mObywatel to aplikacja mobilna na smartfony z Androidem i iOS. Ministerstwo Cyfryzacji wydało ją pod koniec 2017 roku i początkowo pozwalała przede wszystkim na zapisanie cyfrowej "kopii" dowodu tożsamości. Dziś jej użyteczność jest zdecydowanie szersza. Poza samym dowodem znajdziemy w niej usługi takie, jak mPojazd (dowód rejestracyjny i OC), mLegitymacja (szkolna lub studencka), Polak za granicą (niezbędnik wiedzy na temat wszystkich krajów świata) oraz e-recepta.
W związku z wybuchem epidemii pochodzącego z Chin koronawirusa Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nową zakładkę, która stanowi kompendium wiedzy na temat nowego zagrożenia. Do listy obecnych w aplikacji dokumentów dołączyła karta, po kliknięciu w którą jesteśmy przenoszeni do strony z zaleceniami oraz informacjami na temat wirusa.
Komunikaty dot. koronawirusa w aplikacji mObywatel fot. screen z Google Play / mObywatel
Pod adresem znajdziemy m.in. wskazówki jak ochronić się przed zakażeniem, wykaz szpitali zakaźnych w Polsce, informacje dla rodziców, przedsiębiorców czy podróżnych oraz aktualizowane na bieżąco zalecenia odnośnie koronawirusa.
W tej samej zakładce znalazł się również numer do całodobowej (czynnej przez 7 dni w tygodniu) infolinii NFZ, gdzie możemy usłyszeć wskazówki postępowania w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa u siebie lub swoich bliskich.
Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że wszystkie informacje podawane w aplikacji mObywatel to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny. Są one opracowane na podstawie danych przekazywanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Czytaj też: Koronawirus. Interaktywna mapa ze statystykami. W jakich krajach występuje? Ile przypadków wyleczono?