Szwajcarzy wstrzymują wdrożenie sieci 5G. Powodem obawy o zdrowie

Chociaż Szwajcaria jest uznawana za europejskiego lidera w dziedzinie wdrażania infrastruktury dla sieci 5G, to z powodu obaw o zdrowie i potrzebę dodatkowych badań zdecydowała się wstrzymać wdrożenie nowej technologii telekomunikacyjnej.

"Financial Times" donosi, że dotarł do dokumentów, z których wynika, że Szwajcarzy zdecydowali się zawiesić wdrażanie technologii 5G. W związku z tym prace związane z rozwojem infrastruktury wymaganej przez sieć nowej generacji stanęły pod znakiem zapytania. W tej chwili na terenie całego kraju zlokalizowanych jest ok. 2 tys. nowoczesnych anten, które miały docelowo posłużyć nowej sieci w wielu regionach Szwajcarii. Pod koniec stycznia krajowa agencja ochrony środowiska BAFU opublikowała list, w którym zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia wynikające z emisji promieniowania przez operatorów komórkowych. Jednocześnie agencja przyznała, że potrzebuje więcej czasu na przeprowadzenie badań i testów, co aktualnie zawiesza proces wdrażania sieci 5G.

Zobacz wideo

Szwajcaria chce przyjrzeć się promieniowaniu

Szwajcarskie prawo dotyczące skutków promieniowania masztów telekomunikacyjnych jest spójne z prawem europejskim. Jednak Szwajcarzy w wybranych przypadkach mają bardzo rygorystyczne środki ostrożności. Nowa technologia zakłada, że ludzie będą wystawieni na bardziej skoncentrowane dawki promieniowania niejonizującego, charakterystyczne dla przekaźników, choć w odcinkach czasu dużo krótszych niż ma to miejsce przy obecnej technologii. I właśnie tę zależność chce dokładniej zbadać BAFU.

Swisscom, główny dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, zapowiedział, że przerwa w procesie wdrożeniowym nie zahamuje prac nad budową infrastruktury 5G, choć zakłada, że może zaistnieć sytuacja, w której będzie ona wykorzystana z niepełną wydajnością. Operator wyraził opinię, że rozumie "często wyrażane obawy dotyczące nowych technologii", jednocześnie podkreślając, że "nie ma dowodów na to, by promieniowanie antenowe w granicach wartości granicznych niekorzystnie wpływało na zdrowie".

W Polsce 5G zacznie się od Gdyni

Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce z siecią 5G. Umowę na uruchomienie technologii władze miasta podpisały 7 stycznia z Play. Jak informowała "Wyborcza", operator oprze internet 5G na przeszło 100 stacjach bazowych w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości 2100 MHz. Umowa nie weszła jeszcze w życie, ponieważ czeka na akceptację Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Play prowadzi testy sieci 5G także w Toruniu, Sokołowie Podlaskim oraz Grójcu. Firma chce rozszerzyć liczbę stacji bazowych do 9,5 tys., co do końca 2021 r. pozwoliłoby jej stać się całkowicie niezależną od roamingu krajowego.

Więcej o: