Reuters stworzył wirtualnego prezentera sportowego. Sztuczna inteligencja sama zrelacjonuje mecz

Reuters stworzył wirtualnego prezentera sportowego, który zupełnie sam może zrelacjonować wydarzenia z meczu. Algorytm sztucznej inteligencji był trenowany na prawdziwych wypowiedziach, a jego wzorem był komentator Ossian Shine.

Reuters używa algorytmów sztucznej inteligencji już od jakiegoś czasu. SI generuje tekstowe relacje pomeczowe. Teraz agencja postanowiła pójść o krok dalej i stworzyła podobny algorytm, ale wyposażony w ciało i głos.

Sztuczna inteligencja zrelacjonuje mecz. Reuters stworzył wirtualnego prezentera sportowego

Jak donosi "Times" Reuters zaprezentował algorytm sztucznej inteligencji, który może sam relacjonować mecze. Rozwiązanie opracowała dla agencji firma Synthesia. Algorytm był trenowany na wypowiedziach Ossiana Shine'a, w związku z tym ma także jego wizerunek. Skorzystano tutaj z technologii podobnej do deepfakes by wygenerować twarz i sylwetkę dziennikarza. 

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja zastępuje już skutecznie nie tylko prezenterów, ale również pilotów samolotów

Algorytm jest używany do synchronizacji obrazu i raportu z meczu ze strumieniem danych opisujących minuta po minucie, co działo się na boisku poprzez łączenie słów opisujących wydarzenia z odpowiadającymi im obrazami, opisuje proces Nick Cohen z Reutersa w rozmowie z Forbesem. Rozwiązanie jest wyjątkowe, ponieważ nie wymaga udziału człowieka na żadnym etapie. Algorytm sam generuje scenariusz, edytuje i produkuje klip wideo z relacją, w której występuje wygenerowany sztucznie prezenter. Dzięki temu można znacznie ograniczyć koszty produkcji relacji, które nie mają jednak zastąpić prawdziwych dziennikarzy, a mają być ich uzupełnieniem. Pozwoli to na powstanie relacji z dowolnego meczu z całego świata i każdej ligi natychmiastowo po meczu lub nawet w trakcie jego trwania, podkreśla Cohen. Dodaje, że jest to rozwiązanie prototypowe i zanim Reuters zacznie powszechnie go używać, agencja planuje zbadać zagadnienia etyczne i konsumenckie. 

Więcej o: