Zasiłek przedemerytalny - komu przysługuje? Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie, dla osób, które straciły pracę kilka lat przed przejściem na emeryturę. Przysługuje osobom z odpowiednim stażem i tylko w przypadku, gdy zatrudnienie stracili nie z własnej winy. Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?
Zobacz wideo

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, którym zostało niewiele czasu do przejścia na emeryturę i straciły stanowisko pracy z winy pracodawcy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy zakład pracy upadnie, zostaną przeprowadzone grupowe zwolnienia lub po prostu w przypadku likwidacji konkretnego stanowiska. Utrata pracy nie może nastąpić z naszej winy, jeśli chcemy otrzymać zasiłek przedemerytalny. Przysługuje on również przedsiębiorcom, którzy przez co najmniej dwa lata prowadzili działalność gospodarczą, zanim sąd ogłosił jej upadłość. 

By otrzymać zasiłek przedemerytalny, należy w ciągu 30 dni od utraty zatrudnienia złożyć o niego wniosek. Trzeba też dostarczyć dokumenty świadczące o pobieraniu przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych w ciągu 30 dni od wydania ich przez urząd. W zależności od wieku i zatrudnienia, należy też udowodnić różne okresy składkowe. Warto nadmienić, że nieco inne zasady obwiązują osoby, które pracowały w miejscach wytwarzających wyroby zawierające azbest. Szczegółowe zasady przyznawana zasiłku przedemerytalnego można sprawdzić na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który odpowiada za wypłatę świadczenia. 

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny obecnie wynosi 1140,99 zł. To się jednak zmieni, ponieważ tak jak emerytury i renty, to świadczenie także podlega waloryzacji. W związku z tym, od 1 marca 2020 roku jego wysokość wzrośnie o ustawowe minimalne 70 zł. W związku z tym za niecały miesiąc zasiłek przedemerytalny będzie wynosił 1210,99 zł. 

Więcej o:
Komentarze (8)
Zasiłek przedemerytalny - komu przysługuje? Ile wynosi zasiłek przedemerytalny?
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 7 razy 7

  "By otrzymać zasiłek przedemerytalny, należy w ciągu 30 dni od utraty zatrudnienia złożyć o niego wniosek. Trzeba też dostarczyć dokumenty świadczące o pobieraniu przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych w ciągu 30 dni od wydania ich przez urząd."

  Jeżeli gościu stracił zatrudnienie i złożył w ciągu 30 dni odpowiedni wniosek to skąd ma wziąć owe 180 dni pobierania zasiłku skoro dopiero co stracił pracę? Może oznacza to, że dopiero po ok. pół roku może starać się o zasiłek emerytalny, jeżeli tak to musi owy gościu już po stracie pracy myśleć o zasiłku przedemerytalnym. Trochę to dziwne, nie bardzo zachęca to podejmowania kolejnego zatrudnienia.

 • six_a

  Oceniono 8 razy 6

  na emeryturze pierwsze, co zrobię, to umrę z głodu. a potem się zastanowię, jak spędzić resztę wieczności.

 • pe_ro

  Oceniono 5 razy 5

  "...By otrzymać zasiłek przedemerytalny, należy w ciągu 30 dni od utraty zatrudnienia złożyć o niego wniosek..." - bzdura. Autor reportażu pomylił 30 dni od daty uzyskania zaświadczenia z PUP o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych z datą utraty zatrudnienia. Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne (mylnie nazwane zasiłkiem) trzeba również spełnić wiele innych warunków tzw. warunki ogólne i szczególne. Jednym z warunków ogólnych jest pobieranie przez min. 180 dni zasiłku dla bezrobotnych a szczególnych staż do emerytury i tryb rozwiązania umowy o pracę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX