Szwajcarzy wstrzymują wdrożenie sieci 5G. Powodem obawy o zdrowie

Chociaż Szwajcaria jest uznawana za europejskiego lidera w dziedzinie wdrażania infrastruktury dla sieci 5G, to z powodu obaw o zdrowie i potrzebę dodatkowych badań zdecydowała się wstrzymać wdrożenie nowej technologii telekomunikacyjnej.

"Financial Times" donosi, że dotarł do dokumentów, z których wynika, że Szwajcarzy zdecydowali się zawiesić wdrażanie technologii 5G. W związku z tym prace związane z rozwojem infrastruktury wymaganej przez sieć nowej generacji stanęły pod znakiem zapytania. W tej chwili na terenie całego kraju zlokalizowanych jest ok. 2 tys. nowoczesnych anten, które miały docelowo posłużyć nowej sieci w wielu regionach Szwajcarii. Pod koniec stycznia krajowa agencja ochrony środowiska BAFU opublikowała list, w którym zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia wynikające z emisji promieniowania przez operatorów komórkowych. Jednocześnie agencja przyznała, że potrzebuje więcej czasu na przeprowadzenie badań i testów, co aktualnie zawiesza proces wdrażania sieci 5G.

Zobacz wideo

Szwajcaria chce przyjrzeć się promieniowaniu

Szwajcarskie prawo dotyczące skutków promieniowania masztów telekomunikacyjnych jest spójne z prawem europejskim. Jednak Szwajcarzy w wybranych przypadkach mają bardzo rygorystyczne środki ostrożności. Nowa technologia zakłada, że ludzie będą wystawieni na bardziej skoncentrowane dawki promieniowania niejonizującego, charakterystyczne dla przekaźników, choć w odcinkach czasu dużo krótszych niż ma to miejsce przy obecnej technologii. I właśnie tę zależność chce dokładniej zbadać BAFU.

Swisscom, główny dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, zapowiedział, że przerwa w procesie wdrożeniowym nie zahamuje prac nad budową infrastruktury 5G, choć zakłada, że może zaistnieć sytuacja, w której będzie ona wykorzystana z niepełną wydajnością. Operator wyraził opinię, że rozumie "często wyrażane obawy dotyczące nowych technologii", jednocześnie podkreślając, że "nie ma dowodów na to, by promieniowanie antenowe w granicach wartości granicznych niekorzystnie wpływało na zdrowie".

W Polsce 5G zacznie się od Gdyni

Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce z siecią 5G. Umowę na uruchomienie technologii władze miasta podpisały 7 stycznia z Play. Jak informowała "Wyborcza", operator oprze internet 5G na przeszło 100 stacjach bazowych w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości 2100 MHz. Umowa nie weszła jeszcze w życie, ponieważ czeka na akceptację Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Play prowadzi testy sieci 5G także w Toruniu, Sokołowie Podlaskim oraz Grójcu. Firma chce rozszerzyć liczbę stacji bazowych do 9,5 tys., co do końca 2021 r. pozwoliłoby jej stać się całkowicie niezależną od roamingu krajowego.

Więcej o:
Komentarze (77)
Szwajcarzy wstrzymują wdrożenie sieci 5G. Powodem obawy o zdrowie
Zaloguj się
 • banan125

  Oceniono 10 razy 4

  którą wersje opinii powinniśmy popierać na ten temat : (A) nie ma dowodu że 5G niekorzystnie działa, lub (B) Nie ma dowodu że 5G jest bezpieczna. Ja wolę (B) bo daje nam większe bezpieczeństwo jako człowiekowi - lepsze to niż miałoby się okazać za 5-10 lat, że sami się eksterminujemy *skazujemy na wymarcie).

 • hopsasaitralala

  Oceniono 8 razy 4

  Częstotliwość i moc promieniowania, pierwsze wchodzi w mikrofale w których drgają cząsteczki wody i podgrzewają się, drugie moc tego grzania. Tak jak w mikrofalówce. To ze częstotliwość jest „ryzykowna”, to ilość małej mocy nadajników może być bezpieczny, ale trzeba to zbadać, czyli włożyć głowę do tej mikrofalówki :)

 • unixyz

  Oceniono 10 razy 4

  Przecierz 5G juz dziala w CH, kilka tygodni temu uruchomili w Laax - kurort narciarski. prawda jest taka ze niektore Kantony blokuja - pobadaj i zdecyduja. Pragmatyczne podejscie.

 • euzjebusz

  Oceniono 42 razy 4

  Pamiętajcie, drodzy czytelnicy:
  Kiedy w Szwajcarii albo Niemczech blokują wprowadzenie 5G w trosce o zdrowie obywateli to jest to odpowiedzialne działanie poważnych państw działających w oparciu o najnowsze badania naukowe
  Kiedy w Polsce blokują wprowadzenie 5G w trosce o zdrowie obywateli to jest to zaściankowe, cofające nas w rozwoju szerzenie niepotrzebnego strachu w oparciu o mity, w które cywilizowany świat już dawno nie wierzy. Wynikające oczywiście w prostej linii z dominującego u nas katolicyzmu.

 • java77

  Oceniono 8 razy 2

  NIe tylko Szwajcarzy.NA ten ten moment takze Izrael wstrzymuje prace nad 5G,Norwegia,Estonia.Te kraje oficjalnie czekaja na Polske.Mamy byc swego rodzaju laboratorium-krolikiem doswiadczalnym

 • kmwsm

  Oceniono 12 razy 2

  "Nie ma dowodów na to, by promieniowanie antenowe w granicach wartości granicznych niekorzystnie wpływało na zdrowie"... BO NIE BYLO BADAN. W USA musi sie udowodnic, ze jest szkodliwe, a udowodnienie nie jest mozliwe. Firmy tytoniowe zaplacily pare miliardow za sprzedaz paierosow, a zarobily przez 60 lat setki miliardow i tysiace ludzi zmarlo.

 • levvy81

  Oceniono 1 raz 1

  Robią badania, żeby ustalić odpowiednie normy przed wdrożeniem 5G na cały kraj, ale już wielka afera zaraz będzie, że w Szwajcarii zakazujo bo kury nie nieso.

 • piloon

  Oceniono 1 raz 1

  Ulegli foliarstu, wstyd. Fale 5G są tak słabe, że skóra dla nich stanowi barierę, więc jak ma szkodzić w dodatku to promieniowanie niejonizujące o niskiej mocy. Wszystko to już jest badane od dekad i jakoś szkodliwości nie udowodniono.

 • ssierota

  Oceniono 3 razy 1

  A tu jest mapa 5G w CH:
  scmplc.begasoft.ch/plcapp/pages/gis/netzabdeckung.jsf?lang=en

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX