Watykan debatuje nad sztuczną inteligencją. Teolog: SI może oznaczać koniec tzw. klasy średniej

W Watykanie trwa właśnie konferencja "Dobry Algorytm" na temat sztucznej inteligencji. Warsztaty zorganizowała Papieska Akademia Życia. Całość ma zakończyć się apelem o etykę SI, a dokument zostanie przekazany papieżowi Franciszkowi.

Sztuczna inteligencja stała się na tyle ważnym tematem, że nawet Watykan postanowił się nim zajać. 26 lutego rozpoczęła się konferencja "Dobry Algorytm? Sztuczna Inteligencja: Etyka, Prawo, Zdrowia", podaje News 1. Podczas konferencji prasowej abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, która organizuje warsztaty, powiedział, że SI jest coraz bardziej obecna w medycynie i troska o konsekwencje dla ochrony życia jest związana z zadaniami jego instytucji, podaje portal Sztuczna inteligencja. Dodaje, że Akademia powinna zająć się robotyka i nanotechnologią, by zapobiec przejęciu kontroli nad człowiekiem przez technologię, pisze Rome Reports.

SI nie doprowadzi do apokalipsy, ale Watykan debatuje nad sztuczna inteligencja. Teolog: SI może oznaczać koniec tzw. klasy średnie

- dodał teolog moralny, o. Paolo Benanti. Twierdzi, że trzeba chronić ludzi, ponieważ nasze doświadczenia przekraczają biologiczną strukturę człowieka, co czyni nas wyjątkowymi. 

Zobacz wideo Marek Lehnert: Przerost wiary prowadził Jana Pawła II do pewnej naiwności

Konferencja Watykanu o sztucznej inteligencji to trzy dni warsztatów

Wystąpienia podzielono na dwa bloki tematyczne. Przez pierwsze dwa dni pytanie z tytułu będzie omawiane w aspektach etyki, prawa i zdrowia. Ostatni dzień dedykowano tematowi "RenAIssance: A Human-Centric Artificial Intelligence", czyli rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji, z umieszczeniem w centrum człowieka. 

Konferencja zakończy się podpisaniem przez uczestników dokumentu, w którym deklarowana będzie promocja etyki w badaniach nad sztuczną inteligencją przez Watykan. Dokument zostanie podpisany przez inżynierów, duchownych i naukowców, a następnie przedstawiony papieżowi Franciszkowi. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Watykan debatuje nad sztuczną inteligencją. Teolog: SI może oznaczać koniec tzw. klasy średniej
Zaloguj się
 • m4t

  Oceniono 19 razy 17

  Może będzie algorytm do wyłapywania pedofilów w Kościele... ile razy ktoś był przenoszony, jak bardzo czołobijcza jest parafia, wiek (im starszy tym bardziej prawdopodobna jest szansa na nadużycia)... choć może można ze zdjęć...

 • meki_majcher

  Oceniono 18 razy 16

  Nie ważne czy SI będzie mądra czy głupia. Ważne by była wierząca !!!

 • 11krzych

  Oceniono 21 razy 15

  >apelem o etykę SI
  A sami jesteście etyczni jak wuj w dupie ministranta. Złodzieje i pasożyty pijące krew polskiego społeczeństwa.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 18 razy 12

  A co ma do tego klasa średnia? Upadek klasy średniej jest wynikiem niesprawiedliwego obciążania nadmiernymi obowiązkami państwa oraz wprowadzania nakazów, zakazów i limitów duszących rozwój klasy.

 • raczkowski

  Oceniono 9 razy 9

  Oho, Watykan zabiera się do SI - ani chybi szuka nowych wyznawców. Zara będzie postulat wszczepiania chipa katolicyzmu i podatku od kato-SI.

 • Piotr Berger

  Oceniono 14 razy 8

  dawaj. flaszkę
  Święte słowa.
  Pasożyty które mają blade pojęcie będą badać AI pod kątem etyki. Niech się zajmą etyką na swoim podwórku!

 • waldrem

  Oceniono 11 razy 7

  Ta czarna hołota zna się na wszystkim.

 • six_a

  Oceniono 8 razy 4

  kalkulatory na ambony!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX