Nowa moneta kolekcjonerska od NBP z bursztynem. Upamiętnia zaślubiny Polski z Bałtykiem

Nowa moneta kolekcjonerska od NBP upamiętnią 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem. Na rewersie bilonu umieszczono bursztyn. Do obiegu trafi 5 tys. egzemplarzy monety.
Zobacz wideo

W czwartek 6 lutego NBP rozpoczął emisję nowej monety kolekcjonerskiej. Upamiętnia ona 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem. 5000 egzemplarzy trafi do sprzedaży na portalu Kolekcjoner oraz do stacjonarnych oddziałów NBP. Koszt jednej monety to 830 zł.

Nowa moneta kolekcjonerska od NBP ma na rewersie bursztyn

Moneta kolekcjonerska upamiętniająca 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem na awersie przedstawia część Pomorza ograniczoną przez terytorium Niemiec, z Zatoką Pucką i Morzem Bałtyckim. Oprócz tego znalazło się miejsce na małego Orła Białego oraz kaszubskiego rybaka ze zwojem sieci i z długim włosiem, charakterystycznym dla tego regionu i okresu historycznego. Z kolei na rewersie umieszczono wizerunek generała Józefa Hallera wjeżdżającego konno do Zatoki Puckiej, co jest symbolicznym aktem zaślubin z morzem. Oko przykuwa najbardziej jednak niewielki bursztyn umieszczony u dołu monety. 

[...] Kiedy po 11 listopada 1918 roku długo jeszcze trwały walki o granice odradzającego się państwa, w dawnych Prusach Królewskich i na Pomorzu Gdańskim myślano o wyrwaniu z niemieckich kleszczy korytarza do Bałtyku.[...] W imieniu Rzeczypospolitej przyznaną Polsce część Pomorza przejmował od Niemców generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego. [...] We wtorek 10 lutego 1920 roku około godziny 10.00 z Gdańska do Pucka wyruszył specjalny polski pociąg. [...] Delegacje przybyły do Pucka z całej Polski. „Masy ludu i wojska” w strugach deszczu, „wśród bicia z dział” dotarły na „plac lotniczy”, na którym zaimprowizowano kaplicę. Na maszt wciągnięto polską flagę i odprawiono Mszę Świętą. „Witamy cię, morze nasze polskie, i bierzemy cię w posiadanie” – tak zakończył kazanie ksiądz Józef Wrycza. Nad brzegiem morza wbito pamiątkowy pal, na którym osadzono polską flagę. Generał Józef Haller konno wjechał do morza. W imieniu Rzeczypospolitej wrzucił do wody platynowy pierścień od polskich gdańszczan [...]

- pisze w folderze emisyjnym dr Jan Tarczyński.

Więcej o: