie polakow na polakow .....rsam na tv z Woronicza J P.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX