Licytacje komornicze online wreszcie możliwe. Ruszył portal z aukcjami rzeczy dłużników

"Gazeta Prawna" podaje, że uruchomiono portal, na którym znajdą się licytacje komornicze online. Na stronie www.e-licytacje.komornik.pl będzie można kupić rzeczy dłużników, co ma pozwolić na skuteczniejsze odzyskiwanie pieniędzy przez wierzycieli.

Jak informuje "Gazeta Prawna", trzy lata temu weszły w życie przepisy o elektronicznej licytacji ruchomości. Tyle też czasu musiał minąć do uruchomienia platformy, na której takie aukcje będą przeprowadzane. Działa już strona www.e-licytacje.komornik.pl, na której może zarejestrować się każdy obywatel. By to zrobić należy podać standardowe dane jak adres, telefon czy adres mailowy, ale także numer PESEL. Uruchomienie platformy ma pomóc wierzycielom na odzyskiwanie większej części długów. W zeszłym roku licytacje komornicze ruchomości przyniosły 34 mln zł, czyli jedyne 0,4 proc. wszystkich odzyskanych kwot. 

Zobacz wideo 11-letnia Zuzia z milionem zł długu po zmarłym ojcu. Prawnik tłumaczy, jak sprawdzić, czy spadek jest obciążony

Licytacje komornicze online już możliwe

Na licytację przedmioty nie trafiają z urzędu - z wnioskiem o przeprowadzenie aukcji musi wystąpić sam wierzyciel. Dzięki licytacjom komorniczym online więcej osób będzie miało szanse kupić przedmiot. Osoby bez dostępu do internetu będą mogły skorzystać z komputerów w sądach rejonowych. 

W efekcie poprawi się zarówno sytuacja dłużnika, gdyż wyższa kwota uzyskana z licytacji w sposób naturalny spowoduje zmniejszenie jego zadłużenia (względnie jego całkowitą spłatę), jak i wierzyciela, który otrzyma większe środki

- mówi Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Za wygraną licytację będzie można zapłacić za pomocą systemu teleinformatycznego lub bezpośrednio komornikowi. Kupujący nie będą mieli możliwości zwrotu zakupionych przedmiotów. KRK zapowiada powstanie filmów edukacyjnych, by spopularyzować nową platformę. W planach jest również nawiązanie współpracy z Biurem Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorstw. To kolejny pomysł, który może usprawnić ściąganie długów. W październiku zeszłego roku aplikację windykacyjną stworzył Dominik Wieliński. Program działa na zasadzie podobnej do Ubera. 

Więcej o:
Komentarze (42)
Licytacje komornicze online wreszcie możliwe. Ruszył portal z aukcjami rzeczy dłużników
Zaloguj się
 • pamejudd

  Oceniono 23 razy 21

  To nie będzie już można kupić nowego ciągnika za dwadzieścia tysińcyod znajomego asesora?

 • tenare

  Oceniono 16 razy 12

  To tu będzie można kupić rowerek i kotka 11-letniej milionowej dłużniczki?

 • strange_email

  Oceniono 16 razy 12

  Cala masa ofert na tym portalu, az jest z czego wybierac!
  "Brak" w wielu smakach i odcieniach, nie wiem ktory wybrac.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 15 razy 11

  WSPANIAŁE.
  System udostępniony bez oferty.
  Jest jedynie BRAK, ale nie do kupienia.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 13 razy 9

  Chętnie kupię kilka kamienic od zadłużonego AKowca.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 20 razy 6

  "Kupujący nie będą mieli możliwości zwrotu zakupionych przedmiotów."

  Serio? A jak to się ma do ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, a dokładniej prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny? Kolejny bubel prawny?

 • dvla

  Oceniono 13 razy 5

  Taki portal powinien być rządowy a nie podlegać stowarzyszeniu, które klepie ich zawsze po plecach , to nic nie zmieni , zawsze najlepsze oferty pójdą "bokiem" a dłużnik zamiast zyskać spłatę długu ze sprzedaży majątku - dostaje często ochłapy, i zadłużenie rośnie , ciągnik 200tyś pójdzie bokiem za 10 tysięcy, itd itp

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 5 razy 1

  "Na licytację nie trafią przedmioty z urzędu" i wszystko jasne ;-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX