HTC rozwija serię gogli VR Vive Cosmos. Wreszcie pojawił się tańszy model

Daniel Maikowski
Rodzina gogli VR od HTC powiększa się. Do modelu Vive Cosmos dołączły dwa nowe warianty - Vive Cosmos Play oraz Vive Cosmos Elite.
Zobacz wideo

Jeszcze dekadę temu tajwańskie HTC było jednym z najbardziej uznanych producentów na rynku smartfonów. Czasy jednak się zmieniają. W ostatnich latach, nękana problemami finansowymi firma, musiała nieco usunąć się w cień. Jest jednak rynkowa nisza, w której pozycja HTC jest coraz silniejsza. Chodzi oczywiście o gogle rozszerzonej rzeczywistości.

Gogle HTC Vive zna prawdopodobnie niemal każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z VR-em. Tajwańczycy już od kilku lat rozwijają swoje urządzenia, a teraz postanowili pójść jeszcze o krok dalej. Do zaprezentowanego w 2019 roku modelu Vive Cosmos dołączyły jego nowe warianty - Cosmos Play i Cosmos Elite. HTC stawia na konstrukcję modułową. Oznacza to, że zmiana modelu na wyższy wiąże się tu jedynie z nałożeniem na okulary niewielkiej nakładki.

HTC Vive Cosmos PlayHTC Vive Cosmos Play HTC Vive Cosmos Play

HTC Vive Cosmos, Cosmos Play i Cosmos Elite. Czym się różnią?

"Baza" dla poszczególnych wariantów jest taka sama. Znajdziemy tu podwójny wyświetlacz LCD o przekątnej 3,4-cala i rozdzielczości 2880x1700 pikseli. Częstotliwość odświeżania to 90 Hz, a pole widzenia wynosi 110 stopni. W urządzeniu zamontowano też żyroskop i zestaw czujników.

Czym więc różnią się poszczególne modele? Wariant HTC Vive Cosmos Play dysponuje jedynie czterema kamerami śledzenia. Nie znajdziemy tu też wbudowanego zestawu słuchawkowego. Są jedynie niewielkie "pchełki", które możemy ewentualnie zastąpić własnymi słuchawkami.

HTC Vive Cosmos to wariant  podstawowy, który do sprzedaży trafił już w 2019 roku. Dysponuje on sześcioma kamerami śledzenia, które zapewniają większą precyzję. Znajdziemy tu także wygodne nauszne słuchawki, które zapewniają większy komfort w porównaniu z modelem Play.

HTC Vive Cosmos EliteHTC Vive Cosmos Elite HTC

Jest jeszcze HTC Vive Cosmos Elite. W tym wypadku za śledzenie ruchów użytkownika - poza wbudowanymi kamerami - odpowiadają zewnętrzne czujniki SteamVR Base, co zapewnia nam największą precyzję. W zestawie znajdziemy również dwa kontrolery ruchu Vive i słuchawki.

Ceny poszczególnych modeli kształtują się następująco:

  • HTC Vive Cosmos Play - 2499 zł;
  • HTC Vive Cosmos - 3699;
  • HTC Vive Cosmos Elite - 4299 zł.
Więcej o: