Oto Xperia 1 II i Xperia 10 II. Sony wygrywa konkurs na najdziwniejszą nazwę smartfona?

Daniel Maikowski
Tradycyjnie Sony prezentuje nowe smartfony podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. Tegoroczne targi zostały odwołane z powodu koronawirusa, ale japoński producent swoich planów nie zmienił i właśnie pokazał modele Xperia 1 II i Xperia 10 II.
Zobacz wideo

Jeśli nazwy wydają się wam nieco dziwne, to witajcie w klubie. Sony samo jednak wpakowało się w te kłopoty. W ubiegłym roku firma postanowiła "zresetować" serię Xperia, wypuszczając model Xperia 1. Jego naturalnym następcą powinna być Xperia 2. Sęk w tym, że w 2014 roku swoją premierę miała Xperia Z2. Japończycy bali się zapewne, że klienci mogą mylić obydwa modele.

Dlatego do ubiegłorocznej nazwy dołączyli rzymską cyfrę II, by nikt nie miał wątpliwości, że Xperia 1 II nie jest Xperią Z2, ani Xperią XZ2. Rzymska dwójka ozdobiła też następcę modelu Xperia 10, co poskutkowało stworzeniem leksykalnego arcydzieła, którym bez wątpienia jest Xperia 10 II.

Sony Xperia 1 IISony Xperia 1 II Sony

Xperia 1 II - 5G,  Snapdragon 865 i potrójny aparat z optyką ZEISS

Dość jednak o nazwach. Xperia 1 II przynosi bowiem kilka nowości, których nie spotkaliśmy do tej pory w smartfonach Sony.  Telefon został wyposażony w 6,5-calowy ekran OLED o proporcjach 21:9 z wsparciem dla technologii HDR. Sercem urządzenia jest mocny układ Snapdragon 865. Xperia 1 II jest także pierwszym smartfonem Japończyków z wbudowanym modemem 5G.

Sony chwali się oczywiście możliwościami fotograficznymi. Telefon został wyposażony w aparat z trzema obiektywami (16 mm, 24 mm i 70 mm), optyką ZEISS i sensorem głębi iTOF 3D. Firma podkreśla, że dzięki technologii pochodzącej z aparatów z wymiennymi obiektywami, system AF telefonu może pracować w trybie ciągłym, wyliczając parametry AF/AE3 60 razy na sekundę.

W rezultacie po raz pierwszy na świecie możliwe jest ciągłe śledzenie AF/AE3 podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 20 kl./s2. Funkcja ta przydaje się szczególnie przy fotografowaniu obiektów w ruchu: dzieci, zwierząt lub szybkich akcji w sporcie.

Sony Xperia 1 IISony Xperia 1 II fot. Sony

- tłumaczy producent.

Tryb Cinematography Pro „powered by CineAlta” pozwala nam rejestrować 10-bitowy obraz w HDR i 120 klatkach na sekundę. Xperia 1 II dysponuje też procesorem obrazu X1, który został oparty na technologii telewizorów Sony BRAVIA. Telefon jest wodoodporny (IP 65/68) i został pokryty z obydwu stron szkłem Corning Gorilla Glass 6.

Urządzenie wyposażono w baterię o pojemności 4000 mAh z funkcją szybkiego ładowania (do 50 procent w 30 minut) oraz ładowania bezprzewodowego (Qi). Ciekawostką jest powrót fizycznego wyjścia audio-jack 3,5 mm, którego zabrakło w ubiegłorocznym modelu.

Sony Xperia 10 IISony Xperia 10 II Sony

Xperia 10 II - średniak z aspiracjami

Druga propozycja Sony na rok 2020 to typowy przedstawiciel średniej półki. Xperia 10 II została wyposażona w 6-calowy ekran OLED (21:9) z szkłem Gorilla Glass 6, a sercem telefonu jest dość przeciętny układ Snapdragon 665. Nie zabrakło również wodoodporności (IP65/68).

Jeśli chodzi o aparaty, to tu również znajdziemy kombinację trzech obiektywów, z których jeden rejestruje obraz o rozdzielczości 12 MP, a pozostałe dwa — 8 MP. Ogniskowe obiektywów są takie same jak w modelu Xperia 1: 16 mm, 26 mm (szerokokątny) i 52 mm (teleobiektyw).

Xperia 10 II, podobnie jak Xperia 1 II, pracuje pod kontrolą systemu Android 10. Telefon został wyposażony w baterię o pojemności 3600 mAh. Nie zabrakło również wyjścia audio-jack 3,5 mm.

Xperia 1 II będzie oferowana w wersji czarnej i fioletowej, z kolei Xperia 10 II ma być dostępna w wariancie czarnym i białym. Obydwa urządzenia mają trafić do sprzedaży jeszcze wiosną.

Więcej o: